Apiterapi

Karabuğday Balı Nedir? Karabuğday Balı Faydaları Nelerdir?

Ballar koyu renkli olduğunda genelde antioksidan değeri olarak açık ballara göre; daha yüksektir. Bu nedenle karabuğday balını değerli kılan durum da bununla alakalıdır. Peki karabuğday balı nedir, karabuğday balı faydaları nelerdir, bu konuda merak ettiğiniz her şey bu yazımızda sizlerle…

Karabuğday çiçeklerinden elde edilen karabuğday balına kendine özgü rengi veren; polifenol adındaki antioksidan içeriğidir. Diğer ballara göre bu bal daha fazla antioksidan, vitamin ve mineral içermektedir. Aynı zamanda antibakteriyel ve antienflamatuar özelliktedir. Bu balın kendine has pekmezi andıran malt bir tadı vardır. Karabuğday tohumunun ekili olduğu araziden arıların yoğun şekilde nektar çekmesiyle karabuğday balı ortaya çıkar. Ancak farklı çiçeklerden de nektar alırsa karabuğday değeri düşer. Bunu biraz kestane balı gibi düşünebiliriz.

Dünyanın En İyi Balı: Karabuğday Balı

Fransa’da 2013 yılında karabuğday balı dünya arıcılık federasyonu tarafından oy birliğiyle beraber dünyanın en iyi balı seçilmiştir. Yaptıkları toplantıda karabuğday balının yüksek demir ve kansızlıkta kullanmanın oldukça fayda sağlayacağını bildirmişlerdir.

Bu balın yoğun aromalı olmasının nedeni ise; hasada kadar 3 aylık sürenin en az yarısının çiçekli geçmesidir. Aynı zamanda yılda 2 kez aynı arazide yetişmektedir.

Karabuğday Balının Bileşimi

 

İçerik olarak karabuğday balı früktoz, glikoz, sükroz gibi doğal şekerler bulundurmaktadır. Aynı zamanda içerdiği amino asitler insan vücudu tarafından üretilmez. Protein bileşikleri, organik asitler, konusunda da zengindir. Diğer taraftan içerisinde inulase, fosfolipaz, amilaz gibi birçok enzim yer almaktadır. Diğer ballara kıyasla karabuğday balının en büyük farkıysa şekerlere olan hızlı yatkınlığıdır. Bu da içerisinde 40 çeşitten fazla mineral madde bulundurmasından kaynaklanmaktadır.

 

Bu bal bildiğimiz diğer ballar kadar tatlı bir arı ürünü değildir. Antioksidan değeri daha yüksek olduğu için tatlı olan türlerine göre daha sağlıklıdır. Vitamin, enzim ve mineral bakımından oldukça zengindir.  Balın rengi koyu mordan siyaha kadar farklılık göstermektedir. Genel manada ise koyu sarı renklerdir. Genelde çiçekleri koyu renkli olduğu için balda bu rengi almaktadır.

 

Karabuğday Balının Faydaları

 

En temel faydaları arasında bağışıklık sistemini destekleyici antioksidan özelliği bulunan karabuğday balı; aynı zamanda öksürük ve boğaz ağrısına oldukça faydalıdır. Cilt bakımı içinde kullanan insanlar vardır. Diğer taraftan diyabet hastaları kan şekerini düşük tutmak adına karabuğday balından faydalanabilirler.

 

·         Yaptıkları bir çalışmada karabuğday balını eğer siyah bala katıp içersek; vücudumuzdaki antioksidan miktarını ciddi miktarda artırdığını gördüler. Yani diğer ballara göre bu bal antioksidan değeri bakımından oldukça yüksek.

·         Balın nemi alma ve bakterileri ortadan kaldırma özelliği vardır. Bu sebeple yaralarda kullanmak oldukça faydalıdır. Ph değeri düşük olan bal, bakterilerin ve mikropların çoğalmasına engel olmakta ve yaraların hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

·         Cilt bakımında da yine bal oldukça yaygın olarak kullanıyoruz. Özellikle Hindistan cevizi yağıyla karıştırıp krem yaparak kullanmak faydalıdır.

·         Hastalık ve kanserlere neden olan DNA mutasyonlarını terse çevirmektedir. Kandaki kolesterol düzeyini düşürmekte; kalp sağlığını desteklemektedir.

·         Belki de en büyük faydası karabuğday balının öksürüğe iyi gelmesidir. Solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı meydana gelen gece öksürüklerinde faydalıdır. Öksürük ilaçlarından daha etkili olduğunu dile getirmişlerdir.

 

Karabuğday Balı Nasıl Tüketilir?

 

Bal kullanımı neyi tedavi ettiğimize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Mesela yaraları tedavi etmek için balı doğrudan yaraya süreriz. Bu balı gıdalarda ve içeceklerinize de ekleyiniz. Tatlandırıcı olarak şeker yerine bal kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısında direkt olarak balı yiyebiliriz yada bitki çayı ile tüketmek fayda sağlar. Yaşlara göre ise tüketim miktarlarıysa 2-5 yaş arasında 2,5 ml, 6-11 yaş arasında 5 ml, 12-18 yaş arasındaysa 10 ml olacak şekildedir. 1 yaşın altındaki çocukların bal tüketmesi ise son derece sakıncalıdır.

Evet sevgili okurlar, karabuğday balı nedir, karabuğday balı faydaları nelerdir konusunda sizlere vereceğimiz bilgiler bu kadar. Eğer lavanta balı hakkında detaylı bilgi istiyorsanız buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu