kediler-kac-ayda-dogurur.jpg

Kediler Kaç Ayda Doğurur?

Posted by

Evcil hayvanlar arasında bulunan kedilerin de insanlar gibi hamilelik dönemi yer almaktadır. Peki, kediler kaç ayda doğurur? Bu yazımızda bütün detaylarıyla sizlere bildiriyoruz.

Kedilerde Hamilelik Süresi

Kedilerin hamile kalma yaşı tam olarak bilinmese de genelde 6-9 ay sonrasında çiftleşme dönemine girmeye başlamaktadır. Bazı kedilerde bu durum erken görülmekte, bazılarında ise daha geç meydana gelmektedir.

Kediler kaç ayda doğurur? Sorusuna cevap verecek olursak 57-67 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak kedilerin hamilelik süresi 2 ay kadar sürmektedir. Bir kedi yıl içerisinde 3 kez doğum yapabilir ve her doğumda 2-5 arasında yavru doğurabilmektedir. Sokak kedileri, cins kedilere nazaran doğum konusunda daha adapte olmaktadır. Yani sokak kedileri doğum sürecini daha rahat geçirmektedir. Fakat cins kediler olarak bildiğimiz ev kedileri ise doğum sürecinde zorlanabilmektedir.

Kedimin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kedilerde diğer canlılarda olduğu gibi hamilelik döneminde bazı belirtiler gösterirler. 3-4 hafta itibariyle kedilerde hamilelik dönemi belirtileri ortaya çıkar. İlk olarak meme uçları koyu pembe renge dönüşmesi kedinin hamile olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda hamilelik döneminde kedilerin iştahında artış meydana gelmektedir. Ve kediniz karnına dokunulmasına izin vermiyorsa; bu onun hamile olduğunu göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Kedilerin Doğumu Ne Kadar Sürer?

Kediler kaç ayda doğurur? Sorusundan ziyade birde kedilerde doğum süreci merak edilmektedir. Hamilelik süresi sona eren ve doğum aşamasına geçen bir kedinin doğum aşaması 24 saat kadar sürebilir. Bu süreçte kediler gizli ve korunaklı yerleri tercih etmektedir. Eğer evcil kediniz doğum yapacak ise önceden rahat etmesi için uyumayı tercih ettiği alanları hazırlamanız tavsiye edilir. Doğum süreci başladıktan itibaren kediye asla dokunmamalıyız. Eğer dokunursanız kediniz kaslarını istemsizce sıkabilir. Bu da yavruların sakat doğmasına ya da boğulmasına sebep olabilir. Bu yüzden doğum süreci boyunca kediye asla dokunmamak gerekir. Eğer kedinin doğum süreci 24 saati aşarsa ve anormal bir durum gözlemlerseniz mutlaka veteriner hekime götürmelisiniz. Aynı zamanda hamilelik ve doğum süreci sonrasında kedi ve yavrularını kontrol amaçlı veterinere götürmek şarttır.

kediler kaç ayda doğurur?
kediler kaç ayda doğurur?

Kedilerde Hamilelik Belirtileri

Kedilerde hamilelik belirtileri genel itibariyle şu şekildedir:

 • İştah artışı ve kilo alımı
 • Uykuya fazla eğilim gösterme
 • Sabahları bazı zamanlarda kusma
 • 3.hafta itibariyle memelerde büyüme
 • Meme uçlarında kızarma

Bu belirtiler meydana geldiğinde kedinin hamile kaldığını anlayabiliriz. Aynı zamanda bu belirtiler doğrultusunda hamilelik sürecinde kediye nasıl bakılması gerektiği konusunda verilen tavsiyeler önem taşır.

Kediler Hamileliği Hisseder mi?

Oldukça akıllı canlılar olan kediler kendi hamileliğini hissedebilir. Fakat bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kediler hamileliklerini ilk zamanlarda hissedemeyebilir.

Kedilerin hamilelik süresini ilk etapta kediniz gibi sizlerde anlayamayabilirsiniz. Bu doğrultuda kediler kaç ayda doğurur? Kediler kaç ayda hamile kalır, sorusunu merak ediyor olabilirsiniz. Ortalama olarak kediler 60 gün yani 2 ay kadar hamilelik dönemi geçirmektedirler. Bu süreç doğrultusunda kediler sağlıklı bir doğum gerçekleştirmektedir.

Kedilerin Doğum Belirtileri

Kedinizin hamilelik süreci sonrasında doğum belirtilerini nasıl anlayabiliriz. Bunlar şu şekildedir:

Davranış Değişiklikleri: doğum süreci yaklaşan kedilerde fark edilebilir derecede davranışlarında değişiklik meydana gelmektedir. Doğum süreci yaklaşan kedi daha çok içine kapanır ve arayış içerisine girer.

İştah Değişimi: Doğumu yaklaşan kedilerin iştahları oldukça fazla artar ancak doğuma saatler kala iştahı kesilmektedir.

Süt Üretimi: Hamile kedilerin doğumu yaklaşıkça meme uçlarında koyu renkli ve krem kıvamında salgılar meydana gelecektir.

Kedilerin Doğumu Ne Kadar Sürer?

Kediden kediye doğum süresi değişse de ortalama olarak yavruların gelme süresi 20-25 dakika arasındadır. İlk yavru doğduktan 20-25 dakika aralıklarla diğer yavruların gelir. Ancak bazı durumlarda kedilerde doğumu geciktiren faktörler gözlenebilir. Bunlar şöyledir:

 • Stres sorunları
 • Yavruların büyüklüğü
 • Hormonal sorunlar
 • Beslenme sorunları

Kedilerde Doğum Sancısı

Vücut sıcaklığında düşüş meydana gelmesiyle birlikte kedilerde doğum sancısı başlar. Doğum sancısı başlayan kediler aşırı şekilde huysuzlanır. Kedilerin birçoğunda sık nefes alma, mama yememe, bazı durumlarda kusma ve yavaş adımlarda yürüme belirtileri gözlemlenmektedir. Bu sırada kedi, doğumu gerçekleştirmek için kendine uygun bir ortam arar. Eğer sizlerde kedinizde bu davranışları görüyorsanız, özel bir doğum kutusuna kedinizi yerleştirebilirsiniz.

Kediler En Erken Ne Zaman Hamile Kalır?

Kediler en erken 4 aylıkken hamile kalır ve doğum yapacağı sürede kısa bir süre sonra belli olacaktır. Ortalama 2 ay hamile kalacağı için yavru kedinizin de doğum yapacağını fark edebilirsiniz.

Yavru Kediler Kaç Yaşında Hamile Kalır?

Dişi kediler adına hamile kalmak için en ideal zaman aralığı; 1,5 yaş-6 yaş aralığıdır. 1 yaşından küçük kedilerin ya da 8 yaşından büyük kedilerinde gebe kalması halinde anormal doğumlar ve düşük meydana gelebilir.

Yavru Kedinin Hamile Kaldığı Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir şekilde sahiplendiğiniz yavru kedinin hamile olduğunu anlamak için aşağıdaki belirtiler sizin adınıza yeterli olacaktır.

 • Uyku süresinde artış ile birlikte sabahları uyandığında huysuz olması
 • Hamilelik döneminin 2.haftası sonrasında meme uçlarında pembeleşme meydana gelmesi
 • Karnının kısa süre içerisinde büyümesi ve hızlı bir şekilde kilo alması
 • Kusma ve mide bulantısı sorunları yaşaması
 • Uyuşuk olması ve eski enerjisinin olmaması
 • Ani psikolojik değişimler, sürekli camdan bakma ve sahibine karşı kırgın hareketlerde bulunma

Dişi Kediler Menopoza Girer mi?

Dişi kedilerin kızgınlık dönemleri ömür boyunca devam etmektedir. İnsanlardaki adet döneminde olduğu gibi yoğun kanama olmaz fakat birkaç damla kanama meydana gelebilir. Bu döngüyü ömrü boyunca yaşayan kedilerde menopoz dönemi yaşanmaz. Bu yüzden kedilerde menopoz belirtileri görülmemektedir.

Evet, kediler kaç ayda doğurur? konusunda sizlere geniş kapsamlı şekilde bilgiler verdik. Birde insanların sıkça sorduğu sorulara değinelim:

Yaşlı Bir Kedi Hamile Kalabilir mi?

Bir kedi yaşam süreci boyunca hamile kalma potansiyelini gösterebilir. Elbette kedinin yaşı ilerledikçe hamile kalma ihtimali azalır. Fakat yaşı ne kadar ileri olsa da kedinin hamile kalma şansı bulunmaktadır. En yaşlı kedi Kitty; 30 yaşında iki yavru kedi dünyaya getirmekle bilinen en yaşlı doğuran kedi olmuştur.

British Shorthair Kaç Ay Hamile Kalır?

British Shorthair cinsleri ortalama olarak 58-72 gün arasında hamile kalmaktadır. Bu süreç kedi cinslerine göre farklılık gösterebilmektedir.

En Doğurgan Kedi Kaç Tane Doğurdu?

Dusty adındaki bir kedi yaşamı boyunca 420 kez anne olarak dünyanın en doğurgan kedisi olarak kayıtlara geçmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.