Şifalı Bitkiler

Karahindiba Çayı Faydaları

Karahindiba çayı son zamanlarda şifalı bitkiler arasında insanların tercih ettiği bitkiler arasında yer almaktadır. Sağlık açısından birçok faydası bulunan bir bitkidir. Sizlerde bu yazıda karahindiba çayı faydaları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yüzyıllardan beri doğada bulunan bitkiler hastalıkların şifası için kullanılmakta ve bu şekilde son yıllarda gelişen tıpa rağmen alternatif tıp olarak şifalı otlarla tedavi seçeneği geleneği devam etmektedir. Hastalıklardaki tedaviyi destekleyici özelliği bulunan karahindiba çayı da bunlar arasındadır.

Karahindiba bitkisi papatyagiller familyasına ait olup ülkemizde yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Bahar ve yaz aylarında çiçek açan bu bitki soğuğa dayanıklı ve ılıman iklimi seven özelliktedir. Her türlü toprakta yetişebilen bu bitki Kıpçak Türklerinde ‘katagan’ Çağatay Türklerinde ise ‘saçkartu’ olarak adlandırılmaktadır.

Karahindiba Çayı Faydaları
karahindiba çayı faydaları

Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Karahindiba bitkisi yaygın olarak çay halinde demlenerek tüketilmekte olup aynı zamanda salatalara yaprakları katılarak ta yenilmektedir. Bazı ülkelerde ise kökü kurutularak öğütülür ve kahvesi yapılır. Karahindibanın diğer isimleri ‘Yabani Marul, Aslandişi, Dandelion, Taraxacum mongolicum, Taraxucum officinale’ dir.

Karahindiba Çayının Faydaları

 • C vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Çocuklarda ergenlik dönemindeki kas gelişimi ile ileri yaşta meydana gelen kemik erimesine karşı karahindiba çayı tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Düzenli tüketimi ile sindirim sistemi ve safra için oldukça etkilidir.
 • Her ne kadar kan şekerini düzenleyici özelliği olsa da diyabet hastalarının doktora danışarak tüketmesi gerekir. İlaçlar ile beraber kullanımı sağlık problemlerine yol açabilir.
 • Tokluk hissi verdiği için kilo vermeye yardımcıdır. Diyet listesine eklenebilir.
 • Düzenli tüketimi sayesinde anemi hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Ciltte meydana gelen mantar ve egzama gibi rahatsızlıklara karşı içerisinde yer alan süt cilde sürülebilir.
 • Yorgun olduğunuz zamanlarda bir fincan karahindiba çayı tüketmeniz enerjinizi toparlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Yatıştırıcı özelliği sayesinde stres ve depresyona karşı etkilidir.
 • Boşaltım sistemini düzenler ve müshil ilacı görevini görür.
 • Diyet yapanlar adına ideal bir çaydır.
 • Vücutta su tutulumunu azaltarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kanser hastalığına önleyici özelliktedir.
 • Akne, sivilce, sedef hastalığı gibi cilt sorunlarına iyi gelmektedir.
 • Düzenli tüketimi ile safra kesesinde taşı eriterek yok etmektedir.

Karahindiba Çayının Yan Etkileri ( Zararları)

 • Çocuklarda önemli bir alerjen etki oluşturabildiği için kontakt dermatite neden olabilir.
 • Bazı kişilerde aşırı dozda kullanımı sonrasında mide iltihabı ve ekşimesi, ishal ve kan şekeri düşüklüğü gelişebilir.
 • Kronik böbrek rahatsızlığı olanlarda yüksek oranda karahindiba çayı tüketilmesi durumunda oksalat birikimi meydana gelebilir.
 • Herkeste aynı etkiyi göstermese de kemoterapi gören kanser hastalarının tüketimi konusunda doktora danışmasında fayda var.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle ince ince kıyılan karahindibalar bir gece boyunca su içerisinde bekletilir. Sabah birkaç dakika suda kaynatarak demlenmeye bırakılır. Demini aldıktan sonra süzgeçten geçirilerek kahvaltı öncesi ve sonrası tüketilebilir. Karahindiba günde en fazla 2-3 bardak tüketilmelidir. Tüketirken kaynar halde tüketmeyiniz.

İlginizi Çekebilir: Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları

Sıkça Sorulan Sorular

Karahindiba Çayı Karaciğere İyi Gelir mi?

Karahindiba bitkisinin çayı karaciğer dostu olarak bilinmektedir. Karaciğeri temizlemekte ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir. Kanı temizler ve kimyasal beslenme kaynaklı karaciğerin bozulmasını önlemektedir.

Karahindiba Çayı Aç Karnına İçilir mi?

Özellikle sabah kahvaltılarından önce aç karnına yarım bardak içilmesi tavsiye edilir. Üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra kahvaltı yapılmalıdır. Gece yeme problemleri olanlar ise akşam yemeğinden 1 saat sonra karahindibanın çayını tüketebilirler. Ancak çayını tüketirken bol su tüketmek gerekmektedir. Su attırıcı özelliği olan bir bitkidir.

Karahindiba Çayı Kilo Verdirir mi?

Bazıları kilo aldırabilir mi diye merak etmektedir. Aksine su attırıcı özelliği bulunduğu için daha hızlı bir şekilde yağ yakımı gerçekleştirmektedir. Metabolizmayı hızlandırmakta olup aynı zamanda kalorisi düşük bir çaydır. Diyet yapanlar adına harika bir bitkidir. İçerisinde bol miktarda besin maddeleri bulunmaktadır. Vücutta sıvı tutulmasını engellemektedir.

Karahindiba Bağırsaklara İyi Gelir mi?

Mide rahatsızlıklarını ve şişkinliği gidermekte, bağırsakların daha düzenli şekilde çalışmasını sağlamakta ve sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Hindiba İle Karahindiba Aynı Bitki mi?

Hindiba ile karahindiba bitkileri birbirine benzer bitkilerdir. Her ikisi de sindirim sağlığı açısından faydalıdır. A ve K vitaminleri haricinde birkaç besin değerleri benzerlik göstermektedir. Fakat karahindibanın A ve K vitamini değeri hindibaya göre daha fazladır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu