Arivehayat

İşçi Arıların Yaşam Evreleri ve Hayatı


Kovandaki üç bireyden biri olan işçi arıların yaşam evreleri ve hayatı konusunda sizlere bu yazımızda bilgiler vereceğiz. Bu yazı sizlerin de çok hoşuna gidecek ve işçi arıların bütün görevlerini öğrenmiş olacaksınız. Sizlere iyi okumalar diliyorum ve yazımıza başlıyoruz.

İlk dönem: Kuluçka Temizliği


İşçi arılar doğar doğmaz ilk etapta kovan içerisindeki işlere destek vermeye başlamaktadır. İlk doğan arılara iş öğretici ve yol gösterici kimse yoktur. Yumurtalarından çıktıktan itibaren kendileri görevlerini doğuştan bilirler. Her bir arı bireyinin kendine ait görevi bulunmaktadır. Herhangi bir kargaşa yaşanmadan binlerce arı birbirine uyum sağlayarak kovan içerisindeki düzeni sağlamaktadır. 

İşçi arının birinci görevi ise kovan içerisindeki temizliği gerçekleştirmektedir. Kendi pupasından çıkan işçi arılar öncelik olarak çıkmış olduğu hücreden başlamak suretiyle iki gün boyunca kuluçka hücrelerini temizlemektedir. Ana arı sürekli olarak yumurtlama faaliyeti içerisinde olduğu için her zaman yeni hücrelere ihtiyaç duyacaktır.

Bu sebepten ötürü hücreler boşalır boşalmaz temizlenerek yeni yumurtalar için uygun ortam sağlanır. İşçi arılar temizlenecek olan her bir hücre içerisinde dakikalarca kalarak hücre duvarlarını özenli bir biçimde temizlemektedir. İlk iki günü temizlik ile geçirdikten itibaren kovanı tanıma amaçlı içeride dolaşmaktadır.

Dönem 2: Larva Bakıcılığı


3.gün itibari ile işçi arılar artık yeni doğacak olan arıların yani larvaların beslenmesini sağlamaktadır. Larva bakımının çok özenli bir şekilde yapılması gereklidir. İşçi arılar tarafından binlerce arı larvası hiç karışıklık yaşanmaksızın düzenli bir şekilde beslenmektedir. Gün içerisinde işçi arılar tarafından ziyaret edilen larvalar özenli bir biçimde bakıma tabi tutulur ve ilerleyen zamanlarda nasıl bir görev alacağı gibi konular göz önüne alınarak beslenme listesine uyulmaktadır. Larva bakımı yaşlarına göre iki aşamadan meydana gelmektedir.

1. aşama: işçi arılar hayatlarının 3-5. Günlerini larvalar arasında 3. Gününü doldurmuş olanları beslemekle geçirmektedir. Polen ve bal karışımı sonucu elde edilen arı ekmeği ile beslenmektedirler. 3 günlük olmayan larvalar arı ekmeğini sindirememesinden dolayı farklı şekilde beslenmektedir.

2. aşama: yumurtadan çıkan larvaların beslenmesi için işçi arılar tarafından salgılanan arı sütü gereklidir. İşçi arılar 6.gün itibari ile başlarının üstünde yer alan bezler faaliyete geçer. Bu organ sayesinde arı sütü salgılanmaktadır. Bu arı sütü ile ilk üç günlük larvalar beslenmektedir. Eğer larva kraliçe arı olacak ise her zaman bu salgı ile beslenmektedir. Eğer işçi arı olacak ise ilk üç gün arı sütü ile beslenir ve sonrasında arı ekmeği ile beslenir.

Dönem 3: İnşaat İşçisi Arılar


İşçi arılar yaşamlarında 10. Güne geldikten sonra kovanın dışarısına çıkmaya başlayarak çevre adına bilgi sahibi olmaya başlar. Balmumu bezleri olgunlaşmaya başlar ve 12. Günden sonra balmumu üretebilecek duruma gelmektedir. 12 günlük işçi arılar artık petek örmeye hazır hale gelmektedir. Bundan sonrasında ise yavru besleme görevini bırakırlar.

İşçi arılar tarafından bu dönemde yapılan başka bir iş ise kovan temizlenmesidir. Kovanın sağlıklı olması açısından hücreden yeni çıkmış arının hücredeki kalıntıları, kovan içerisinde ölmüş arıları, işe yaramayan petek kalıntılarını dışarı atmaktadırlar. Fakat kovan içerisinde bulunan şeyler taşınamayacak halde ise bunları propolis ile kaplamaktadırlar. Propolis ise ağaçlardaki yapışkan tomurcuklardan alt çeneleri ile kemirilen reçineyi ağız salgıları ile üretmiş oldukları üründür. Sonrasında ise üretilen bu ürün arka ayaklarında yer alan keseciklere yerleştirip kovana taşımaktadırlar.


İşçi Arıların Nöbetçilik Görevi


İlk üç dönemindeki kovan içi faaliyetlerinde bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Dördüncü dönemde artık kovan önünde işçi arılar nöbet tutmaya başlamaktadır. Vücut yapılarında değişim meydana gelerek iğne bezlerinde oluşan gelişim sonucunda zehir üretimi gerçekleşmeye başlar. Bu dönem itibari ile kovan önünde nöbet görevini üstlenerek dışardan gelecek olan tehlikelere karşılık olarak önlem almış olurlar.

Dışarıdan gelen diğer arılarda ancak kovanın giriş deliği önünde nöbet tutan arıların kontrolü ile içeri girebilmektedir. Bir işçi arı eğer görevi bırakırsa hemen başkası onun yerine görevi devralmaktadır. Gardiyan olarak tabir edebileceğimiz görevdeki işçi arılar ise kovana yabancıların girişine hiçbir şekilde izin sağlamazlar. 

Arıların hepsi dışarıdan bakıldığında birbirine benzemelerine karşılık kovan içerisine eğer yabancı arı girmiş ise hemen teşhis edilmektedir. Bu ayrımı ise her kovanın kendine özel kovan kokusu olmasından dolayı yapabilmektedir. Arılar bu koku sayesinde dışardan gelen arının kovana ait mi yoksa yabancı bir arımı olduğunu tespit etmektedir. İşte eğer dışardan yabancı bir arı kovana girmeye çalışacak olursa kovan önündeki nöbet tutmakta olan arıların saldırısına maruz kalarak ölür. 

Nöbetçi İşçi ArılarKovan önünde eğer nöbetçi arılar yabancı bir arı ile karşılaşması halinde ise sert tepki göstermektedirler. Nöbetçi arılar iğnelerini kullanarak saldırırlar. İşte bu saldırıyı ateşlemekte olan nöbetçi arının iğnesinden salgılanmakta olan kimyasal maddedir. Bazı zamanlarda ise saldırı başlatmakta olan koku haricinde; huzursuz olan hayvanın belirtileri de diğer arılara sinyal niteliği taşımaktadır. Eğer bu koku ne kadar güçlü olacak olursa ;diğer arılarında saldırganlığı o derece yüksek derecede olacaktır. İşte arıların birbirleri ile iletişime geçebilmesi adına bu salgı oldukça fazla önem taşımaktadır. 

Nöbetçi arılar bu dönemde kendilerini kovanı korumak adına adeta siper ederler. Yabancı arıya saldıran nöbetçi arı eğer iğnesini geri çekemeyecek olursa ölümle karşılaşır. Bal arılarının iğne yapısı kirpik dikenine benzer ve bu sebepten ötürü geri çekmekte zordur. 

Nöbetçi arı eğer iğnesini başka bir arıya da ya da hayvana batırdığında geri çekebilir ; kendisinde herhangi bir zarar söz konusu olmaz. Ancak insanları soktuktan itibaren arı uçmaya çalıştığında iğnesi soktuğu yerde kalır ve arı karnı yırtılmaktadır. İç organının tahrip olması sonucunda ise arının ölümü gerçekleşmektedir. Arı öldükten sonra salgı bezi arı vücudundan kopmasına karşılık soktuğu kişiye bir süre daha zehir aktarmaktadır.

Evet değerli arıcılar ve meraklı okuyucularımız. Sizlere işçi arıların yaşam evreleri ve hayatı konusunda vereceğimiz bilgiler bu kadar. Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Sıradaki yazımız arıcılık için silah ruhsatı almak isteyenler için, yazıyı okumak için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu