Apiterapi

Keçiboynuzu (Harnup) Balı Faydaları Nelerdir?

Harnup adıyla da bildiğimiz keçiboynuzu ağacının nektarlarından arıların elde ettiği bal olan; keçiboynuzu (harnup) balı faydaları nelerdir? sizlerle paylaşıyoruz. Harnup çiçeğinden elde edilen bu balın aroması tüketiciler tarafından oldukça fazla rağbet görüyor.

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu yerlerde Ekim-Kasım ayları arasında keçiboynuzu balı elde edilmektedir. Ancak bu balın üretimi oldukça az olmaktadır. Maalesef kültür tarımı yapılamamaktadır. Bu balın tadı ve kokusu diğer ballara göre farklılık göstermektedir. Tarım açısından elverişli olmayan topraklarda; kendiliğinden doğal koşullarda yetişen keçiboynuzu ağacı; çiçekleri bakımından arılara nektar kaynağı sağlamaktadır. Peki, keçiboynuzu (harnup) balı faydaları nelerdir? birazda bunlardan bahsedelim:

Keçi boynuzu Balı’nın Faydaları

Yüzyıllardan beridir içeriği olarak protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan keçiboynuzu bitkisi; canlılara olan faydalarıyla bilinmektedir. Aynı zamanda meyvesi ve pekmezi de birçok kişi tarafından sevilmektedir. Bu bitkinin balı ise koyu renkli olup içerisinde tortu yer almaktadır. Normal diğer çiçek ballarına nazaran daha koyu olması; içerdiği vitamin ve mineral değerlerinin daha yüksek olduğunu bize göstermektedir.

Faydalarından bahsedecek olursak; iştah açıcı ve hafızayı güçlendirici etkileri vardır. Bademcik iltihaplarına, karın ve baş ağrılarına iyi gelmektedir. Kalsiyum ve E vitamini içeriği bakımından zengin olmakta; gribe, öksürüğe ve kansızlığa karşı fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda nefes darlığına karşı etkisi olmakta, bronşları açmakta ve balgam atılmasına katkı sağlamaktadır.

Harnup olarak ta bildiğimiz keçiboynuzunun hem balı hem de kendisi; vitamin ve mineral bakımından birçok fayda barındırmaktadır. Tek bir çiçekte arılar tarafından elde edilen ve ‘monoflora bal’ dediğimiz bu balın birçok faydası yer almaktadır.

keçiboynuzu (harnup) balı faydaları nelerdir?
keçiboynuzu (harnup) balı faydaları nelerdir?

Radyasyondan Korumaktadır

Kalsiyum ve E vitamin değeri oldukça yüksektir; aynı zamanda içerdiği yüksek mineraller sayesinde dişlerimize ve diş etlerimize karşı büyük faydası vardır. Aynı zamanda alerjiye bağlı gelişen nefes darlığına karşı oldukça etkilidir. Astım hastaları bu yüzden çok tercih etmektedir. Kemiklere karşı da büyük faydası olmaktadır.

Akciğer Ödemine Faydaları

Akciğer kanseri olanlarda radyoterapi sonucu fibroz dokular meydana gelmektedir. Bu da ödeme neden olmakta ve hastanın hayat kalitesini düşürmektedir. Aynı zamanda hastada öksürük krizleri meydana gelmektedir. İşte keçiboynuzu balı bu etkilerin azalmasını sağlamaktadır.

Nasıl Muhafaza Ederiz

Doğal olan her bal kristalize olur. İçeriğine ve enzim miktarına yanı sıra muhafaza durumuna göre bu durum geç ya da erken gerçekleşmektedir. Bu halde balı tüketmemiz daha sağlıdır. Ancak yine de balı çözmek isterseniz kontrollü bir şekilde ısıtarak; sıcak su içerisinde kabıyla birlikte bekleterek eski haline döndürürsünüz. Fakat asla balı su ile temas ettirmeyin. Bu durumda balda bozulma meydana gelir.

Keçi boynuzu Balı Nasıl Kullanılır

Arı ürünleri bazı kişilerde alerji etkisi oluşturmaktadır. Bu kişiler arı ürünlerinde uzak durmalıdır. Yine aynı şekilde kronik hastalıkları olanlar, düzenli ilaç kullananlar da doktora danışmalıdır. 1 yaşından küçük bebeklere de kesinlikle bal vermemeliyiz.

Püren balı faydaları okumak için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu