Evcil HayvanlarKedi

Kediler Geceleri Neden Miyavlar?

Kediler geceleri neden miyavlar? bunun altında bir çok sebep bulunabilir. Köpekler kadar kediler gürültü yapmasalar da hiç ses çıkarmadıkları anlamına gelmez. Gün içerisinde kediler çeşitli uyaranlara karşılık olarak ses çıkarırlar. Çoğu zamanlarda ise sahibini ve etrafını rahatsız edecek şekilde geceleri miyavlamaya başlar.

Kediler doğal döngüsü gereği geceleri aktif ve uyanık şekilde geçirdikleri zamanları olan canlılardır. Ne yazık ki o vakitlerde bizlerin uyku saatidir. Geceleri kediler yemek yeme isteği, kaşınma, oyun oynama ve ilgi çekmek gibi nedenlerle uyumuyor olabilir.

Bu sırada bazı çıkardığı seslerle de bizleri rahatsız edebilirler. Gün içerisinde bazı zaman aralıklarında tembellik etmeyi seven kediler bizlerin uyumadığı saatlerdeki biriktirdiği enerjisini gece atmak isterler. Peki, kediler geceleri neden miyavlar? sebeplerini başlıklar altında inceleyelim:

kedileri geceleri neden miyavlar?

Gece Vakitlerinde İlgi Çekmek Amacıyla Miyavlar

Kedi cinsi özelliği geceleri aktif ve oyun meraklısı bir kedi ise sahibinin ilgisini çekmek ve onu uyandırmak için miyavlıyor olabilir. İlgi görmek adına sahibinin yatak odasının kapısını tırmalama, pati atma, önünde bir anda kendini yere bırakma gibi davranışlarda bulunabilirler.

Sizler kedi sahibi olarak bu davranışları görmezden gelerek bununla başa çıkabilirsiniz. Eğer miyavlarken ona istediğini verirseniz bu davranışlarından asla vazgeçmez. Hatta ona bağırma gibi bir davranışta bulunursanız onunla daha çok ilgilendiğinizi sanacaktır.

Gece kedinizin aktif olmasını istemiyorsanız onunla gündüzleri daha çok vakit geçirerek enerjisini atmasını sağlayınız. Lazerle kovalamaca oynamak, top oynatmak, tüy sopalarıyla koşturmak gibi oyunlar oynayarak yorulmasını sağlarsanız gece yorgun olacağı için o da sizinle beraber uyumayı tercih edebilir.

kediler geceleri neden miyavlar?
kediler geceleri neden miyavlar?

Geceleri Acıktığı İçin Miyavlar

Kediler geceleri neden miyavlar? sorusunun başka bir cevabı da onun gündüz vaktinde yeteri kadar doymadığı ve bu yüzden gece acıktığı ve sizden mama talebinde bulunduğu için miyavlayabildiği bir ihtimaldir. Bu nedenle gece kedinizin miyavlamasını önlemek adına uyumadan önce onun iyice tok olduğundan emin olmalısınız.

Eğer gün içerisinde fazla vaktiniz olmuyorsa ve kedinizi beslemeyi unutmaktan çekiniyorsanız kedinin vaktini ve zamanını kontrol edebilen otomatik kedi besleme cihazlarından faydalanabilirsiniz.

Bu cihazlar düzenli bir şekilde kedinin beslenmesini sağlar ve böylece sizleri rahatsız etme olasılığı azalmış olur. Aynı zamanda kedinizin susuz kalmamasına ve geceleri sizi rahatsız etmemesine de dikkat etmelisiniz.  Bu yüzden devamlı suyunu temiz tutmalı ve düzenli olarak değiştirmelisiniz.

kediler geceleri neden miyavlar?
kediler geceleri neden miyavlar?

Görme Ya Da İşitme Kaybı Nedeniyle Miyavlar

Eğer kedinin görme ve işitme sorunu bulunuyorsa buna bağlı olarak korkması da doğaldır. Gece saatlerinde ev ortamı daha sessiz ve karanlık olduğundan eğer kedinizde görme veya işitme kaybı var ise buna bağlı olarak korkarak miyavlayama başlar. Aynı zamanda kedilerin karanlıkta görmesi ile ilgili başka detaylara ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Kendini iyi bir şekilde duyamadığı için de kediniz yüksek sesle miyavladığının farkında olmaz. Daha çok yaşlı olan kedilerde ortaya çıkan bu sorunların kedinizde olduğunuz düşünüyorsanız en kısa zamanda veterinerinize götürmelisiniz.

Stres ve Ağrı Nedeniyle Miyavlar

Stres, anksiyete, ağrı gibi nedenlerden ötürü meydana gelen sağlık sorunları kedilerin ruh halini huzursuz eder. Bu da geceleri miyavlamasına neden olmaktadır. Aynı zamanda hipertiroidizm hastalığı kedilerin geceleri acı çekmesine ve miyavlamasına neden olur. Eğer sizlerde bu davranışları ve durumları kedinizde görüyorsanız mutlaka en kısa zamanda veteriner hekiminize başvurmanız gerekir.

kediler geceleri neden miyavlar?
kediler geceleri neden miyavlar?

Kedinin Miyavlamasını Nasıl Durdurabilirsiniz?

Yukarıdaki sebeplerle ile birlikte birçok başka sebepte kedinizin gece miyavlamasına neden olabilir. Gece zamanlarda kedinin aktifliği tam anlamıyla önlemese de bazı adımlarla kontrol altına alınabilir. Böylece kedi sahipleri de gece rahat ederek uykusundan olmaz.

Sizlerde gün içerisinde eve geldiğiniz zaman ona vakit ayırıp, onunla ilgilenip oyunlar oynayabilirsiniz. Kedi oyuncaklarından faydalanarak onun keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kendi başına oynayabileceği oyuncaklar alarak onun siz evde yokken kendi kendine oynayıp enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde oyuna odaklanan bir kedi hem enerjisini atabilecek ve hem de gündüzleri uyuma eylemini daha az gösterecektir.

Bunlarla birlikte eğer kediniz geceleri çok fazla ses çıkarmaya devam ediyorsa uzman bir hekimden yardım almalısınız. Yaşlanan kediler böbrek ve tiroid sorunlarına daha yatkındır. Bu da kedilerin geceleri miyavlamasının başka nedenleri arasındadır.

Kedinizin gündüzleri beslenme saatlerini düzenli bir şekilde ayarlamalı ve gece acıkmalarının önüne geçmelisiniz. Onunla vakit geçirerek sıkılmasını önlemeli ve böylece kendisini daha güvenli ve huzurlu hissetmesini sağlamalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedinin Geceleri Sizi Uyandırmaması İçin Neler Yapabilirsiniz?

Uyumadan önce kedinizin tok olduğundan emin olmalı, gün içerisinde aktif olması sağlanmalı, bazı kurallar koyarak düzen oluşturulmalıdır. Bu şekilde kedinizin geceleri miyavlamasını önleyebilirsiniz.

Kedi Geceleri Nasıl Uyutulur?

Gün içerisinde enerjisini iyice attığından emin olmalı ve yeterince yorulmalıdır. Aynı zamanda gece öğünleri atlamamak gerekir. Onun için geceleri sakin ve güvenli bir uyku alanı oluşturulmalıdır.

Kediye Sakinleştirici Nasıl Verilir?

Kediyi sakinleştirmenin farkı yolları arasında birçok ilaç, sprey, pati jeli gibi alternatifler yer almaktadır. Bunları bir veterinere danışarak kullanabilir ve onun geceleri sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu