Evcil HayvanlarKedi

Kediler Nasıl Çiftleşir?

Kediler nasıl çiftleşir? Sorusunda çiftleşme durumu tamamen dişi kedinin isteğine bağlı olarak gerçekleşir. Eğer dişi kedi çiftleşmeyi istemezse ve bu sürece hazır değilse eylem gerçekleşmez. Çiftleşme döneminde bile dişi kediler eşlerini kendileri tercih etmektedir.

Eğer dişi kedi çiftleşme konusunda hazır ise bazı sinyaller gönderir ve bunu erkek kediler fark eder. Dişi kediler erkek kedilerin kendisine doğru çekilmesini bekler. Sokakta yaşayan kedilerde dişi kediler en baskın olanı tercih etmektedir. Erkek kedi dişinin kulağını ve başını yaladığı zaman eğer ters tepki vermez ise çiftleşme talebini kabul ettiğini göstermektedir.

Erkek ve dişi kediler arasındaki kur yaklaşık iki saat kadar sürebilir. Erkek kedi dişinin üzerine çıkarak ensesini ısırır ve kontrolü ele alır. Sonrasında çiftleşme gerçekleşir. Erkek kedilerin cinsel organı dikenli bir yapıdadır. Bu da dişi kedinin vajina kanalının tahrip olmasına neden olabilir. Çiftleşme bittikten sonra erkek kedi dişi kedi sakinleşene dek pozisyonunda kalır.

kediler nasıl çiftleşir?
kediler nasıl çiftleşir?

Kediler Ne Zaman Çiftleşmeye Hazır Olur?

Dişi kediler 6-12 aylık bir süreç içerisinde cinsel olgunluğa erişmektedir. Ancak bu durum kedinin ırkına, yaşadığı bölgeye, yaşam ve sağlık koşullarına göre farklılık gösterebilir. Diğer taraftan serbest yaşayan kediler diğer saf ırklara göre daha erken dönemde cinsel olgunluğa ulaşmaktadır.

kediler nasıl çiftleşir?

Erkek kediler dişi kedilere göre daha geç olgunlaşır. Erkek kediler cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra çiftleşmeye hazırdır. Dişi kediler ise kızgınlık dönemindeki herhangi bir zamanda çiftleşir.  Her ne kadar kızgınlık döneminin dişi kedilerde ortalama 7 gün olduğu söylense de genelde 21 gün sürmektedir.

Dişi kediler kızgınlık döneminde davranışlarını değiştirir ve kendisine eş arar. Kızgınlık dönemindeki kediler birçok farklı kediler birçok kez çiftleşebilirler. Fakat kızgınlık dönemi de olsa çiftleşmek istemediği erkek kediye izin vermez.

Erkek Kedilerde Çiftleşme

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi dişi kedilere göre daha geç başlamaktadır. Erkek kediler dişiye göre çiftleşmeyi daha çok ister. Erkek kedi doğduktan 7-8 ay sonra kızgınlık dönemine girebilir. Evde yaşayan erkek kediler çiftleşme istediğinde evin her yerine ağır cinsel kokusunu bırakır. Bu kokuyu dişi kedilerin hormonlarını uyarmak için bırakmaktadır.

Dişi Kedilerde Çiftleşme

Dişi kedilerde çiftleşme belirtileri erkek kedilere göre daha erken başlamaktadır. Dişi kediler 6. Ay itibariyle kızgınlığa girebilir. Hatta bazı kediler 5. Ay sonrasında dahi kızgınlık dönemine adım atabilir. Bu süreçte dişi kedilerin hareket ve davranışlarında değişme gerçekleşir.

Eşyalara ya da sahiplerine sürtünme, hareketlerinin garipleşmesi, yerde yuvarlanması, bel kısmının okşanması halinde lordoz adı verilen hareketi gerçekleştirmesi gibi davranışlardır. Bu dönemde dişi kediler acı çekiyormuş gibi miyavlar.

sokakta kediler nasıl çiftleşir?
sokakta kediler nasıl çiftleşir?

Sokak Kedilerinde Çiftleşme

Sokakta kediler nasıl çiftleşir? Diye soracak olursak; evde yaşayan kedilere göre daha farklı gerçekleşebilmektedir. Kızgınlık dönemlerinde dişi kediler sokağın her köşesine salgısını bırakmakta ve erkek kedileri bu şekilde haberdar etmektedir.

Dişi Kediler Çiftleşme Sonrası Neden Yuvarlanır?

Dişi kediler çiftleştikten sonra yerlerde yuvarlanır ve genital bölgesi ile sırtını yalamaya başlar. Çiftleşme sırasında erkek kedinin kokusunu atma çabasından kaynaklı bu davranışı yaptığı söylenmektedir. Dişi kediler çiftleşmeden yarım saat sonra başka bir erkek kediyi kabul edebilir.

Erkek Kediler Çiftleştikten Sonra Ne Yapar?

Erkek kediler çiftleşme sonrasında dişi kedinin yanından ayrılır. Bu davranışı dişi kedinin yavruları dünyaya getirmesiyle onun yanında olmayacağını gösterir. Dişi kediler çiftleşmeye hazır olduğunda erkek kediler yeniden yanına yaklaşırlar.

Kedilerin Evde Çiftleşmesi

Kedi sahipleri kedilerin soylarını bildiği kediler ile çiftleşmesini istese de dişi kedilerin çok seçici olması bu durumu zorlaştırabilir. Erkek kedinin de aynı zamanda dişi kediyi kabul etmesi ve beğenmesi gerekmektedir.

Bu şartlar sağlanmış olsa bile çiftleşme hemen gerçekleşmez. Öncelikle kedilerin birbirine alışması gerekir. Aynı zamanda çevrelerinde onlara müdahale edilmemesi ve stres yaşamamaları gerekir.

Evde bakılan kedilerde çiftleşme durumunda başka bir zorluk ise erkek kedilerin güvenlik ihtiyacıdır. Yabancı bir ortamda bulunduğunda erkek kediler kendisini güvende hissetmeyebilir. Bu durumda ise çiftleşmekten kaçınabilir. Bu yüzden kedi sahipleri genelde dişi kedileri erkek kedilerin yanına getirir. Dişi kediler her türlü ortamda kendisini rahat hissederek çiftleşebilir. Evde bakılan kedilerin çiftleştirilmesi doğal ortamda yaşayan kedilere göre daha zordur.

kediler nasıl çiftleşir?

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler Kendi Kardeşleriyle Çiftleşir mi?

Kediler bu ayrımı yapamaz ve bu yüzden cinsel olgunluk sonrasında birbirleri ile çiftleşmek isteyebilir Fakat kan bağı olan kedilerin çiftleşmesi sonrasında genetik kusurlar ortaya çıkabilir.

Kediler Bir Yılda Kaç Kez Çiftleşir?

Kedilerde cinsel olgunluğa erişim sonrasında bir yıl içerisinde 3-4 kez kızgınlık dönemi görülebilir.

Dişi Kediler Ne Kadar Arayla Kızgınlığa Girer?

Dişi kediler yılda ortalama 3-4 defa ve hatta çiftleşmesine izin verilmediğinde yılda 5-7 defa kızgınlık dönemine girebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu