Apiterapi

Karakovan Balı Nasıl Üretilir?

Bu yazımızda insanların en çok merak ettiği konular arasındaki karakovan balı nasıl üretilir? sorusu için detaylı bilgilere ulaşacaksınız. Günümüzde modern arıcılıkta ilerleme kaydetmiş bulunmaktayız. Modern kovanlarda çıtalar ve hazır peteklerde çalışmalar daha yaygındır. Ancak ilkel kovanlardaki ürettiğimiz karakovan balları daha doğal ve sağlıklı olduğu için; tüketicilerin aradığı ve hakikisini arayıp ta zor bulduğu üründür. Bu yüzden karakovan balı üretimi önemlidir.

Arıcılar tarafından karakovan balı üç şekilde üretilmektedir. Birincisi eskiden kalma yaygın bir yöntemdir. Biz buna sepet kovan adını da veririz. Sepet kovan üretimi rağbetin fazla olması sebebiyle bazı yörelerde hala devam etmektedir. Bu kovanının özelliği içerisine hiçbir şekilde müdahale yapılmadan; arıların peteklerini kendisi örerek oluşturduğu baldır. Bu şekilde üretim yapan arıcılar ülkemizin dört bir yanında emek vermekte ve bizlerin sofrasına şifa kaynağı karakovan balını üreterek sunmaktadır.

karakovan balı nasıl üretilir?
karakovan balı nasıl üretilir?

Karakovan Balı Hangi Yörelerde Yaygındır?

Ülkemizde hemen hemen her yörede nektar akımı dönemleri farklılık göstermekte olup; geniş florası yer almaktadır. Arıcılık faaliyeti ile ilgilenenler de bu karakovan balını daima daha çok üretmek ister. Bu balın en yaygın üretim şekli ise sepet kovanlardır. Genelde söğüt yada fındık ağacı çubuklarını kullanarak daha çok göçmenlerin kullandığı kovan tipidir. Bazı bölgelerde ise iskelet kısmını söğüt dalından orta bölümünü ise kamıştan yapmaktadırlar. Özellikle Trakya bölgesinde petekli bal denince akla sepet kovanlar gelir. Arıların daha çok nektara ihtiyaç duyarak ürettiği bu bal bizim için oldukça değerlidir.

Karakovan Balı Adını Nerden Almıştır?

Modern kovanların olmadığı zamanlarda kütüklerin siyah olması nedeniyle karakovan adını almış; bu kovanlarda üretilen ballara da karakovan  balı adını vermişlerdir. Ağaç kütüklerinin içini boşaltıp veya hasırla sepet örüp üstünün çamurla sıvayarak yaptıkları kovanlardır. Bu balın normal bala göre farkı ise arılara hazır petek vermememizdir. Arılar petekleri kendisi örerek daha doğal şekilde bal üretimi yapar. Sepetle ve kütükle ürettiğimiz karakovan balı 3. Şekilde ise çıtalara kasnak takarak yaptığımız çeşididir. Çerçevelere yuvarlak kasnakları takarız ve modern kovanlarda da bu üretimi gerçekleştiririz.

Sepet Kovanların Özelliği

Sepet kovanlarda bal arıları uzun süre boyunca hastalık ve zararlılara karşı dirençlidir. Ancak günümüzde kullandığımız fenni kovanlarda ise hastalık ve zararlılar yaygın şekilde oluşmaktadır. Modern kovanların bakımı daha kolay ve verim durumu daha iyi olduğu için tercih ediyoruz. Sepet kovan üretmek sevgi ve sabır işidir. Hasırları örtükten sonra üstünü çamurla sıvarız. Kütük kovanların farkı ise farklı ağaç türleri kullanmamızdır. Örneğin Ordu’da fındık dalı kullanırız; Van’da ise söğüt dalı kullanırız. Sıvama da ise toprak içine az su ve biraz da tezek kullanırız. Bazıları ise beyaz toprak içine saman katarak sıvama yapar.

Karakovan Hangi Ağaçtan Yapılır?

Genel olarak söğüt ve kavak ağaçlarını kullanarak karavakovan üretiriz. Ağaçların dallarını kestikten sonra sepetler öreriz. Daha sonra sepetlerin etrafını çamurlar sıvarız. Eğer hayvan gübresi ile sıvarsak taşıması daha kolay olur. Bunun en büyük diğer özelliği ise kış aylarında kovanı sıcak tutması; yaz aylarında ise serin tutmasıdır.

Sepetleri hazır hale getirdikten sonra düz ve arıların rahat şekilde girip çıkabileceği bir alan belirlemeliyiz. Yaylada arıcılık yapanlar genelde sepet kovanları kekik ve geven bitkisinin yoğun olduğu yerlere koyar. Petekleri ise arılar sepet üstünden altına doğru sıralı olarak örmektedir. Kovana üretim sezonu boyunca hiçbir şekilde müdahale yapmayız ve yakın bölgelerdeki kekikleri toplayarak körükte dumanını veririz. Arılar iklim bölgesine uyum sağlayan ırkta ise karakovan balı üretimi daha verimli hale gelmektedir.

Karakovan Balı Nasıl Anlaşılır?

Doğal koşullarda ürettiğimiz karakovan balı konusunda bazıları gerçek karakovan balını nasıl anlarız diye merak etmektedir. Diğer ballara göre daha zahmetli ve üretimi daha kısıtlıdır. Bu balın hakiki olup olmadığını anlayabilmek için tadının daha keskin ve lezzetli olduğunu dile getirebiliriz. Peteğini arılar kendisi ördüğü için petek gözleri normal hazır peteklere göre daha büyüktür. Karakovan balını tüketirken ağızda mumu daha kolay erir. Bunlar bizim anlamamız için ipuçları olacaktır. Gerçek olan bir karakovan balı da alt taraftan başlayarak donma göstermektedir.

Evet; karakovan balı nedir, karakovan balı nasıl üretilir? konusunda sizlere bilgiler vermeye çalıştık. Başka bir yazıda görüşmek üzere.


Akasya Balının Faydaları Okumak için buraya tıklayınİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu