Evcil HayvanlarKedi

Kediler Neden İshal Olur?

Kediler bizlerin tükettiği pek çok gıdayı tüketebildiği gibi kuru ya da yaş mama ile beslenen hayvanlardır. Evcil minik dostlarınız kediler neden ishal olur? kedi ishaline ne iyi gelir? diye merak ediyor olabilirsiniz.

Bunun altında kedinin tükettiği gıdalar ya da başka sebepler yatmaktadır. Bu nedenle kediler neden ishal olur? kedi ishaline ne iyi gelir sorusunun cevabını ararken birçok faktöre dikkat etmemiz gerekiyor. Kedileri beslerken dikkat etmediğimiz takdirde bazı sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz. Bunların başında ishal gelmektedir.

Kedi besininde gıda içerisinde yeterli miktarda karbonhidrat ve protein bulunması gerekmektedir. Kedilerin tükettiği mamaların içeriği ise sağlık durumu, cinsiyet ve yaş faktörlerine göre farklılık göstermektedir. Kedi beslenmesi bu yüzden oldukça önemlidir.

Kediler Neden İshal Olur?

Kedilerin ishale maruz kalmasının birçok sebebi bulunur. Kediler neden ishal olur? diye merak ediyorsak; başlıca nedeni başında en çok beslenme problemi gelir. Ev kedilerinde belki ishal durumu ile daha az karşılaşabilirsiniz. Sokak kedileri ise düzenli olarak beslenmedikleri için sık sık ishal olabilirler.

Evdeki kedinize her ne kadar temiz ve düzenli olarak baksanız da bazı durumlarda onun ishal olmasıyla karşılaşabilirsiniz. Kedinizin mama türünü sürekli değiştirmeniz durumunda ishal ve kusma ile karşılaşabilirsiniz. Kedinize çiğ et veriyorsanız yine ishal olma ihtimali yüksektir. Kedilere etleri pişirmeden vermemiz ve sürekli mama harici başka gıdalarla fazla beslememiz de kediler neden ishal olur sorusunun cevabı olacaktır.

kediler neden ishal olur?
kediler neden ishal olur?

Kedi İshaline Ne İyi Gelir?

Kediniz ishal olduğunda ona çözüm üretmeniz biraz zordur. Ancak ishalin etkisini azaltmak için kendi imkanlarınızla bazı şeyler yapabilirsiniz. Kedi ishaline ne iyi gelir? Mesela kedinize mamaları daha ufak parçalar ile verebilirsiniz. Kedinizin ishalini tedavi etmek için tavuk, balık gibi yumuşak gıdalar tüketmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu besinleri haşlayarak vermelisiniz.

Bunlar kedinizin ishalini tedavi etmez ancak hafiflemesine yardımcı olur. Fakat kedinizin ishal nedeni enfeksiyon kaynaklı ise bunlarda işe yaramayabilir. Kedilerde tıpkı insanlar gibi ishal olduklarında aşırı sıvı kaybeder. Bu yüzden hastalık süresinde kedinizin bol bol sıvı tüketmesini sağlayın.

Kaygan Karaağaç Kabuğu Kedi İshaline İyi Gelir

Kaygan karaağaç bitkisi vitamin değeri yüksek bir bitkidir. Kedi ishaline ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, toz halinde veya kapsül halinde temin edebilirsiniz. Kedinizin ishal döneminde mamasına bir miktar karaağaç kabuğu ekleyebilirsiniz.

Kedilerde ishal - zootarım.com

Kedilerde İshalin Nedenleri Nelerdir?

Kedi ishalinin nedenlerini bulamaz isek onlara çözüm üretmekte zorlanırız. Bu sebeple kediler neden ishal olur, kedi ishaline ne iyi gelir konusunda yeteri düzeyde bilgi sahibi olmamız gerekir.

Kedi İshaline Sebep Veren Parazitler

Minik dostlarımızın sindirim ve bağırsak sistemine bazı parazitler zarar verebilir. Bu parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar sonucunda ise kedilerde ishal meydana gelir. Bu durumla yavru kedisi olanlar daha sık karşılaşır. İshalin nedeni eğer parazit kaynaklı ise kesinlikle ilaç tedavisi gerekir. Bu durumda veteriner hekiminizle görüşmeniz doğru olacaktır.

Kedinizin Beslenme Düzeni

Evcil hayvanlar arasında daha hassas olan kedilerimiz, beslenme konusunda oldukça dikkatlidir. Ancak bazı durumlarda onlarda yememesi gereken bir şeyler yiyebilir. Bunlar arasında kumaş parçası, ip gibi şeyler olabilir. Bunun sonucunda ise kediniz ishal olabilir.

Kedinizin beslenme düzeninde bazı değişikler yaparsanız yine ishal problemi ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin:

  • Öğünlerini azaltırsanız
  • Mamasını değiştirirseniz
  • Beslenme saatini değiştirirseniz

Bu gibi durumlarda kedinizin bünyesi değişikliklere karşı tepki gösterebilir.

Strese Bağlı Oluşan İshal

Evcil hayvanlarda tıpkı bizler gibi duyguları olan canlılardır. Bazı durumlarda onlarında ruh hali bozulabilir ve strese girerler. Stres yaşayan kediler ise ciddi şekilde bağırsak problemi yaşarlar. Bu nedenle evcil dostumuzu stresten uzak tutmaya ve ona yeteri ilgiyi göstermeye özen göstermeliyiz.

Metabolizmal Hastalıklar

Kedinizin ishal olmasının nedeni altında metabolik hastalıklarda yer alıyorsa bu hastalıklar ciddi rahatsızlıklar olduğu için ishal problemini çözmeniz yeterli olmaz. Kedinizin karaciğer hastalığı ya da tiroid bozuklarına bağlı ishali olabilir. Burada yapacağınız en doğru iş kedinizi veteriner hekimin kontrol etmesidir.

Kediniz ishal olduğunda 12-24 saat arasında ona besin takviyesi yapmayınız. Kedinizin ishali 1 günden fazla sürüyorsa veteriner hekiminize danışmalısınız. Kediniz 1 yaş altında veya 10 yaş üstünde ise daha fazla vakit kaybetmeyin. Veterinerinize giderken taze dışkı örneği götürmeniz faydalı olur.

Yavru kediler neden ishal olur?

Yavru Kedilerde İshal Neden Olur?

Yavru kediler de yetişkin kediler gibi aynı sorunları yaşamaktadır ve yavru kedilerde ishal sorunu oluşmaktadır. Her ne kadar yavru kedilerde ishal konusu her zaman ciddi sağlık sorunları arasında yer almasa da ; altında başka bir hastalığın olup olmadığını da göz önüne almak gerekir. Peki, yavru kediler neden ishal olur? yavru kedilerin ishali nasıl geçer? sorularının cevabını ne kadar biliyoruz.

Yavru Kedilerde İshalin Nedenleri

Oldukça hassas bünyeleri olan yavru kedilerin belirli bir gıdaya karşı alerjisinin olması, sindirim sorunları, stres ve kullandığı ilaçlara bağlı oluşan yan etkiler gibi nedenler yavru kedilerde ishal meydana getirmektedir. Farklı nedenlere bağlı gelişen yavru kediler ishal durumunda mutlaka veteriner hekime başvurmak gerekir. 2 günden fazla süren ve özellikle yavru kedinin ishal ve kusma semptomları olması durumunda mutlaka vakit kaybetmemek gerekir. Yavru kedilerde ishal nedenleri konusunda nelerin etkili olduğundan başlıklar halinde bahsedelim:

Beslenme Değişikliği

Bazı zamanlarda yavru kedilerin mamalarını değiştirmek, onlara sık sık ödül maması vermek gibi nedenler yavru kedilerde ishale neden olmaktadır. Hassas mide ve bağırsak sistemine sahip olduklarından dolayı en ufak bir besin değişimi yavru kedilerde ishali ortaya çıkarmaktadır.

İlaçların Yan Etkileri

Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle verdiğimiz ilaçlar yavru kedilerde bazı durumlarda yan etki yapmaktadır. Bu durumda yavru kedilerde ishal meydana gelmektedir. Yan etkiler hakkında sizlerde veteriner hekiminizden yardım alarak onların önerisini göz önünde bulundurmalısınız.

İç Parazitler

Bağırsakta meydana gelen parazitler bağırsak florasını etkilemekte ve bunun sonucunda yavru kedilerde ishal başlangıcı meydana gelmektedir.

Stres

Yaşamlarının belirli dönemlerinde kedilerde stres meydana gelmektedir. Rutin yaşamlarında değişiklik oluştuğunda yavru kedilerde stres kaynaklı olarak ishal ortaya çıkar.

Yavru Kedilerde İshalin Önlenmesi

İç ve dış parazit aşıları uygun şekilde yapılan yavru kedilerde ishali engellemek adına veterinerden destek almak gerekir. Aynı zamanda yavru kedilerde ishali önlemenin başka bir yolu da parazit ilaçlarıdır. Daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmesi için yavru kedinizin ishalini önlemek için veteriner hekimden başka tavsiyelerde alınız .

İshal Kedilere Su Verin

Kediniz ishal olduğunda fazla su kaybı yaşarlar. Bu yüzden sularını sürekli değiştirebilir ve bol sıvı tüketmesini sağlayabilirsiniz. Kediniz için veterinere danışmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız. Kedinizin ishali 1 günden kısa sürüyorsa panik yapmayınız.

Kediler de ishal olma nedenlerini ve ne yapılması gerektiğini sizlerle paylaştık. Peki kediler neden kusar? okumak için mavi linke tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu