Evcil Hayvanlar

Kedi ve Köpeklerde Propolis Kullanımı

İnsan sağlığı bakımından oldukça etkili olan propolis; evcil hayvanlar için ne kadar uygun bir üründür. Sizlere bu yazıda kedi ve köpeklerde propolis kullanımı konusunda bilgiler aktaracağız.

Ana görevi kovandaki bulaşıcı hastalıklara, bakteri ve mikroplara karşı koloniyi korumak olan propolis; arıların bitki ve ağaçlardan topladığı reçinemsi bir üründür. İçerisinde yoğun miktarda fenolik bileşikler ve flavanoidler yer almaktadır. Bu bileşikler sayesinde propolis; antifungal, antibakteriyel ve antioksidan özellik taşımaktadır. Bu bileşenlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği birçok bilimsel çalışmada ispatlanmıştır.

Kovan girişlerini arılar bu ürünle daraltır; bu sayede kovanı dışardan gelecek olan tehlikelere karşı korumaya alır. Diğer taraftan kovan içinde mantar ve bakteri oluşmasının da önüne geçerler. Peki; kedi ve köpeklerde propolis kullanımı konusunda daha önce hiç bilgi sahibi oldunuz mu? İşte bu konudaki bilgileri sizlere aktarıyoruz.

Bu ürün arılar tarafından üretilen diğer arı ürünleri kadar doğal bir ürün olmakta; bakteri ve mantar enfeksiyonlarını önlemektedir. Tamamıyla doğal bir üretim durumundan bahsetmekteyiz. Sahip olduğu bileşiklerin özellikleri sayesinde insanlarda ve köpeklerde faydalı olduğunu bilim doğrulamaktadır. Hastalıklara, mikroorganizmalara ve parazitlere karşı savaşmaktadır. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda propolisin köpekler için uygun olduğu ve sağlık açısından olumlu neticeler alınabileceğini doğrulamaktadır.

kedi ve köpeklerde propolis kullanımı
kedi ve köpeklerde propolis kullanımı

Propolis Damla Kedi ve Köpeklerde Nasıl Kullanılır?

Damla haline gelmiş propolisi kedi ve köpekler için bulaşıcı hastalıklardan korumak adına kullanmamız fayda sağlar. Diğer taraftan yaralarına, cilt hastalıklarına ve ısırıklara karşı da propolis kullanmanızda sakınca olmaz. Köpeğinizin cildindeki yara ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlarsınız. Yoğun kıvamı uygulamayı zorlaştıracağından; veterinere danışarak merhemle birlikte uygulamanız daha doğru olacaktır.

Kedi ve köpeklerde virüs, bakteri ve enfeksiyonlar gibi birçok probleme karşılık propolis kullanabilirsiniz. Pek çok çalışmada  propolisin köpeklerdeki parazite bağlı enfeksiyon ve cilt yaralarına karşı fayda sağladığını ortaya koymuştur.

İçerdiği bileşenlerin özellikleri sayesinde kedi ve köpeklerde yaptıkları bilimsel çalışmalarda da bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermektedir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerde de bakteri, virüs ve mikroorganizmalar bağışıklık sistemini etkilemektedir. İşte propolis enfeksiyonlara karşı ve bulaşıcı hastalıklara kalkan görevi görmektedir.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Köpeklerde en yaygın görülen bakteri enfeksiyonu Staphylococcus aureus adındaki bir bakteridir. Bu bakteri köpeklerin cildinin iltihaplanmasına neden olur. Eğer zamanında önlem almaz isek üst solunum yollarına zarar vermektedir ancak Etanol ile propolis ektsratı bu bakteriye karşı çözüm üretmektedir. Yaptıkları çalışmalarda bakterilerin çoğalmasını önlediğini ortaya koymuşlardır.

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonuna Karşı Propolis

Köpeklerde işitme iltihabı oluşturan kulak enfeksiyonu Otitis External (OE); aynı zamanda kaşıntı ve davranış değişikliklerine neden olur. Topikal biçimde propolis uygulaması bu enfeksiyona karşı etkili olduğu konusunda bazı bilimsel çalışmalar da yer almaktadır.

Mantar ve Paraziter Enfeksiyonuna Karşı Propolis

Mantarların cilt tabakasında neden olduğu dermatofit; yaygın ve bulaşıcı enfeksiyonlara neden olur. Bazı bilimsel çalışmalarda propolisin dermatofite karşı etkili olduğunu belirtmişlerdir. 3 köpeğe propolis merhemi topikal olarak uyguladılar ve sabunla banyo yaptırdılar. Tedavinin ikinci haftası itibariyle iyileşme belirtilerini gördüler.

Yine yaptıkları bir çalışmada kedi ve köpeklerde sıklıkla karşılaştıkları paraziter enfeksiyonlara karşı propolisin faydalı olduğunu ortaya koymuşlardır. Belki de ilerleyen zamanlarda kedi ve köpeklerde propolis kullanımı daha yaygın hale gelecektir.

diğer bir konu Gerçek propolis nasıl anlarız okumak için buraya tıklayın.

Kedilere Propolis Verilir mi?

Arılar tarafından üretilen ve oldukça özel bir ürün olan propolisi hayvanlarda da kullanma konusunda bir problem bulunmamaktadır. Sizlerde evcil hayvanlarınıza alerji testi yaparak propolis verebilirsiniz.

Propolis Evcil Hayvanlara Nasıl Verilir?

Yavru kedi için propolisi haftada 3 gün 4 damla olacak şekilde, yetişkin bir kediye ise haftada 3 gün 8 damla olacak şekilde verebilirsiniz. Aynı zamanda köpeklerde 2 kg canlı ağırlık başına 1 damla şeklinde verebilirsiniz. Hayvanın ishal ya da başka bir hastalığına göre damla oranına 2-3 kat artırabilirsiniz. Hastalık halinde her gün vermek daha etkili olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu