Evcil HayvanlarKedi

Kediler Neden Isırır?

Kediler neden ısırır? sorusu kedi sahiplerinin bazılarının hoşuna giden bir durum olsa da bazılarını rahatsız ettiği için sebebini merak ederek araştırmaktalar. Bu konuda detaylı bilgi içeren yazımızı okuyarak sizlerde detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Kedi ısırığı her ne kadar hayvan sever bakıcılar tarafından bir saldırı davranışı olarak görülse de tahmin edilenin aksine kedi ısırması bir saldırma amacı taşımaz. Kediler zaten saldırma amaçlı ısırmış olsa hasarı ve acısı çok daha büyük olabilirdi. Kediler neden ısırır? sorusunun cevabını ararken birçok faktörü göz önünde bulundurmalıyız.

Kedi ısırması konusunda sahibi olduğumuz kedi yavru kedi mi yoksa yetişkin kedi mi, hangi kedi ırkına sahip bunlar önemlidir. Kediler neden ısırır? konusunda bilgi sahibi olmak için gelin hep birlikte yazımıza bir göz atalım.

kediler neden ısırır?
kediler neden ısırır?

Yavru Kediler Neden Isırır?

Isırma davranışı kedinin yaşı ile doğrudan ilgili bir durumdur. Bebek sahibi olanlar bilirler. Bebekler sizlerin ellerinizi, parmaklarınızı ısırma davranışında hiç bulunmadı mı? İşte yavru kediler neden ısırır? sorusunun cevabı da burada yer almaktadır.

İnsan bebek ile yavru bebeklerin ısırma sebepleri neredeyse aynıdır. Bebeklik çağında sözü edilen ‘oral dönem’ hayvanlar için de geçerlidir. Yavrusu da bebeklik çağında sizlere dokunarak sizi tanımak ve hissetmek istediği için bu içgüdümle hareket etmektedir.

Kedi yavrularınızı ısırma davranışından vazgeçirmek belirli bir süre pek mümkün olmaz. Kedi 5-6 aylık zaman dilimine kadar ısırmaya devam eder. Sonrasında ise tamamen son bulmasa da ısırma olayı azalacaktır.

Ayrıca kedi sahibinin de tutumu burada önemli rol oynamaktadır. Kedi yavruları da aynı insan bebekler gibi diş çıkardığında ya da süt dişleri ile azı dişleri değişirken diş etlerinde kaşınma meydana gelir. Bu sebeple kedi yavrularımız bizleri ısırmaya yönelebilirler.

Kedim beni neden ısırıyor? zootarım
kediler neden ısırır?

Yavru Kedinin Isırması Nasıl Önlenir?

Yavru kedinizin ısırmasını önlemek için onlara özel oyun saati belirleyin ve enerjisini atmak için de oyuncak sahiplenmesini sağlayın.

Günde 1-2 saat kedinizle oynayarak onun enerjisini harcamasını sağlayın, sizi ısırdığında ise canınızın acıdığını hafif bir sesle ona duyurabilirsiniz ancak bağırmadan ürkütmeden bu davranışı yapmanız gereklidir.

Eğer yavru kediniz sizi ısırmada ısrar ediyorsa o anda ilgiyi bırakarak onun yanından uzaklaşın ve belirli bir süre sonra oyuncakla oynamasını sağlayın. Kediniz sakinleştiğinde ve size ısırma eyleminde bulunmadığında ise onu ödüllendirebilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen kedi hala ısırmaya devam etmekteyse kediniz stres altında olabilir. Psikolojik sebeplerden kaynaklı ısırma eylemini gerçekleştirir. Bu durumda ise yavru kedinizi sürekli gözlemleyip veteriner hekime başvurmayı ihmal etmeyin.

Kediler Neden Isırır? - zootarim

Yetişkin Kediler Neden Isırır?

Yetişkin kedilerin ısırma nedenleri yavru kedilere göre biraz farklıdır. Bazı kediler için ısırma bir iletişim seçeneğidir. Bazılarında ise hoşlanmadığı davranışlar ile karşı karşıya kalması durumunda ya da ilgi istediğinde bu durumla karşılaşabilirsiniz. Kediler miyavlamak yerine de ısırmayı tercih eder. Tırnakları kesilirken bu davranışta bulunabilirler.

Kedinizi severken sıkıldığında ya da keyfi olmadığı durumlarda rahat bırakılmasını size bu yolla göstermek ister. Bazı durumlarda ise kediler aniden ısırma eylemi gösterir. Bu durumda kediler atalarından gelen vahşi avcı doğası gereği bir davranış sergilemektedir.

Kedilerde aynı insanlar gibi vücutlarının her yerinde sinir uçları bulunmaktadır. Bu sinir uçları aşırı şekilde uyarıldığında saldırgan davranışlar sergilemekten kaçınmazlar. Mesela kuyruğun dip kısımları aşırı yük noktası olduğu için ellenmesini istemez ve ısırma eylemi gösterir.

Kedinizi ısırma alışkanlığından nasıl vazgeçirirsiniz? - Ajanimo
kediler neden ısırır?

Kedilerin Isırması Nasıl Engellenir?

Kedilerin ısırmasının doğası gereği olduğunu artık anlamış olduk. Peki, kedilerin ısırması nasıl engellenir, birazda bu konudan bahsedelim:

Kedilerinizin yavruluk dönemi itibari ile mümkün olduğunca elleriniz ile oynatmamaya özen gösterin. Elinizle oynamaya alışan kedi belirli bir süre sonra elinizi organ olarak değil bir oyuncak olarak görmeye başlar. Bu yüzden bunu yapmamamız gerekir.

Bunun yerine kedilere ait özel oyuncaklar alarak kedinizin onlarla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.  Kediler elbette bizler tarafından sevilmeyi çok sever ve hoşlanır, ilgi isterler. Ancak ilgiden sıkıldığı durumlarda onu rahat bırakmayı da ihmal etmemeli ve onu ilgiyle boğmamalısınız.

Kedinizle oyun oynarken canlarını acıtmadan oynamaya özen gösterin. Onunla güreş tutmak göbeğiyle oynamak keyiflidir ama kediler canlarının acıdığını ciyaklama sesiyle belirtirler.  Sizin canınız yansa bile bu nedenle bunu onun anlayabileceğini beklemeyin.

Yine kedilerinizin de stresli olduğu zamanlar olur. Bu dönemlerde kedinizin keyfi yoksa onu bazı şeylere zorlamayın. Stresli dönemden kurtulana kadar onun istediği gibi davranmasına izin vermeniz gerekecektir.

Kedilerin ısırma davranışlarını engelleme konusunda en etkili yollardan birisi de kedinizi oyuncuklara alıştırmaktır. Oyun seanslarınızda onunla ilgilenerek enerjisini harcamasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde el ve ayak gibi uzuvlarınızın oyuncak olmadığını anlayabilirler.

Kediniz Sızı Isırdığı Zaman Onu Cezalandırma Yoluna Asla Başvurmayın

Kediler ve yavru kedilerin ısınma nedenlerini öğrendiğinize göre sizlere birkaç tavsiyede bulunarak yazımızı sonlandıracağız. Kedilerin ısırma davranışında bulunmasının mutlaka altında yatan bir sebep bulunmaktadır.

Kediniz sizinle iletişime geçmek ve oyun oynamak için bu yolla size iletmek istemiştir. Ama asla kediniz ısırdı diye onu cezalandırma gibi yollara gitmeyin.

Araştırmalar sonucu kedilere yaptıkları davranışlardan dolayı ceza vermek, bağırmak, fiziksel şiddet uygulamak gibi eylemlerin işe yaramadığını söylemişlerdir. Kedilerin bu tepkilerinize karşı anlam vermediğini dile getirmişlerdir.

Kedinize şiddet uygulamanız onun sadece korkmasına ve sizinle olan iletişim bağının zayıflamasına neden olur. Kedinizin olumsuz davranışlarını görmezden gelerek olumlu davrandığı zamanlarda ise onu ödüllendirmek en doğru yöntemdir.

Kedinizin sizi niçin ısırdığını anlamak adına önce davranışlarını gözlemlemeli ve sonrasında ise çözüm sağlamak için veteriner bir hekime başvurmanız en doğru adım olacaktır.

Kediler neden ishal olur. Okumak için tıklayınız

Kedi Isırığı Kuduz Yapar mı?

Kedilerin ısırması da her hayvanda olduğu gibi kuduz riski oluşturmaktadır. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmak önem taşır.

Sokak Kedisi Isırırsa Ne Yapılmalı?

Eğer sokak kedisi ısırırsa ilk olarak ısırdığı bölgeyi sabun ve soğuk suyla yıkamak gerekmektedir. Daha sonrasında kesik olan bölgeye krem sürülebilir. Kesik bölge eğer büyük bir alan ise yara bandı ya da sargı bezi de kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu