Evcil HayvanlarKedi

Kedi Aknesi Belirtileri ve Sebepleri-2022

Kedi aknesi kedilerde yaygın olarak görülen cilt rahatsızlığıdır. Çene etrafındaki kıl köklerinde tıkanma meydana gelmesiyle içi iltihap dolu apseler ortaya çıkar. Akne oluşan bölgede kedinin kaşınması sonrasında bakteriyel enfeksiyonlar meydana gelebilir.

kedi aknesi belirtileri

Kedi Aknesinin Belirtileri

Kedi aknesinde en yaygın belirti kirli bir çene görüntüsünün oluşmasıdır. Açık renkli ve beyaz kedilerde bu durum daha belirgindir. Genelde çene altında meydana gelse de bazı durumlarda üst ve alt dudaklarda da oluşabilir. Siyah noktaların enfekte olması ile patlayıp akması sonucunda iltihaplı yumrular meydana gelir. Diğer belirtiler ise şu şekildedir:

 • Çene altının kızarması
 • Çene altında alerjik durumların meydana gelmesi
 • Kedinin sürekli çenesini kaşıması
 • Çene altında siyah noktaların oluşması

Kedi Aknesinin Nedenleri

Üst solunum yollarındaki bazı virüsler kedi aknesine neden olabilir. Başka bir durum ise yağ bezlerindeki sebum miktarının artmasıdır. Sebumda yağlı madde miktarının artması kıl köklerinin tıkanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemi zayıf olan kedilerde bazı hastalıkların görülme olasılığı da artmaktadır. Tükettiği gıdalar ve çevre faktörleri de bu durumun yaygınlaşmasında etkilidir. Deri problemi yaşayan kedilerin cilt hassasiyetleri fazla olmaktadır. Tüy sağlığı iyi olmayan kedilerde ise akne görülme ihtimali artar.

Kediden kediye ve ortama göre aknelerin oluşma sebepleri farklılık gösterebilir. Kedilerin sağlıklı beslenmemesi ve tükettikleri mamalarda etkilidir. Bunların haricinde akne nedenleri şu şekildedir:

 • Kedi mamasının sürekli değiştirilmesi
 • Stresli bir yaşam
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Kirli ortamda yaşaması
 • Yanlış mama tercihi
 • Mama kabının düzenli şekilde temizlenmemesi
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Hormonal bozukluklar
 • Ergenlik ve gençlik çağında isteklerine cevap verilememesi
 • Yağ bezleri
 • Bakım eksikliği
 • Gıdalara hassasiyet
 • Enfeksiyon hastalıklar

Kedilerde Akne Tedavisi

Kedi aknesi tedavisi için veteriner hekim tarafından muayene şarttır. Bu doğrultuda tedaviye başlanmalıdır. Akne temizliğinin kolay yapılması ve ilaçların daha iyi etki etmesi için çene altının tıraşlanması gerekir. Bu bölgede aknenin yoğunluğu daha belirgin şekilde görülür ve buna göre önlemler alınır.

Kedilerde akne meydana gelmesi kesin tedavi gerektiren bir durum olmasa da önlem alınması gerekebilir. Sosyal ve fizyolojik durumlar akne oluşmasında etkilidir. Eğer akneler tüm çeneyi kaplayacak şekilde yayıldıysa mutlaka uzman veteriner tarafından tedaviye başlanmalıdır.

Kedi aknesi evde tedavi yöntemi olarak yarım yemek kaşığı epsum tuzunu 25-30 ml sıcak suyla karıştırıp temiz bezle akne olan yerlere 5-10 dakika basılır. Fakat bezi çene bölgesinde çok fazla gezdirmek ve fazla baskı uygulamak cilt bozukluğu oluşturulabilir. Krem ile tedavi yönteminde ise genelde Mupirocin gibi kremler kullanılmaktadır. Birçok veteriner kliniğinde bu tarz kremler vardır.

İlgili Makale: Kedilerde Kulak Uyuzu

Kedi Aknesi Nasıl Önlenir?

Kedi aknesini önlemek için plastik kaplardan cam ya da paslanmaz çelik kaplara geçmek en etkili yöntemdir. Diğer taraftan kedinin stres yaşamaması için gereken her önlem alınmalı, cilt ve tüy bakımları düzenli yapılmalıdır. Kedilerdeki aknenin ortadan kalkması zor olsa da hijyen ve hızlı müdahale ile siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. İnsan için kullanılan krem, ilaç gibi malzemeler kedinin üzerinde kullanılmamalı ve veteriner hekimden tavsiye almak gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi Aknesi Nasıl Geçer?

Alkol içermeyen akne temizleme pedleri kediler için de oldukça etkilidir. Aynı zamanda antibakteriyel şampuanlar da kullanılabilir. Şiddetli vakalarda ise mupirocin krem gibi kremler önerilmektedir.

Kedi Aknesi Kendiliğinden Geçer mi?

Tek bir noktada akne oluşumu söz konusu ise ya da birden fazla da olabilir, bazı zamanlarda kendiliğinden kaybolabilir. Fakat bir süre sonra tekrardan çıkabilir. Dolayısıyla kedilerdeki akneler kendiliğinden geçebilir.

Kedi Aknesi Kanar mı?

Şiddetli vakalarda aknelerde kanamalar meydana gelebilir. Aynı zamanda kabuklanma, tüy kaybı, ciltte kızarma ve kabartılar da oluşabilir.

Kedi Aknesi Sıkılarak Patlatılır mı?

Tıpkı insanlarda sivilceleri sıkarak patlatmak kalıcı olarak cilde zarar verdiği gibi kedinizin aknesini sıkmanız acı ve tahrişe neden olabilir. Aynı zamanda çene altında enfeksiyon daha da yayılabilir. Kedi eğer akneden dolayı acı çekiyorsa devam olarak o bölgeyi ısırmaya ve kaşımaya çalışır.

Kedi Aknesine Elma Sirkesi Fayda Sağlar mı?

Elma sirkeli su ve pamuk yardımıyla akne temizlenirse bir süre sonra o bölge dezenfekte olarak cilt derinlemesine temizlenmekte ve akneler yavaş yavaş kaybolmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu