Arivehayat

Karaçalı Diken Balı Faydaları Nelerdir?

3-4 metre boyunda karaçalı bitkisinden elde edilen diken balı sağlık açısından pek çok faydası olan bir baldır. Sadece nektar açısından değil; bu kadar değerli bitkinin polenleri de oldukça değerlidir. Başta Muğla ve çevresi olmak üzere Ege ve Marmara bölgesinin birçok yöresinde bu bitki yetişmektedir. Bu balı üretildiği bölgelerdeki halk tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Peki, son yıllarda önemi daha da artan karaçalı diken balı faydaları nelerdir, bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Tıp dünyası tarafından ilgi görmeye başlayan diken balı hakkında araştırmalar devam etmektedir. Karaçalı bitkisi yaprakları aynı zamanda çeşitli hastalıklar için uzun zamandır kullanılıyor. En kaliteli bal türleri arasında olan karaçalı diken balının bitkisi tarım arazilerinden uzak; mera alanlarında yetişmektedir. Böylelikle zirai ilaç ve pestisit kalıntıları da balın içeriğine karışmamış olur. Doğal şartlarda yetişen bitkiden elde edilen karaçalı diken balı bu sayede en doğal haliyle tüketicilere ulaşmaktadır.

Karaçalı Balı Neye İyi Gelmektedir?

Özellikle böbrek taşı sorunu olanlar adına karaçalı balı tüketmek faydalıdır. İdrar söktürücü özelliği olan bu bal aynı zamanda mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Böbrek taşı dökerken ağrıların hafiflemesine ve taşların parçalar halinde rahat çıkmasına yardımcı olmaktadır. Kadın ve erkeklerdeki cinsel problemlere karşı da iyi gelmektedir. Adet durumunu düzenleyici özelliği bulunmaktadır. Soğuk algınlığına iyi gelmekte ve balgam söktürücü etkisi vardır.

Gaz birikmesine engel olarak kabızlığı gidermekte olan karaçalı balı; hazımsızlığa karşı çok iyi gelir. Bağırsaklardaki mikropları öldürerek bağırsak düzenleyici özelliği gösterir. Grip ve nezle ile sinüzit ve bütün soğuk algınlığına karşı ilaç niteliğindendir. Oldukça değerli olan karaçalı diken balı faydaları nelerdir konusunda bilgiler bunlarla sınırlı kalmamaktadır.

Astım ve bronşite bağlı nefes darlığı yaşayanlar bu baldan yararlanmaktadır. Balgam söktürür ve göğsün yumuşamasını sağlar. Karaciğer ve akciğer rahatsızlıklarına karşı iyi gelmekte; gözlere ve sedef hastalığına karşı etkilidir. Beldeki gevşekliği giderir ve çocuk gelişimi adına besleyici bir üründür. Diğer taraftan bu balın çocukların altını ıslatmasını da önlediğini söylemekteler.

Prostat sorunlarını düzeltir ve vücudumuzun kilo dengesini sağlar. Yorgunluğu gidermekte, el ve ayak titremelerine iyi gelmektedir. Kan akışını düzenler ve kılcal damarların dolaşımını artırmaktadır. Kadınlardaki adet durumunu düzene sokmakta, mide bulantısını önlemektedir.

Karaçalı Diken Balını Kimler Kullanamaz?

Bu balın herhangi bir yan etkisi gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat arı ürünlerine karşı alerjisi olanların kullanmaması gerekir. Aynı zamanda 1 yaşından küçük bebeklere de bal vermemeliyiz.

Arı Zehri Kremi Ne işe yarar? okumak için lütfen buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu