Evcil HayvanlarKedi

Kediler Neden Hapşırır?

Kediler neden hapşırır? Her kedi sahibi tarafından zaman zaman sorulan sorular arasında yer almaktadır. Özellikle kedisi üst üste hapşıranlar adına bu durum daha çok dikkat çekicidir. Kedilerin bazı zamanlarda hapşırması sorun oluşturmaz. O sırada burnunda ya da solunum yollarında ani bir refleks meydana gelebilir.

Diğer taraftan bazı kediler heyecanlandığında hapşırma eyleminde bulunabilirler. Ancak kedi sahibi olarak kedinizin sık sık hapşırmaya başlıyorsa; burada kediler neden hapşırır? Konusu önem taşımaktadır. Sizin de kediniz sık sık hapşırıyorsa altında önemli bir etmen yer alabilir, kediniz enfeksiyon kapmış olabilir. Bu durumda kedinin veteriner kontrolüne götürülmesi ve hapşırmasının temelinde neyin yattığının araştırılması gerekmektedir.

kediler neden hapşırır?
kediler neden hapşırır?

Kedilerde hapşırmaya neden olan en yaygın enfeksiyonlar arasında üst solunum yolu enfeksiyonu yer almaktadır. Bizlerde olduğu gibi kedilerde de soğuk algınlığı meydana gelebilmektedir. Özellikle barınak kedilerinde oldukça fazla görülmektedir. Bazı aşı yöntemleriyle bu rahatsızlık giderilebilir.

Kedilerde Hapşırmaya Neden Olan Viral Enfeksiyonlar

Kediler neden hapşırır? sorusunun en büyük nedenlerinden birisi kedilerde hapşırmaya neden olan viral enfeksiyonlardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Herpes Virüsü: Kedilerde en yaygın şekilde görülen virüsler arasında yer almaktadır. Kediden kediye bulaşabilen bu virüs, kedilerden insana bulaşmaz. Fakat kediler için oldukça tehlikeli bir virüstür.

Kalisivirüs: Aft ya da ağız ülseri olan bu hastalık kedilerde yaygın şekilde görülmektedir. Kedilerde solunum yollarını ciddi şekilde etkileyerek zatürre gibi tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir. Bu virüsü antibiyotik ile tedavi etmek mümkündür.

Aynı zamanda FIP, FELV, FIV, bordetella gibi enfeksiyonlarda kediler neden hapşırır? sorusunun cevabıdır. Tabi yalnızca viral enfeksiyonlar değil; kedilerin hapşırmasının temelinde başka sebeplerde yer alabilir.

Kedilerin Hapşırmasının Temel Nedenleri?

Bazı kedilerin burunları oldukça hassas olduğu için bazı rahatsız olduğu kokularda hapşırma sorunları yaşayabilirler. Tozlu kedi kumları, polen, küf, sigara dumanı, parfüm gibi rahatsız edici faktörlerde kedilerde hapşırmaya neden olabilir.

Sorunun bundan kaynaklı olup olmadığını iyi şekilde gözlemlemek gerekir. Bununla birlikte kediniz bazı tedaviler alıyorsa; örneğin burun tıkanıklığı için verilen ilaç ve damlalar da kedilerde hapşırığa neden olabilir. Aynı zamanda kediler neden hapşırır? sorusunun başka bir nedeni de; yorgunluk, göz akıntısı, yüksek ateş, hırıltı, lenf bezlerinin büyümesi gibi rahatsızlıklar olabilir.

kediler neden hapşırır?

Kedilerde Hapşırığın Sebebi: Diş ve Diş Eti Sorunları

Eğer kedinizde hapşırıkla beraber nefesinin kötü kokması eşlik ediyorsa diş ve diş eti rahatsızlığı olabilir. Bu durumda kedinizin ağız bakımını yaptırmanın zamanı gelmiştir. Kediler neden hapşırır? konusunun temelinde diş ya da diş eti iltihabı da yatabilir. Dişlerdeki çürüklerde iltihap yapan bakteriler sinüslere sıçrayarak hapşırığa neden olmaktadır.

Böyle bir durumda mutlaka veterinere danışmak ve gereken tedaviyi yaptırmak gerekir. Diş ve diş eti problemleri adına bazı ağız içi spreyleri ve antibiyotikler tedavi yöntemleri arasındadır. Aynı zamanda diş problemleri kedinize acı verir. Bunun yanında ilerlemesiyle kalp ve böbrek hasarına da yol açabilir. Bu tarz enfeksiyonlardan korunmak için kedilerde ağız bakımını düzenli olarak yaptırmak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Ağız Kokusunun Nedenleri

Kedilerin Hapşırması İnsanlar İçin Zararlı mıdır?

Kedilerden insanlara bazı hastalıkların geçmesi olasıdır. Ancak kedilerin hapşırması insanlara doğrudan zarar vermez. Yani başka bir deyişle kedilerin hapşırma nedenlerine baktığımızda bunların inşalara geçecek türde olmadığını görmekteyiz.

Kedinizin sağlığı ve yaşam koşulları olumsuz bir şekilde etkilendiği zaman bundan sizlerde psikolojik olarak etkilenirsiniz. Bu yüzden bu konuda veteriner hekime danışmak doğru bir adım olacaktır. Bu konuda kediniz için en doğru kararı ve tedavi şeklini veteriner belirleyecektir.

kediler neden hapşırır?
kediler neden hapşırır?

Kediler Neden Sık Sık Hapşırır?

Kedinizin sık sık hapşırmasının altında başka faktörlerde yer alabilir. Burundan verilen aşılar birkaç günden fazla sürmez ancak hapşırmaya neden olabilir. Aynı zamanda burun kanalında bulunan tıkanıklıkta hapşırmaya neden olmaktadır. Çok nadirde olsa kedilerde hapşırma kanser hastalığının da habercisi olabilir.

Kedilerde Hapşırma Nasıl Tedavi Edilir?

Hapşırın nedenine bağlı olarak hapşırık tedavisi belirlenmektedir. Hafif vakalarda nemlendiriciler verilebilir. Eğer ağır seyreden bir durumu varsa antibiyotikler, antihistaminikler reçete edilir. Çok nadir olsa da bazı durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Bütün tıbbi tedavilerden sonra kedide hala iyileşme görülmezse bağışıklık sistemi zayıflığına neden olan Kedi İmmün Yetmezliği, Kedi Lösemi Virüsü gibi hastalıkların olup olmadığına bakılır. Altta yatan bir sorun olup olmadığını anlamak için laboratuvar testine bakılır.

kediler neden hapşırır?

Kedilerde Hapşırmaya Neden Olan Diğer Semptomlar

Birçok enfeksiyon kedilerde üst üste hapşırmaya neden olan semptomlar arasında yer almaktadır. Bu belirtiler ise şöyledir:

  • Yüksek ateş ve burun akıntısı
  • İştah azalması ve kilo kaybı
  • Öksürük ya da hırıltı
  • Yorgunluk
  • Şişkinlik ya da yaralar
  • Göz akıntısı
  • Nefes darlığı
  • Lenf bezlerinde büyüme
  • İshal

Hapşıran Kediyi Ne Zaman Veterinere Götürmeliyiz?

Arada bir hafif semptomlarla hapşıran kedinizi gözlemlemeniz yeterli olacaktır. Bu süreç içerisinde kedinizi içerde tutarak değişiklik olup olmadığını takip etmelisiniz. Eğer kediniz arka arkaya ve sürekli hapşırıyorsa ve yukarıdaki semptomlardan birisini gösteriyorsa vakit kaybetmeden veteriner hekime danışmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Kedilerin Gözleri Neden Çapaklanır?

Sıkça Sorulan Sorular

Kedinin Hapşırması Normal mi?

Kedinin zaman zaman hapşırması olağan bir durumdur ve endişeye gerek yoktur. Bizlerde olduğu gibi kedilerde de burun içerisinde uyarıcı herhangi bir faktör hapşırmaya neden olabilir. Fakat sık sık tekrarlayan ve geçmeyen hapşırıkta veteriner hekime danışmak gerekebilir.

Kedi Gribi Öldürür mü?

Kedilerde yaygın bir şekilde görülen kedi gribi üst solunum enfeksiyonları arasında yer almaktadır ve ciddiye alınması gerekir. Kedi gribi-kedi nezlesi kedilerin ölümüne yol açabilmektedir.

Kedi Nezlesi Ne Kadar Sürer?

Kedi nezlesi semptomları arasında burun akıntısı, gözlerde kızarma, göz akıntısı, ateş ve iştahsızlık yer almaktadır. Bu semptomlar 5-7 gün arasında seyretmekle beraber ikincil bir enfeksiyonda haftalarca sürebilir.

Kedi Hapşırığı İnsana Zarar Verir mi?

Kedilerden insanlara bazı hastalıkların geçtiği doğru olabilir ancak kedi hapşırması ile herhangi bir hastalık insanlara doğrudan etki ederek zarar vermez.

Kediler Tozdan Hapşırır mı?

Kedilerde tıpkı insanlarda olduğu gibi burunlarına toz ve benzeri maddeler kaçtığında hapşırabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu