Apiterapi

Karabaş Otu Balının Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu çiçeklerinden arıların elde ettiği bala karabaş otu balı adını veriyoruz. Bu bitki çalıya benzer yapıda ve çok yıllık bitkidir. Boyu yarım metre dahi olabilmektedir. Nisan-mayıs ayları arasında çiçeklenme dönemi olmakta; haziran başına kadar da sürmektedir. Bu bitkiden elde ettiğimiz bal bizim için çok değerlidir. Peki, karabaş otu balının faydaları nelerdir? bu yazıda sizlere bu konudan bahsedeceğim:

Genel olarak koyu renkte olan karabaş otu balı; Nisan ve Mayıs ayındaki yağmurları baz alarak verim konusunda değişkenlik gösterir. Çok zor elde edilen bir baldır; kendine has aroması ve kokusu olan bu balın oldukça fazla faydası vardır. Dünyada oldukça değerli bir yere sahiptir.

Ülkemiz karabaş otunun yetişmesi adına oldukça elverişli bir iklime sahiptir. Fakat üreticilerin birçoğu bu otun balına yoğunlaşmamaktadır. Hal böyle olunca maalesef üretimi de çok azdır. Oysa Avrupa’da karabaş otu balına çok fazla değer vermektedirler. Üretimi ülkemizde çok az olduğu için Fransa ve İtalya gibi ülkelerden ithal etmekteyiz

Arıcılık açısından karabaş otunun en verimli dönemi Mayıs ile Haziran ayları arasıdır. Karabaş bitkisi kış ve bahar yağışlarından etkilenmektedir. Bu yüzden hasadı her sene olmamakta ya da az olmaktadır.

Karabaş Otu Balı Özellikleri

Bal içerisinde sineol, saponin ve glikozid gibi besin değeri yüksek maddeler yer alır. Bu sayede kalbi güçlendirmekte ve damarları açmaktadır. Aynı zamanda balgam söktürücü özelliktedir. Astım krizlerine, sebebi belli olmayan baş ağrılarına karşı iyi gelmektedir. Polen ihtiva oranı yüksek olduğu için bal çabuk kristalize olmaktadır. Sabah ve akşam saatlerinde aç karnına iki tatlı kaşığı tüketmek yeterlidir. Tükettikten sonra 15 dakika bir şey yiyip içmezsek daha iyi olur. Balı don haliyle tüketmek daha doğrudur.

karabaş otu balının faydaları nelerdir?
karabaş otu balının faydaları nelerdir?

Karabaş Otu Balı Faydaları

Yöresel adıyla kargan olarak bilinen karabaş otundan elde ettiğimiz bal; besin değeri bakımından oldukça yüksektir. Prolin değeri ise diğer ballara nazaran 4 kat kadar daha fazla çıkmaktadır.

Düzenli şekilde tüketmemiz halinde kalp damarlarını açmakta ve kalbin kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Damar sertliğini önleyici etkisi vardır. Aynı zamanda ağrı kesici özelliği olan karabaş otu balı; sinir ve asabiyete de oldukça iyi gelir.

Yüksek tansiyona, baş ağrısına iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra astım ataklarını azaltıcı etkisi de vardır. Migren rahatsızlığı olanlar düzenli şekilde karabaş otu tüketirse faydasını görmektedir. Dolaşım sistemine iyi gelmektedir. Eklemlerimizde yer alan temdonlarımızın güçlenmesini sağlamaktadır.

Ayrıca beyin damarlarını açtığından ötürü karabaş otuna ‘beyin süpürgesi’ adını da vermişler. Gördüğünüz gibi karabaş otu balının faydaları nelerdir? konusunda saymakla bitmeyen faydaları yer almaktadır.

Püren Balı Faydaları okumak için buraya tıklayın.

Karabaş Otu Balı Nasıl Tüketilir?

Polen içeriği oldukça fazla olan karabaş otu balı çabuk kristalize olma özelliği göstermektedir. Balın kristalize olması besin değerini düşürmez. Aksine kristalize olan bal daha kalitelidir ve gerçek olma payı daha yüksektir. Avrupa ülkelerinde balı bu haliyle daha yaygın şekilde tüketirler. Ama siz yine de balı akışkan olarak tüketmek isterseniz; don balı çözmek için bazı yöntemlere başvurabilirsiniz. Bununla ilgili yazımızı okumak için; donmuş balı nasıl çözeriz burayı tıklayın.

Bu ot aynı zamanda solunum sistemini düzenlemekte, üriner sisteme ve cilt hastalıklarına karşı faydalı olmaktadır. Sadece balı değil karabaş otunun kendisi de aktarlar tarafından birçok hastalık için satılmaktadır. Bu bitki hem kendisi hem de balı tam bir şifa kaynağıdır.  

Bal tüketiminde arı ürünlerine karşı alerjisi olanlar tüketmemelidir. Aynı zamanda 1 yaşından küçük çocuklara da kesinlikle bal vermemeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu