Arivehayat

Kantaron Balı Nedir?

Guinness Rekorlar Kitabına dünyanın en pahalı balı olarak giren kantaron balı; yerleşim yerlerinden uzakta ve 2500 metre rakımlarda üretilmektedir. Peki kantaron balı nedir? kantaron balı özellikleri nelerdir, bu yazımızda sizlere detaylı olarak bilgi vereceğiz.

Kantaron Balı Özellikleri

Geleneksel yolla üretilen baldan farklı olan kantaron balının rengi koyu olup tadı ise acıdır. İçerisinde yüksek miktarda tıbbı özelliklere sahip potasyum, flavanoid, antioksidan, fenol ve magnezyum yer almaktadır.

Balda en iyi kaliteyi yakalamak amacıyla geleneksel yöntemlerden çok farklı şekilde üretilen kantaron balı üretimi oldukça zordur. Kantaron balı yılda yalnızca bir kez elde edilmektedir. Türk Gıda Enstitüsü’ne gönderilen numunelerden en kaliteli malzemeleri tercih etmekteler. Mağaralardan arıcıların topladığı kantaron balının fiyatı 97 Bin TL’den alıcı bulmaktadır.

kantaron balı nedir?
kantaron balı nedir?

Birçok farklı lezzetiyle dünyada adından söz ettiren Türkiye’de kantaron balı da adında söz ettirmeyi başarmıştır. Dünya Rekor Kitabı sitesindeki açıklamaya göre kantaron balı dünyadaki en pahalı bal olarak listede yerini almaktadır. Hakem heyetinin yaptığı görüşme neticesinde balın lezzeti ve kalitesi de onaylanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Peri Balı Nedir? okumak için tıklayın.

Yaşam alanlarının ve arı kolonilerinin uzağından mağaralardan üretilen ve aynı zamanda Centauri Balı adı verdikleri bu bal; 2500 metre yükseklikteki rakımlarda arıcılar tarafından toplanır. Fiyatının bu denli yüksek olmasına rağmen kendisine ait bir müşteri potansiyeli yer almaktadır. Elit müşteriler kantaron balının değerini ve faydalarını öğrenince her yer aramaktadır. Bu derece önemli bir yere sahip olan kantaron balı nedir? sorusundan sonra üretiminden bahsedelim:

Kantaron Balının Üretimi

Alışageldiğimiz ballara göre tat bakımından oldukça farklı olan kantaron balının tadı acı olduğu için; birçok kişi tercih etmiyor. Fakat tadının acı olması onun kalitesinin düşük olmasını göstermez. İçerisinde zengin oranda mineral yer alan kantaron balındaki bu maddeler tıbbı açıdan oldukça değerlidir.

Bal üretimi sırasında farklı uygulamaları tercih eden arıcıların bu tercihleri sayesinde ; balın kalitesinde artış meydana gelmektedir. Bu balı üreten üreticiler bunun farkında olarak üretim gerçekleştirmekteler.

Geleneksel olarak üretilen ballarda yılda 2-3 kez hasat imkanı vardır. Ancak kantaron balı yalnızca bir kez hasadı mümkündür. Bu yüzden bu balın fiyatı astronomik değerlerdedir. Balın en kalitesini belirlemek için toplanan numuneler ; Türkiye Bilim Kurulu Gıda Enstitüsü’ne gönderilmekte ve burada incelemeye almaktalar. Yaptıkları incelemeler neticesinde dünyanın en pahalı balı kantaron balını seçmekteler.

Karaçalı Diken Balı Nedir? Okumak İçin buraya tıklayın.

Kantaron Balı Nerede Üretiliyor?

Türkiye’de deniz seviyesinden 2500 metre yükseklerde mağaralardan özel olarak toplanan kantaron balı dünyanın en pahalı balı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini almaktadır. Kilosu yaklaşık 95 Bin TL değerindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu