Sağlık

Karaciğer Yağlanma Belirtileri

Karaciğer yağlanma belirtileri olarak hiçbir şekilde belirti göstermez; farkında olunmadan yıllar boyunca hatta ve hatta 10 seneyi aşkın bir süreçte devam edebilir. Fakat kritik bir sürece gelindiğinde ise; kilo kaybına, aşırı halsizliğe, karın bölgesinde oluşan ağrılara ve zihin karmaşıklığı gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Karaciğer yağlanması yani tıp dilindeki adıyla steatosis; karaciğer hücrelerinde meydana gelen aşırı yağ birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Her zaman olmasa dahi bazı durumlarda; organın kendisine zarar vermesi ile siroz gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

Aşırı kiloya sahip obezite hastalarında, şeker hastalığı olanlarda, yüksek kolesterol olan; trigliserid düzeyleri karaciğerde yağlanma riskini artıran etmenler arasında yer almaktadır. Karaciğer yağlanması beslenme ve alışkanlarda değişiklik yapılması ile birlikte çoğu durumlarda durdurulma imkânı sağlanabilmektedir.

Sağlıklı Bir Karaciğer Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı bir karaciğere sahip olmanın anlaşılması için içerisinde neredeyse hiç yağ bulunmaması gereklidir. Ancak bazen trigliserid olarak adlandırılan yağ molekülleri karaciğerde toplanıp birikmeye başlar ve yağlanmaya sebebiyet verebilmektedir. Az miktarda meydana gelen yağlanmalar fazla probleme yol açmaz fakat yağ miktarı arttığı müddetçe ve ileri boyuta ulaştığında karaciğer yağlanması ortaya çıkmaktadır.

Bir süre sonra hayatı tehdit edecek boyutta ciddi bir hastalığa neden olmadan evvel; mutlaka geç kalınmadan tedavi sürecine başlanması gerekmektedir. Karaciğer yağlanması alkolle bağımlı ve bağımsız tür olarak 2 şekilde kendini göstermektedir. Hızlı bir şekilde kilo kaybı ve yetersiz beslenme sonucunda bile karaciğer yağlanması görülebilmektedir.

karaciğer yağlanma belirtileri
karaciğer yağlanma belirtileri

Alkole bağımlı bir biçimde karaciğer yağlanması görüldüğü durumda önlem olarak tek bir yol bulunmaktadır ; o da alkolü acil bir şekilde bırakmak olacaktır. Alkole bağlı olmadan yağlanma görülüyor ise ; fazla kilo sahibi olanların kilolarından doktor kontrolünde yavaş seyirde kurtulması, düzenli bir biçimde egzersize önem vermesi ;dengeli sağlıklı bir biçimde beslenerek bu programlara sadık kalması gerekmektedir.

Karaciğer yağlanma belirtileri olarak başlama safhasında herhangi bir belirti göstermemektedir. Yine de bu dönemlerde halsizlik belirtileri yavaş yavaş kendini gösterebilmektedir. Karaciğerin yer aldığı sağ kaburgaların hemen altındaki bölgede bir rahatsızlık hissiyatı meydana gelmektedir.  

Karaciğerdeki yağ birikiminin artması ile beraber organ genişler ve çevresindeki diğer organ ve dokulara baskı yapması sonucunda ağrılar meydana gelebilir. Eğer Karaciğer yağlanması ileri bir safhaya ulaşmış ise ani bir şekilde kilo kaybına, güçsüz ve halsizliğe ve zihin karışıklığı gibi belirtileri ortaya çıkarmaktadır.

Karaciğer Yağlanma Belirtileri Kan Testi

Karaciğerde herhangi bir problem olup olmadığını anlamak için ALT ve AST adı verilen testler yapılmaktadır. Bu testler doğrultusunda değerlerin yüksekliği ve düşüklüğüne göre hastalık belirtileri saptanmaktadır. ALT testi karaciğerdeki hasarı incelemek adına yapılmakta olup, karaciğer hastalıkların teşhis edilmesini sağlayan testler arasında yer almaktadır.

Karaciğer Yağlanması Kan Tahlilinde Nasıl Anlaşılır?

Karaciğer testleri ile birlikte yapılan ultrasonlar ile karaciğer değerlendirilmekte ve kan tahlili sonucunda karaciğer yağlanması tespit edilmektedir. Karaciğer yağlanmasında karaciğer testler ilk evrelerde normal da olabilir ya da hafif şekilde yüksekte çıkabilir.

Eğer yağlanma ile birlikte iltihaplanma oluyorsa yükseklikle karşılaşma ihtimali artar. Bunun yanında AST, ALT ve fosfataz değerlerinde hafif yükseklikler görülebilmektedir.

Karaciğer yağlanmasının diğer belirtileri;

Karaciğer yağlanma belirtileri konusunda maddeler halinde belli başlı sıralama yapacak olursak;

  • Mide bulantısı
  • Donuk baş ağrıları
  • Vücut ve nefes kokusu
  • Şişkinlik ve hazımsızlık
  • Hemoroid
  • Vücut ısısının yükselmesi
  • Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
  • Gözlerin kızarması
  • Hafızanın zayıflaması
karaciğer yağlanma belirtileri
karaciğer yağlanma belirtileri

Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Yağlanma Sebepleri

Alkole bağlı olmadan karaciğer yağlanmasının meydana gelmesindeki büyük sebeplerden bir tanesi obez ya da aşırı kilosu olan kişilerde meydana gelmektedir. Fakat her kilolu olan kişide karaciğer yağlanması görülmeyebilir ya da normal kilosundan yalnızca 5-6 kilo fazlası olan kişilerde ise karaciğer yağlanması görülebilmektedir. Tip 2 diyabet ise karaciğer yağlanma riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

Tip 1 diyabet hastalığı için böyle bir risk faktörü bulunmamaktadır. Karaciğer yağlanması yüksek tansiyon hastalarında normal tansiyonu olanlara göre daha yaygın bir biçimde görülebilmektedir. Karaciğer yağlanması genel olarak 50 yaş ve üstü yetişkin kişilerde görülmektedir.

Kanda yüksek oran ile oluşan kolestrol ya da trigliserid bulunması sonucu karaciğer yağlanma risk faktörünü önemli bir biçimde artıran etkenler arasındadır. Çok hızlı bir biçimde kilo vermek ise bazı kişilerde yağ ve kanda bulunan yağ asitlerinde değişikliğe sebep olduğundan dolayı karaciğer yağlanması görülmektedir. Yetersiz beslenme, aşırı ilaç tüketimi, mide bypass ameliyatı, haşere ilaçları vb. kimyevi ilaçları da karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır.

Karaciğer Yağlanması ve Sivilce

Düzensiz yaşam tarzı, sağlıksız şekilde beslenmek, yoğun olarak alkol alımı karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır. Fakat sivilce sebepleri arasında karaciğer yağlanması yer almaz. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Karaciğer yağlanmasına neden olan düzensiz beslenme aynı şekilde sivilce oluşumuna neden olabilir. Olayı bu açıdan değerlendirmek gerekir. Sivilce tedavisi gören hastalardan bazı durumlarda hormon testleri istendiğinden dolayı halk arasında “karaciğer yağlanması sivilceye neden oluyor” diye yanlış şekilde yorumlanmaktadır.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanmasında en etkili ürünler arasında limon ve sirke yer almaktadır. Özellikle limon yüksek antioksidan özelliği ve C vitamini kaynağı sayesinde karaciğerdeki toksinleri etkisiz hale getirmekte ve karaciğer onarmaktadır. Günde 2 kez bir bardak su içerisine yarım limon suyu sıkarak içmek oldukça fayda sağlar.

Yine baktığımızda elma sirkesi de karaciğerdeki yağlardan kurtulmamızı sağlamaktadır. Bir bardak ılık su içerisine günde 2 kez 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz. Bazı durumlarda tatlandırıcı olarak içerisine hakiki bal ilave etmek te fayda sağlar.

Bir başka mucizevi ürün olarak karaciğer yağlanmasını önleyen ve karaciğer fonksiyonunu sağlayan yeşil çay da alkole bağla olmayan karaciğer yağlanmasına karşı oldukça fayda sağlamaktadır.

Propolisin Dişlere Faydaları okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu