Apiterapi

Kaliteli Arı Sütü Nasıl Anlaşılır?

Evet bu yazımızda sizler için kaliteli arı sütü nasıl anlaşılır? başlığı altında detaylı bilgiler vermek istiyorum. Arı sütü yeni yeni değeri anlaşılan ve satışı gitgide yaygınlaşan bir besindir. Bu yüzden piyasada sahtesine sıklıkla denk gelmekteyiz. Kaliteli bir arı sütü kendisini fiyatından belli edecektir. Arı sütü marketlerde satılamayacak ölçüde pahalı bir üründür. Arı sütü uygun ortamlarda bekletilmelidir. Bu yüzden beklediği şartları bilirsek kalitesini anlarız. Ayrıca satan firmaların gerekli belgelere ve izinlere sahip olup olmadığına da bakmalıyız.

Arı sütünün tüketimi konusunda ilaç firmaları ve arı üreticileri arasında fikir ayrılığı yer alır. İlaç firmaları dondurulmuş ve kurutulmuş toz halinde olan arı sütünün bal ya da başka gıda maddesiyle karıştırılmasını önerir. Aksine arıcılık faaliyetiyle uğraşan kişiler ise arı sütünün saf bir şekilde dil altında bekletme yöntemiyle tüketilmesinin faydalı olduğunu savunurlar. Arı sütü aşırı kullanılmamalıdır. Sabah ve akşam bir kere tüketmek en ideal yöntemdir. Arı sütünü tüketirken ya da saklarken metal bir sap ve kaşıkla temas etmemelidir.

kaliteli arı sütü nasıl anlaşılır?
kaliteli arı sütü nasıl anlaşılır?

ARI EKMEĞİ NEDİR? OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.

Arı Sütü Nasıl Saklanır

Kuşkusuz arı ürünleri arasında değeri yüksek olan ürünlerden birisi de arı sütüdür. Peki arı sütü bu kadar değerli bir ürün olduğuna göre fiyatı da ona göredir değil mi? Bu ürünün kendisi kadar muhafazası da önemlidir. Peki arı sütü nasıl saklanır? Bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz. 

Arı sütü protein içerikli bir ürün olduğundan dolayı oda sıcaklığında etkisini zamanla kaybeder ve yapısında bozulma meydana gelir. Bu yüzden arı sütünü muhafaza eder iken bozulmamasına büyük önem vermek gereklidir. Açık krem renginde olan arı sütü olumsuz koşullarda bırakıldığında süt renginde koyulaşma görülmektedir. Japon bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde oda sıcaklığında tutulan arı sütünün bozulmasına neden olan içerisindeki royalaktin adı verilen madde olduğu ortaya koyulmuştur. Ana arının daha büyük ve uzun ömürlü olmasının sırrı bu royalaktin adı verilen maddedir. Bu sebeple arı sütünün saklanması konusuna büyük önem verilmesi gerekmektedir. 

Don bir şekilde arı sütünü 18 ay boyunca bozulmadan saklamanızda sakınca yoktur. Buzdolabı raf ömrü ise 1,5-2 ay arasındadır. Kullanma dozu göz önüne alınarak kaplara bölerek tekrar derin dondurucuya koyarak tüketilmesi önerilmektedir. Arı sütünün -20 derece de saklanmasını tavsiye ederlerken; diğer arı ürünleri ile karışım haline getirilirse 4 derecelik buzdolabında da saklayabilirsiniz. Arı sütünü muhafaza eder iken ışık görmemesine ve kullanırken de tahta veya plastik kaşıkla tüketilmesine özen göstermek gerekir. 

Evet, kaliteli arı sütü nasıl anlaşılır? arı sütü nasıl saklanır konusunda bazı bilgileri verdikten sonra; isterseniz biraz da gelin arı sütünün bizim için ne gibi faydaları var bunlardan bahsedelim:

Arı Sütünün Faydaları

Bal arılarının salgıladığı besin arı sütüdür. Arı sütünün asıl salgılanma amacı larvaların ve yetişkin kraliçe arıların beslenmesi içindir. Bakıcı arıların salgıladığı arı sütü cinsiyet ve sınıf ayrımı olmadan kolonide bulunan tüm arıların beslenmesinde kullanmaktalar. 3 günlük süreç sonunda erkek arılar ve işçi arıların arı sütü ile beslenmesi durur. Ama kraliçe arı adayları arı sütüyle beslenmeyi sürdürür. Ayrıca bir sebepten ölen ya da zayıflayan kraliçe arılar, ,işçi arılar tarafından değişimi isterse; birkaç küçük larva seçerler ve yoğun arı sütü ile beslenirler. Yeni kraliçe arı bu yöntemle beslenen arıların içinden çıkar. Buna ek olarak arı sütü insanların diyetlerinde de alternatif tıp ya da besin takviyesi olarak yer alır. Arı sütünün çok sayıda yararı vardır. Bağışıklık sistemi güçlendirici ve anti-alerjen özelliği yer alır.

  • Beyinde yer alan sinirlerin fonksiyonunu güçlendirir ve Alzheimer hastalarının kısa süreli hafızalarını güçlendirir. Bunun yanında potansiyel olan Alzheimer hastalıklarına karşı önleyici rol oynar.
  • Mide sağlığı için yararlı olan bakteriler bulundurur. Bununla birlikte yüksek değerleri olan probiyotik özelliği taşır.
  • Bünyesinde yer alan bifidobakteriyum sayesinde arı sütü bir probiyotik olmanın yanında; anti-kanserojen gıda takviyesi görevi de görür.
  • Deride lolajen seviyesini arttırır. Bu sayede deri sağlığını korur.

Kemik erimesinde tedavi ve önleme aşamasında kullanımı söz konusudur.  2010 yılında ortaya konulan araştırma sonuçlarına göre ;bal gibi arı sütü de yaraların tedavisinde hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koydular. Erkekler ve kadınlar için tip 2 ismi verilen diyabet sorunlarının tedavisinde ; arı sütü besin takviyesi kullanımı iyileştirici etki sağlar.

Radyo terapi ve kemoterapi alan hastalarda ortaya çıkan; oral mukozit hastalığının tedavisinde tedavi edici etkiye sahiptir. Bunu yapmasını sağlayan antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerini barındırmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu