Tarım

İntansif Tarım Yöntemi Nedir?

Nüfusa nazaran ekili dikili alanların dar olduğu bölgelerde uygulanan intansif tarım yöntemi nedir? bu yazımızda bilgi sahibi olacaksınız. Yoğun tarım olarak ta isimlendirilen intansif tarım yönteminde sermaye ve emek gereksinimi oldukça yüksektir. Birim alana düşen verimi daha çok artırma adına modern ve teknolojik teknikler uygulanmaktadır.

Toprak durumuna bağlı birim alandan elde edilen en yüksek verim alma amaçlı olarak hareket edilen intansif tarım yönteminde insan gücü değil makine gücü ön plandadır. Aynı zamanda nadas uygulaması yoktur.

İntansif Tarım Nasıl Yapılır?

Modern tarım yöntemleriyle hareket edilerek en yüksek verim elde etmeye odaklanarak toprak potansiyeline bağlı birim alandan en yüksek verimi elde etmek amaçlanmaktadır. İntansif tarım yönteminde sulama, gübreleme, hayvan ve tohum ıslahı, tarımsal mekanizasyon ve ilaçlama gibi teknik yöntemlere başvurulur.

1960 yılı itibariyle intansif tarıma yönelim artmaya başlamış ve nadas yöntemini daha az kullanmaya teşvik etmiştir. Böylelikle tarımda “ Yeşil Devrim” adı verilen verim artışı sağlanmıştır. O zamandan bu zamana intansif tarımda yaygınlaşma söz konusudur.

intansif tarım yöntemi nedir?
intansif tarım yöntemi nedir?

İntansif Tarımın Avantajları

Tarım arazisinin nüfusa oranla daha sınırlı olduğu gelişmiş ülkelerde intansif tarım daha yaygın kullanılmaktadır. Aynı zamanda intansif tarımın birçok avantajı bulunmaktadır.

  • İnsan gücüne daha az ihtiyaç duyulmakta olup yerini teknolojik makineler alır.
  • En kaliteli tohumlar kullanılarak kaliteli ürün elde edilir.
  • Modern tarım yöntemine uygun tarımsal faaliyetler sürdürülmekte olup ürünlerin önemli bir bölümü dış ticaret gelirine katkı sağlar.
  • Birim alandan verim oldukça yüksektir.
  • İlaçlama yöntemiyle zararlılarla mücadele kolay hale gelir.
intansif tarım yöntemi nedir?
intansif tarım yöntemi nedir?

İntansif Tarım Türkiye’de Nerede Yapılır?

Dünyada Hollanda ve Danimarka İntansif tarım yöntemini uygulayan en bilindik ülkelerdir. Ülkemizde de intansif tarım Akdeniz ve Ege bölgesinde kullanılır. Ülkemizde bu tarım modelinin şartlarını sağlayan bölgeler yalnızca bu iki bölgedir.

Tarımda verim artışının sağlanması için genelde tarımsal işletme tesisleri insan gücü yerine artık teknolojik gelişmelere ayak uydurma adına makine gücüne bırakmıştır. Bu durumda intansif tarım yöntemi birçok özelliğiyle öne çıkmaktadır. Normal şartlarda tarımda nadas uygulanması yapılırken intansif tarımda nadas uygulamasına nadir başvurulmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Organik Tarım Nasıl Yapılır?

İntansif Tarım ve Ekstansif Tarımın Farkları Nelerdir?

İntansif Tarım Yöntemi: Yoğun, ince ve sulu tarım olarak ta isimlendirilmekte olup ekili dikili araziden birim alandan en yüksek verimin alındığı tarım yöntemidir. Bu yöntemde kimyasal ilaç ve gübrelerden yararlanılmaktadır.

Ekstansif Tarım Yöntemi: Geleneksel yöntemlerle ekim-dikim işlerinin yapıldığı, modern tarım yöntemlerine başvurulmadığı, insan gücüne bağlı tarım yöntemidir. Kaba ve kuru tarım olarak ta isimlendirilir. Ekstansif tarım yönteminde nadas sıklıkla uygulanmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde modern yani intansif tarım yöntemi ile üretim yapılmakta olup, ürünün önemli bir bölümü dış pazara sunulmaktadır. İhtiyaç duyulduğu zamanlarda ürünün su ve gübre ihtiyacı karşılanmaktadır. En iyi kaliteli tohumlar kullanılır ve zirai ilaçlama yoluyla hastalık ve zararlılara karşı mücadele edilmektedir.

Birim alandan alınan verim intansif tarımda daha fazla olup tarımda çalışan insan sayısı azdır. Makineleşme daha fazladır. İntansif tarımda dünyada Hollanda, Danimarka, ABD, Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkeler ön plandadır.

Ekstansif tarım daha çok ilkel yöntemlere dayalı olarak yapılmaktadır. Temel ihtiyaçları gidermek amacıyla yapıldığından dolayı dış pazara sunulmaz. Ekstansif tarımda tarımdaki insan gücü daha fazladır. Tohum ıslahı, toprak bakımı, gübreleme, sulama ve ilaçlama yetersizdir. Ekstansif tarımın fazla olduğu ülkeler Pakistan, Kenya, Somali, Gana, Mali, Brezilya, Afganistan, Hindistan, Moritanya, Nijerya gibi ülkelerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Başlıca Tarım Yöntemleri Nelerdir?

Ekstansif (ilkel-kaba) tarım, Entansif (modern-yoğun tarım), Turfanda Tarım, Sera Tarımı, Plantasyon Tarım başlıca tarım yöntemleri arasındadır.

Münavebeli Tarım Nedir?

Bir tarlada aynı ürünlerin arka arkaya ekilmeden, farklı bitkilerin düzenli bir şekilde nöbetleşe olarak ekilmesine verilen isimdir.

Kuru Tarım Yöntemi Nedir?

Kuraklık yaşanan bölgelerde sulama imkanının kısıtlı olması sonucu topraktaki nemden faydalanarak yapılan tarım çeşididir. Yıllık yağışın bir kısmının buharlaşması önlenerek topraktaki nem ile birlikte tahıl tarımı yapılan yerlerde daha çok kuru tarım yöntemi uygulanmaktadır.

Geleneksel Tarım Ne Demektir?

Kuşaktan kuşağa alışılagelen bilgilerle hareket edilen ve gelişim dışında daha çok insan gücü önem planda olan, dışsal değerlere derinden bağlı şekilde gerçekleştirilen tarım şeklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu