Evcil HayvanlarKedi

Kediler Karanlıkta Görür mü?

Kedi sahiplerinin merak ettiği konular arasında kediler karanlıkta görür mü? Sorusu ve detayları yer almaktadır. Bizler kediler karanlıkta ne kadar iyi görebilirler, sorusunun cevabını bu yazımızda sizler için derledik.

Kediler Gece Karanlıkta Görür mü?

Kedilerde tıpkı bizler gibi zifiri karanlıkta görüş özelliğini kaybeder. Fakat az bir ışıkta dahi insanlara göre 6 kat daha iyi gördükleri söylenmektedir. Bizler gece tuvalete uyandığımızda karanlıkta sağa sola çarpabiliriz. Fakat aynı ortamda bulunan kedimiz rahat bir şekilde hareket edebilir. Bu da bize kediler karanlıkta görür mü? Sorusunun cevabını kısaca özetlemektedir.

Kediler Karanlıkta Nasıl Görür?

Hiçbir ışık kaynağı bulunmayan bir ortamda kedilerde bizler gibi göremezler. Ancak %15 kadar ışık kedilerin iyi bir şekilde görmesi için yeterlidir. Pek çok hayvanda olduğu gibi kedilerde karanlıkta avlanabilirler. Renk algıları bizim kadar iyi olmasa da bu durum avlanmaları için çok önemli değildir.

Az ışıklı bir ortamda dahi kediler göz bebeklerini bütün görünür yüzeyi siyah görünecek şekilde genişletebilir bu yetenek sayesinde kediler karanlıkta görür mü? Kediler karanlıkta iyi görür mü? Sorusunun cevabı ortaya çıkıyor. Gece sokak lambasından eve giren ışıkla bile kediniz kumunu bularak tuvalet ihtiyacını giderebilir.

Kediler Karanlıkta Durur mu?

Kediler en ürkütücü yerlerde bile sırf keyif amaçlı durabilir. Kedilerin karanlıktan korkma durumu ev kedisi veya sokak kedisi olmasına göre değişir. Sokak kedileri dışardaki hayata uyum sağlamak adına karanlık ortamlara daha alışkındır. Hatta daha karanlık ortamları uyumak için tercih etmektedir.

Gündüzleri de güneş ışığını tercih etmediği zamanlarda ağaçların ya da arabaların altına girmeyi tercih etmektedir. Fakat ev kedileri karanlık ortamlardan fazla hoşlanmaz. Her ne kadar kediler karanlıkta az bir ışıkta bile iyi bir şekilde görebilse de korkma duygusu ağır bastığında karanlıkta durmayı fazla tercih etmezler. Ev kedileri daha çok ışıklı ortama adapte olduğu için karanlıktan korkabilir.

kediler karanlıkta görür mü?
kediler karanlıkta görür mü?

Yavru Kediler Karanlıkta Görür mü?

Tıpkı yetişkin kedilerde olduğu gibi yavru kedilerde de karanlık ortamda iyi görmesini sağlayan tapetum lucidum tabakası doğuştan yer almaktadır. Fakat bebeklerde olduğu gibi ilk aylarında gözleri ışığa tam alışkın olmadığı için karanlık ortamlarda fazla iyi göremezler.

Yavru kediler doğduktan 10-15 gün sonra gözleri açılmaya başlar. Fakat görüşlerinin normal bir kedi seviyesine ulaşması için 10 hafta geçmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: Kedilerin Gözleri Neden Çapaklanır?

Kediler Işığı Fazla Rengi Az Görür

Kediler yeşile göre mavi ve kırmızı rengi daha iyi şekilde görmektedir. Fakat bizler gibi uzağa odaklanamaz ve net göremezler. Kedi retinasından yer alan çubuklar ışığa duyarlı olmasının nedenidir. Fakat koni için daha az yer almaktadır. Gözün renk alıcıları olan konilerdir. Kedilerin insanlardaki gibi üç tür koni içerdiğine inanılsa da en onların renk hassasiyetleri insana göre farklılık göstermektedir.

Kediler daha çok mavi, mor, sarı, gri gibi tonlarda doygunluğu az bir dünya görmektedir. Bizler ise yeşil, mavi, kırmızı gibi renkleri daha iyi görmekteyiz. Kediler aynı zamanda 6 metreden ilerisini bulanık şekilde görmektedirler. Geceleri bizlerden daha iyi algıya sahip olsalar bile insanların ışıkta hareketi takip etme yeteneği 10 kat daha iyidir.

Kedilerin Karanlıkta İyi Görmesini Sağlayan Yollar

Kediler çevresini haritalamak adına bıyıklarıyla titreşim yakalamaktadır. Aynı zamanda kedilerin karanlıkta daha iyi bir şekilde görmesini sağlayan ‘yarasa ekolokasyonu’ gibi duyuları da yer almaktadır. Fakat kediler karanlıkta göz merceği boyutunu değiştiren kasları olmadığı için açık bir şekilde göremezler. Bu nedenle çevresini hafif titreşimle bıyıklarıyla haritalamaktadır. Avını yakalayacağı zaman bıyıklarını ileri doğru çeker. Bu şekilde hareket eder.

Yalnızca bıyıklarını değil aynı zamanda kediler çevresini haritalamak için kulaklarını da kullanmaktadır. İşitmeleri düşük frekanslarda bizlere yakın olmasının yanında 64 GHz’e kadar yüksek sesleri duyabilmektedir. Sesin kaynağını belirlemek için kulaklarını kullanabilmektedir.

Aynı zamanda kediler koku duyusu oldukça gelişmiş canlılardır. Kedilerin koku alma özelliği bizlere göre iki kat daha iyidir. Diğer taraftan ağız tavanlarında yer alan organları da koku almaya yardımcı olmaktadır.

Sonuç olarak kediler karanlıkta görür mü sorusuna cevaben; zifiri karanlıkta görme konusunda zorlansalar da bazı konularda koku alma ve diğer organlarının özellikleri sayesinde yönlerini bulabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler Gece Yalnız Kalabilir mi?

Veterinerler tarafından genel itibariyle tek seferde 24 saat boyunca kedilerin yalnız bırakılmasının problem olmayacağını dile getirmektedir. Temiz tuvalet kapları, temiz suları ve taze mamaları olduğu zaman bir gün boyunca keyifli bir şekilde vakit geçirebilirler.

Kediler Gece Neden Ağlar?

Kediler genel itibariyle uykuya düşkündürler. Fakat yeni bir eve taşınmanız gibi durumlarda kedilerde düzen bozukluğu meydana gelebilir. Bu yüzden geceleri kediler bu durumdan rahatsız olarak miyavlamaya başlar.

Kediler Zifiri Karanlıkta Görür mü?

Kediler geceleri zayıf ışıklarda insanlara göre 5-6 kat daha iyi görebilme özelliğine sahip olsa da az da olsa ışık kaynağı olmadığı zifiri karanlıkta kediler göremezler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu