Evcil HayvanlarKedi

Kediler İnsanları Nasıl Görür?

Araştırma yapmayı seven kedi sahipleri, kediler insanları nasıl görür? Sorusunun yanıtı aramaktadır. Kedi ile sahibi arasında mesafe olduğunda kediler koku yoluyla sahibini tanır ve onun yanına gider. Eğer kedilerin koku alma duyuları yeteri kadar iyi olmasaydı, sahibini tanımak için onun yanına gitmesi gerekirdi.

Bizler insan olarak miyop rahatsızlığı meydana geldiğinde uzağı yeteri kadar iyi göremez ve uzaktakileri tanıyamayız. İşte kedilerde bizdeki bu duruma benzer şekilde uzağı çok iyi göremez. Ancak yakın mesafe görüşleri daha iyidir. Kediler birbirini uzaktan gördüğünde ilk başta bakışırlar.

Fakat birbirlerine yaklaştıkça ve temas ettikçe birbirlerini tanırlar. Aynı şekilde kediye uzaktan mama gösterdiğimizde onu algılayamaz. Mamayı algılaması için yakınlaşması gerekmektedir. Peki, kediler insanları nasıl görür? Kediler sahibinin yanına geldiğini onu net bir şekilde görür. Fakat renk olarak gri ve soluk olarak görmektedir.

kediler insanları nasıl görür?
kediler insanları nasıl görür?

Kediler İnsanları Ne Olarak Görüyor?

Kedilerin insanlarla olan ilişkileri hala net olarak tanımlanabilmiş değildir. Bütün bunları göze aldığımızda kediler insanları nasıl görür? Sorusuna net bir cevap yoktur. Bize karşı davranışlarını göz önüne aldığımızda bizleri yarı anne ya da onlardan üstün bir kedi olarak gördükleri varsayılabilir.

Görüş açısı olarak insanlar 180 derecelik açıyla görmektedir. Oysaki kedilerin 200 derecelik daha geniş görüş açıları bulunmaktadır. Yani bizlere göre sağdan ve soldan 10 derece fazla alan görüş açıları bulunmaktadır. Kedilerin gözünde de bizim gözümüzde olduğu gibi mavi, yeşil ve kırmızı algılayıcılar bulunmaktadır.

Kediler Dünyayı Nasıl Görür?

Kedilerin etrafını nasıl gördüğü konusunda cevap aramak için araştırmacı sanatçı Nickolay Lamm; 3 uzmanla birlikte kedilerin dünyayı nasıl gördükleri hakkında bazı fikirleri ortaya atmıştır. İnsanlar ile kediler arasında en büyük görüş farklılığının altında retina yatmaktadır.

Işığa duyarlı hücreleri içerisinde barındıran ve göz arkasında yer alan retina; ışık dalgalarını elektrik sinyaline dönüştürmektedir. Yaygın şekilde bilinen 2 tip duyarlı hücre yer almaktadır. Çubuk ve koni olarak isimlendirilmektedir. Çubuk ismiyle adlandırılmış olan hücreler çevresel ve gece görüşüyle alakalıdır.

Koniler ise renk algısı ve gündüz görüşünden sorumludur. Özellikle kedi ve köpeklerde her ne kadar fazla sayıda çubuk reseptörü bulunsa da koni reseptörleri oldukça azdır. İnsanlarda ise bu durum tam tersi şeklindedir. Bu nedenle geceleri insanlar kötü şekilde görmekte, gündüzleri ise cisimlerin renklerini daha iyi algılamaktadır. Kediler de ise geceleri daha iyi görseler de cisim renklerini algılama konusunda başarısızdırlar.

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Kuyruğunu Sallar?

Kediler Ne Renk Görmektedir?

Kedilerin çubuk ve koni olmak üzere gözlerinde iki reseptör yer almaktadır. Bu reseptörleri çevreyi ve ışıkları algılamakta ve aynı zamanda renkleri fark etmesini sağlamaktadır. Kedilerde çubuk reseptörler konilere nazaran daha fazla olduğundan dolayı insanlara göre çevreyi daha soluk renkli olarak görmektedirler.

Biz insan olarak etrafın rengini net bir şekilde görmekteyiz. Fakat kediler soluk olarak gördüğü için etrafını ve insanları tam net görememektedir. İnsanlardan bazıları kedileri siyah beyaz gördüğünü düşünse de bu bir yanılgıdır. Kediler siyah ve beyaz renkleri de tam olarak seçememektedir.

Kediler daha çok etrafı ve insanları gri olarak görmektedir. Yani bir fotoğraf programı ile fotoğrafı eskittiğinizi ve nasıl göründüğünü düşünün. İşte aslında kediler etrafını bu şekilde soluk olarak görmektedir. Bu nedenle bazı bilim adamları kedilerin renk körü olduğu hakkında söylemlerde bulunmaktadır.

Kedilerin Gece Görüşü

Her ne kadar insanların renk seçimi ve gündüz görüşü iyi olsa da kedilerin gece görme yetenekleri insanlara göre daha iyidir. Retinalarındaki çubuk hücrelerinin fazlalığı sayesinde kediler geceleri az bir ışıkta bile insanlardan daha iyi görmektedir. Bu yüzden geceleri bizlerin görmeye ihtiyaç duyduğu ışığın altıda biri kadar olması kedilerin net görmesine yeterlidir.

Aynı zamanda kedileri gözlerinde tapetum adı verilen bir yapı daha bulunmakta ve bu yapı gece görüşünü daha iyi hale getirmektedir. Karanlık bir ortamda bu sayede az miktarda bir ışığı kediler insanlara göre daha iyi değerlendirebilmektedir. Bu yüzden karanlıkta kedilerin gözleri far gibi parlamaktadır. Bu da ışığın tapetum adı verilen yansımasından kaynaklanmaktadır. Yani kedilerin gözlerinde ışık kaynağı bulunması gibi bir durum söz konusu değildir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu