Tarım

Kazların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kazların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Kaz erkek dişi oranı hesaplanması için sahip olduğunuz kazların cinsiyet ayrımlarını iyi yapmanız gerekmektedir. Kanatlı birçok hayvan türünde olduğu gibi kazların da cinsiyet ayrımı çoğu kişinin kafasını karıştırmaktadır. Cinsiyete göre belirli bir fiziksel özellik ayrımı bulunmaktadır. Genelde erkek ve dişi kazların birbirinden ayrılması için bu tür fiziksel özelliklerine bakılmaktadır. Cinsiyetin belirlemesinde bu farklar son derece etkilidir.

Kazların cinsiyetinin belirlenmesinde şu yöntemler uygulanır:

 • Göğüs ve göbek kısmına bakılır.
 • Cüsselerine bakılır.
 • Boyun ve gaga uzunlukları karşılaştırılır.
 • Cinsel organ kontrolü yapılabilir.

Kazların fiziksel özelliklerine bakılarak tahinlerde bulunmak mümkündür. Ancak asıl fark cinsel organlarının kontrol edilmesi ile ortaya çıkacaktır. Bu işlem deneyim ve bilgi gerektirdiği için herkes tarafından yapılamayabilir. Kazların cinsiyeti genelde fiziksel olarak sahip oldukları farklara göre belirlenmektedir.

Kazların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Erkek Kaz Nasıl Anlaşılır?

Erkek kaz resmi ile dişi kazlar karşılaştırıldığında bariz bir takım farklar görülecektir. Erkek kazın tespit edilmesi için cinsel organ kontrolü yapılması gerekecektir. Ancak ilk olarak fiziksel görünüm karşılaştırılabilir. Erkek kazların genelde göbek bölgeleri dişi kazlara göre daha serttir. Kalça kemiği ise dişilere göre daha dar olacaktır. Erkek kazalar genelde daha ince bir sese sahiptir. Genelde erkek kazların boyun ve gagaları daha uzun olsa da türlerine göre farklılık görülebilir.

Erkek kazların tespit edilmesi için cloaca incelemesi şu şekilde yapılabilir:

 • İşaret parmağı kloaka adı verilen bölgeden içeri 1,5 santim kadar girilir.
 • Kazın cinsiyet organı dış tarafa doğru çıkarılır.
 • Erkek kazalarda penis dışarı doğru çıkarılır.

Bu işlem derece uzmanlık ve bilgi gerektirmektedir. Bu nedenle herkes tarafından uygulanmamalıdır. Canlıya zarar vermemek için işlem sırasında dikkatli olmak gerekecektir.

Kazların Dişi Erkek Ayrımı

Dişi kaz ile erkek kaz arasındaki ayrım birçok farklı farklı değişkene göre belirlenebilir. Genelde fiziksel olarak birbirinden ayrılsalar bile türlerine göre de farklar görülebilir. Deneyim sahibi olmayan kişilerin kaz cinsiyetini ayırt etmekte güçlük çekmesi son derece normaldir. Tavuklarda uygulanan yöntemlerde olduğu gibi kazlarda da benzer şekilde cinsiyet belirleme işlemlerinin yapılması mümkündür.

Cinsel organının kontrol edilmesi ile belirleme yapılacağı için kaza zarar vermekten kaçınmanız önerilmektedir. Cinsiyet ayrımı yaparken şu aşmalar uygulanabilir:

 • Kanatlarından tutularak yukarı doğru kaldırılır.
 • Kazın kuyruğunun kişiden uzak kalacak şekilde tutularak düz bir zemin üzerine yatırılır.
 • Kontrolü yapacak kişinin işaret parmağı kloaka adı verilen bölgeden 1,5 – 2 cm olacak şekilde içeri girdirilir.
 • İşaret parmağıyla kazın cinsiyet organı dışa doğru çıkarılır.
 • Erkek kazın penisi dış kısma doğru çıkarılarak kontrol tamamlanır.

Bu alanda herhangi bir bilgi ve deneyim sahibi olmayan kişilerin yapacakları kontrol kazın sağlığını ciddi şekilde olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle uzman desteği almak ve kazlarda cinsiyet belirleme işlemlerini işinin ehli kişilere vermek son derece önemlidir.

Kazların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kazlarda Cinsiyet Ayrımı

Çin kazı erkek dişi ayrımı ile diğer birçok türde kazın cinsiyetinin belirlenmesi birçok farklı unsura dikkat etmeyi gerektirmektedir. Kazlarda cinsiyet ayrımının en kesin yöntemi kloaka yöntemidir. Cinsiyet ayrımı yapmak için erkek ve dişi kazların fiziksel özellikleri de gözlemlenebilir.

Kazların cinsiyeti belirlenirken erkek ve dişi kazlarda baz ayrımlara bakılabilir. Buna göre erkek kaz özellikleri şunlardır:

 • Yüksek ve ince bir sese sahiptir.
 • Daha büyük bir baş ve boyuna sahiptir.
 • Dişi kazlara göre daha iri bir vücut yapısı vardır.
 • Çin kaz ırkına özel gaga ucunda topuz yer alır.

Dişi kazların ayırt edici özellikleri ise kısaca şunlardır:

 • Kısık ve daha kaba bir sese sahiptir.
 • Yumuşak karın yapısı bulunur.
 • Kalça kısmında kemikler daha geniştir.

Kazların cinsiyetlerinden emin olmak için sahip oldukları tüm farkların yakından incelenmesi gerekmektedir. Teknik yöntemler kullanılarak da kaz cinsiyeti anlaşılabilir.

Kazların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Dişi Kaz Erkek Olmadan Yumurtlar Mı?

Mast kazı dişi erkek ayrımı yapıldıktan sonra uygun ortamda çiftleşmeleri sağlanır. Sağlıklı bir şekilde çiftleşmenin olması için kazların kilolarının birbirine yakın olması önemlidir. Özellikle yanlış rasyon ile erkek kazların zaman içinde çok daha kilolu ve iri hale gelmesi çiftleşme başarısını düşürecektir.

Erke ve dişi oransal sayısına göre sağlıklı bir şekilde çiftleşme gerçekleştirilebilir. Kaz sürüsünde her iki adet dişi kaz için bir erkek kaz olması gerekmektedir. Bu sayıdan daha fazla ve az olması da kaliteli yumurta üretimini sağlayacaktır.

Kazlar Kaç Aylıkken Yumurtlamaya Başlar?

Kaz yumurtası, tavuk yumurtası farkı birçok yönden değerlendirilebilir. İlk fak ise bir yılda gerçekleştirdikleri yumurtalama sayısı ile ortaya çıkacaktır. Bu kapsamda yetişkin bir dişi kaz tarafından 1 yılda ortalama 60 yumurta verilir. Kazlar genelde ocak ve şubat aylarında yumurta verimine sahiptir. Bu verim haziran ve temmuz aylarına kadar devam etmektedir. Irklara göre değişmekle beraber 130 gün boyunca bu periyot sürmektedir. Daha erken sürede yumurta üretimini uyarmak için yumurta sezonu öncesinden kazların yaşadıkları alanlarda 14 – 16 saat aydınlatma yapılabilir.

Kazların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kaz Ne ile Beslenir?

Kaz beslemek günümüzde ticareti hedeflerle de yapıldığı için bakımlarına çok daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle kış aylarında kazlar tarafından tüketilmesi sevilen ürünler arasında tarla artığı, yoncalar, mısır silajları ve yeşil otlar yer almaktadır. Genelde yeşil otlar öne çıkar. Kazların cinsiyeti belirlendikten sonra dişi ve erkekler için farklı rasyonda yemler hazırlanabilir.

Tavuk Yumurtlaması İçin Ne Yedirmeli?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu