Tarım

Kaliteli Silaj Nasıl Yapılır?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların besin kaynağı doğal mera alanları ile tarla tarımından yetiştiriciliği yapılan korunga, fiğ, yonca gibi yem bitkileridir. Bunun yanında silajlık olarak bitkilerde yetiştirilmektedir. Hayvanlardan yüksek şekilde verim alabilmek için kaliteli silaj nasıl yapılır? sorusu önem taşımaktadır.

Ülkemizde yüksek verimli kültür ırkları ile melez hayvan sayıları önemli şekilde yer tutmaktadır. Hayvanların iyi bir şekilde beslenmesi konusunda kaliteli silaj önemlidir. Hayvancılık faaliyeti yapılan yerlerde silaj besini, hayvanların verimliliğini artıran önemli bir uygulamadır.

Silaj Nedir?

Yeşil yemlerin havasız bir ortamda muhafaza edilerek fermantasyona uğratılması işlemine silolama adı verilir. Bu işlem sonrasında elde edilen yeme ise silaj adı verilmektedir. Peki, kaliteli silaj nasıl yapılır? bu konu hakkında üreticilerin birçoğu az çok bilgi sahibidir. Fakat kaliteli silaj üretimi konusunda neler yapılması gerektiği hususu bizler için önemlidir.

Silaj Yeminin Faydaları

Hayvanların yıl boyunca verimliliğini yüksek tutmak adına yeşil ve sulu yemlerle beslenmesi gerekir. Silajlık yemler sayesinde hayvanların kış aylarında da yeşil ve sulu yem ihtiyacı giderilir.  Aynı zamanda hayvancılıkta ot depolama sorununa silaj yem konusu büyük bir çözüm sunar. 2 ton kuru ot depolanan yerde 15 ton kadar yeşil silajlık yem depolanabilmektedir. Bu da yer tasarrufu sağlayarak maliyeti düşürür.

Kuru otların sapları zamanla kurur ve dökülür. Aynı zamanda besin değerleri de düşmektedir. Bu besin değeri düşük olan yemleri hayvanlar fazla tüketmek istemez. Ancak silolama yöntemiyle silajlı yemlerin besin değeri düşmez ve kuruma söz konusu olmaz. Hayvanlarda silajlı yemleri severek tüketirler.

kaliteli silaj nasıl yapılır?
kaliteli silaj nasıl yapılır?

Kaliteli Mısır Silajı Nasıl Olur?

Silaj yapımında en çok kullanılan ürünler arasında mısır yer almaktadır. Silajlık mısır çeşitleri kullanılarak kaliteli silaj elde etmek mümkündür. Yeşil aksam verimi yüksek ve koçan doluluğu fazla olan çeşitler tercih edilirse kaliteli silaj elde edilir. Kaliteli mısır silajı için mısır çeşidinin yanında hasat zamanı, koçan doluluk oranı, bakımı, silolama ve sıkıştırma biçimi de önemlidir. Bu yüzden kaliteli silaj nasıl yapılır? konusunda bu unsurlar göz önüne alınmalıdır.

Kaliteli Silajın Özellikleri

  • Olgunlaşmış kaliteli mısır silajı hafif sirke kokusunu andırır
  • Silajın rengi ile hasat zamanındaki renk birbirine yakındır
  • Kaliteli silajın rengi genelde koyu yeşil ya da hafif kahverengi şeklindedir.
  • Eğer silajın rengi koyu kahverengi ise ve mayalı, yanık kokular geliyorsa fermantasyonu uygun değildir. Bu silajın besin değeri oldukça düşük olup hayvanlarda çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Silajlık Mısır Ne Zaman Hasat Edilir?

Kuru madde miktarı %35 olduğu zaman silajlık mısırın hasat zamanıdır. Bu değer laboratuvar ortamında belirlenir. Fakat laboratuvar imkanı yoksa tarladan alınan 1 kg mısırı 105 derecelik fırında kurutup tartıldığında 350 gr geliyorsa silajlık mısır hasat zamanı gelmiş demektedir.

Silajlık mısır zamanını belirlemenin başka bir yolu da dane kontrolü yapmaktır. Mısır danelerinde süt çizgisi yarıyı geçtiğinde ya da 1/3 oranına yaklaştığında hasada başlanabilir. Bu oran yem kalitesi ve verim açısından ideal düzeydedir.

silaj paketleme nasıl yapılır?

Mısır Silajı Nasıl Yapılır?

Kaliteli silaj yapımı konusunda en önemli kısım silolamama bölümüdür. Hasat edilen mısır açıkta beklediğinde ya da iyice sıkıştırılmadığında canlı kalarak nefes almaya devam eder. Solunum esnasında şeker ve karbonhidrat kullandığı için silajın besin değeri azalır.

mısır silajı nasıl yapılır?
mısır silajı nasıl yapılır?

Bu yüzden kaliteli silaj konusunda bu hususa dikkat etmek son derece önem taşır. Aynı zamanda silajlık mısır hasadında mümkün olan en kısa sürede sıkıştırma işlemi tamamlanmalı ve silolama işlemi bitirilmelidir. Geniş alanda ekim yapıldığında hasat işlemi devam ederken bir yandan da silolama işlemi yapmak gerekir.

Silolama işleminde sıkıştırmayı düzenli bir biçimde yapmak önem taşımaktadır. Silajlık mısır siloya ulaştığı zaman traktörle sıkıştırılmalı ve aynı zamanda kapatma esnasında silaj iyice bastırılmalıdır. Bu işlem sonrasında silo hava almamalıdır. Silaj üzerine baskı oluşturacak malzemeler koyarak silo kenarları da hava almaması için toprak ile güzelce kapatılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: İntansif Tarım Nedir?

Sıkça Sorulan Sorular

Mısır Silajına Tuz atılır mı?

Mısır silajına tuz atmak bakteri faaliyetini engeller ve silajın da oluşmasını engellemektedir. Bu yüzden mısır silajına tuz atmak tavsiye edilmez.

Silajın Bozulmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Silaj bozulmaması için mısır hasat edildikten sonra 4 aşamalı fermantasyon sürecinden geçirilip düzenli olarak sıkıştırma işlemi gerçekleştirilmelidir. Mısır hasat edildikten sonra fermantasyon süresi 2-3 hafta devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu