Evcil HayvanlarKedi

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedi tırnağı nasıl kesilir? diye merak eden hayvan sahipleri daha önce kedilerinin tırnağını hiç kesmemiş ve bu konuda endişen edenlerdir. Kedilerin pençeleri oldukça hassas yapılı olduğu için kedi sahipleri de zarar vermekten çekinerek bu konuda kararsız kalmaktadır.

Kedi sahibi minik dostunun tırnaklarını kesme konusunda endişeliyse kolay bir şekilde tırnağını kesebileceğini söylemek mümkün. Bu şekilde hem kedi için hem de sahibi için tırnaklarını kesmek oldukça kolay olacaktır. Peki, kedi tırnağı nasıl kesilir? Bu konudaki önerilere bakalım:

Çoğu kediler tırnaklarının kesilmesinden asla hoşlanmaz. Ancak bu işlemi kolaylaştıracak bazı yollar vardır. Bazı kedi sahipleri kedisinin tırnaklarını keserken battaniye ya da havluya sarma yoluna gider. Bunlar bazen çözüm olabilmektedir.

kedi tırnağı nasıl kesilir?
kedi tırnağı nasıl kesilir?

Kedilerde tırnak kesme işleminde öncelikle kedi tırnak makası kullanılmalıdır. Aksi halde kediye zarar verebilir ve hem de ortak kullanılan tırnak makası nedeniyle bazı hastalıkların bulaşmasına neden olunabilir. Ayrıca kedinin tırnağı kesilirken zorlanma nedeniyle kedinin tramva yaşamasına neden olunur. Bu nedenle mutlaka özel olarak üretilen kedi tırnak makası kullanılmalıdır.

Yavru Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Yavru kedi tırnağı nasıl kesilir? diye soranlar olursa eğer; tırnakları 4 haftalık olduktan sonra kesilebilir. Ancak tırnakları oldukça kısa ve hassas olduğu için çok derinden kesmemeye dikkat edilmelidir. Yalnızca ucundan küçük bir bölüm alınmalıdır. Kedilerin tırnak kesilme alışkanlığı yavruluk döneminden kazandırılırsa yetişkin halinde de çok kolay şekilde tırnakları kesilebilir.

İlgilinizi Çekebilir: Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kedilerin Tırnakları Ne Sıklıkla Kesilir?

Kedinin cinsine göre tırnaklarının uzama süresi farklılık gösterebilir. Ortalama olarak bir kedinin ayda iki defa tırnak kesimi yapılır. kedilerde tırnak kesimi yavruluk döneminde başlanması önemlidir. Yaşlı kedilerin tırnak yapıları yavrulara göre daha serttir. Bu yüzden ise yetişkin kedilerde 10 günde 1 defa tırnak kesimi yapılabilir. Kediler bazen de tırnaklarını halı, mobilya, koltuk gibi eşyaları tırmalayarak törpüler.

yavru kedi tırnağı nasıl kesilir?

Eğer kedi sahibi eşyalarının zarar görmesini istemiyorsa mutlaka bir kedi tırmalama tahtası almalıdır. Ancak bu yöntem de kedinin tırnakların kırılmasına ve zarar vermesine neden olabilir. Kedilerin tırnağı kesilmez ise hiçbir şey olmaz. Hayatlarına olduğu gibi devam ederler. Ancak kedi sahipleri belirli bir süre sonra kedilerinin tırnaklarından rahatsız olurlar. Sahibin yaralanmasına neden olabilir. Bu yüzden tırnak kesimi tercih edilir. Tırnak kesimi esnasında kılcal damarlara dikkat edilmelidir. Eğer kılcal damarları kesilirse kedi ölümü dahi görülebilir.

Kediler Neden Tırnak Kesiminden Korkar?

Kediler genelde tırnak makasını gördüğünde kaçmaya başlar. Kedilerin tırnağı kesmek oldukça zor bir iştir. Tırnaklarının kesileceğini anladığı anda kediler adeta ortadan toz olurlar. Bu durumda onları zorlamak daha çok strese girmelerine neden olur. Kediler çok temkinli canlılar olduğu için zarar göreceklerini düşündükleri an kaçarak saklanma eğiliminde bulunurlar.

Kedilerin tırnakları savunma araçlarıdır. Biz onların savunma silahlarını kesmeye çalıştığımızda bize tepki göstermeleri normaldir. Tırnak kesme işlemi sırasında sabit tutmaya çalışmamamız özgürlüğünü kısıtladığımız anlamını taşır. Kaçamayacağını anladığı için de panik yaparlar. Bu yüzden kediler kendi bedeninin en önemli parçası olan tırnaklarının kesilmesinden korkarlar. Dikkat edilmesi gereken kedinin sakinleşmesini sağlamak ve zorlamaktan kaçınmaktır.

kedi tırnağı nasıl kesilir?

Huysuz Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Öncelikle kedinin keyfinin yerinde olduğu, huysuz ve saldırgan olmadığı bir anı yakalamak gerekir. Bu şekilde tırnak kesimi yapmak daha verimli olur. Kedilerin tırnakları kesileceği zaman asla zorlanmamaları ve onlara bağırılmamalıdır. Tırnak kesimi için aceleci davranılmamalı, yavaş yavaş kedinin tepkisine göre hareket edilmeli, kediye zarar vermemeye dikkat edilmelidir.

Tek seferde bütün tırnaklarını kesmeye çalışmak yerine kedinin ruh haline göre birkaç tırnağını kesebilirsiniz. Diğer tırnaklarını da başka saatlerde ya da günlerde kesmek daha doğru olur. Kedi tırnağı nasıl kesilir? Konusunda ilk etaplarda veteriner hekimlerden yardım alarak püf noktalarını öğrenmek işinizi kolaylaştırır. Son olarak ta kediniz tırnak kesimine müsaade ettiğinde onu ödül mamasıyla ödüllendiriniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi Tırnağı Kanarsa Ne Yapılmalı?

Bez ya da peçete yardımıyla kanayan tırnağına tampon yapılmalı ve soğuk uygulaması yaparak desteklenmelidir. 3 dakika tampon yaptıktan sonra eğer kanama azalmamış ya da durmamışsa mutlaka veterinere götürülmelidir.

Kedilerin Arka Pati Tırnakları Kesilir mi?

Kedilerin arka pati tırnakları ön tırnaklarına kalın ve küttür. Bu yüzden uzun ve çok keskin değildir. Arka patilerin kesilmesi her zaman gerekli olmaz. Ancak arka tırnakları da çok uzamış ise az miktarda kesilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu