Evcil HayvanlarKedi

Kediler Nasıl Yıkanır?

Kediler nasıl yıkanır? sorusuna cevap verilecek olursa kediyi yıkamaya karar verdikten itibaren banyo ortamına dikkat etmek gerekir. Banyo ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalıdır. Ilık bir banyo ortamı oluşturduktan sonra kedilerin mümkünse küvette yıkanması tavsiye edilir. Küvet içerisine 5 santimetre derinlikte ılık su koyarak su akışına izin verilmemelidir. Su sürekli akarsa kedi bundan tedirgin olabilir. Peki, kediler nasıl yıkanır? konusunda daha fazla nelere dikkat edilmeliyiz.?

Kediler asla zorunlu ihtiyaç haricinde yıkanmamalıdır. Kedilerin dili steril bir yapıya sahiptir ve sürekli kendilerini yalayarak temizlerler. Bu yüzden kedilerin tüylerinde yapışkan ve zararlı maddeler olmadığı müddetçe kedilerin yıkanması tavsiye edilmez. Diğer taraftan kediler kurutulurken de asla saç kurutma makinesi ile kurutulmaya çalışılmamalıdır. Süpürge sesi, saç kurutma makinesi sesi kedilerin en çok korktuğu seslerdir. Bu durum onlarda travma oluşturabilir.

kediler nasıl yıkanır?
kediler nasıl yıkanır?

Kedi Yıkama Önerileri

Bazı istisnalar haricinde kedilerin suyla arası pek iyi değildir. Bir musluk açıldığında onun sesinden bile kaçarlar. Suyu sevmeseler bile bazı durumlarda tüylerinin aşırı kirlenmesi ve kendisinin temizlemeye gücünün yetmemesi gibi durumlarda kediler yıkanabilir. Sevimli dostlarımızın bu gibi durumlarda yıkanmasında bir sakınca olmayacaktır.

Kediler nasıl yıkanır? sorusuna cevaben genelde aynı yanıtlar verilse de her kedinin ayrı bir karakteri vardır. Bu yüzden yıkanmaya karşı her biri ayrı bir reaksiyon gösterebilir. Kedinin yıkanması halinde onu iyi tanımalı ve davranışları iyi analiz edilmelidir. bu süreçte hem kedinin hem de sahibinin güvenliği önemlidir. Kedilerde banyo keyfi eğlenceli sayılacak şekilde oluşturulmalıdır.

Kediler Nasıl Yıkanmalı?

Kediler nasıl yıkanır? Kediler banyo yaparken aniden kaçabilirler. Bu yüzden etrafta öncelikle tehlikeli eşyalar varsa bunları kaldırmalıyız. Kediyi ılık suda ovarak yavaş yavaş yıkamak gerekir. Kediler yıkanırken mutlaka kedilere özel kedi şampuanı kullanılmalıdır. Kediyi yıkamak zorunda olduğumuzda ona son derece sevgiyle yaklaşmalı, banyo süreci boyunca onunla konuşarak şefkatli davranmalıyız.

Kedi Yıkama İşlemi Öncesindeki Yapılması Gerekenler

Kediyi yıkamaya başlamadan önce hazırlıkların tam olması gerekir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Her ne kadar kediler masum ve sevimli olsa da sevmediği bir durumla karşılaşması halinde zapt edilmesi oldukça zordur. Bu yüzden kediyi yıkamaya karar verdiğinizde mutlaka yanınızda yardımcı olacak biri daha olsun.
 • Kediler nasıl yıkanır? sorusunda en önemli hususlardan birisi de banyo zemininin kaymayan yapıda olmasına dikkat etmek gerekir. Yıkama esnasında bazı aksiyonlu durumlar neticesinde kaza meydana gelmesin.
 • Kedinizi yıkarken pençelerinin saldırısına uğramak istemiyorsanız mutlaka banyo öncesinde tırnaklarını kesmelisiniz. Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir? okuyabilirsiniz.
 • Eğer bu mümkün değilse tırnak darbelerinden korunmak için en azından uzun kollu kıyafet giyiniz.
 • Yıkama öncesinde tüyleri taranmalı ve düğüm olanları açılmalıdır. Çünkü ıslandıktan sonra tüyleri iyice ağırlaşır ve karışır.

Yıkama Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kediyi su ile temas ettirmeden önce suyun sıcaklığı kontrol edilmeli ve ılık derecede olması sağlanmalıdır.
 • Kedinin üzerine aniden su dökülmemeli, yavaş yavaş ıslatılmalıdır.
 • Yıkama sırasında kedinin vücudu yavaş yavaş ıslatılarak ovulmalı ve son derece kibar davranılmalıdır.
 • Kedi sürekli takip edilmeli ve herhangi bir ani hareketine karşı hazırlık olmak gerekir. Yanınızda yardımcı biri olduğunda onu ensesinden tutarak hareket etmesini önleyebilir.
 • Yıkama sırasında kedinin gözüne, burnuna ve kulaklarına su kaçması önlenmelidir.
 • Şampuan ile yıkadıktan sonra iyice durulanmalıdır.
 • Yıkama işlemi sonrasında havluya sararak havlunun suyu emmesi sağlanmalıdır.
 • Banyo sonrasında kediyi ödüllendirebilirsiniz ve yıkanmanın kötü bir şey olmadığını kedinize göstermiş olursunuz.
 • Kurulama işlemi sonrasında kedinin sakinleşmesi için ona uygun bir ortam oluşturulmalıdır.
kediler nasıl yıkanır?

Kediler Neyle Yıkanır?

Kediler mutlaka kedi şampuanı ile yıkanmalıdır. Eğer kediyi sabunla ya da başka bir şeyle yıkamaya çalışırsanız onun cilt ve tüy sağlığına zarar verebilirsiniz. Eğer kediniz bebek ve yavru bir kediyse onu yıkamamaya özen göstermelisiniz. Oldu ki yıkamak zorunda kalırsanız banyoyu ısırmalı ve kediyi sıcak bir ortamda tutmalısınız. Kediyi tararken de özel kedi taraklarının kullanılması önerilir. Normal insanların kullandığı tarak kedilerin tüy ve derisine zarar verebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi Şampuanı Yoksa Kediler Neyle Yıkanmalıdır?

Eğer kedi şampuanı yoksa kediler mutlaka yalnızca ılık suyla yıkanmalıdır.

Kedileri Yıkamak Zararlı mıdır?

Kedilerin dilleri antiseptik özelliktedir. Bu yüzden kendisini temizleyebilir. Kesin sonuçlar olmasa da kedilerin yıkanması normal durumlarda zarar verebilir. Bu yüzden mecbur kalmadıkça yıkanmaması gerekir.

Yavru Kediler Ne İle Yıkanır?

Yavru kediler daha hassas yapıda oldukları için mümkün olduğunca yıkamaktan kaçınmak gerekir. Ancak yıkanacaksa kedi şampuanı ile yıkanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu