Arivehayat

Ihlamur Balı Faydaları Nelerdir?

Herkese tekrardan merhabalar. Bugün sizlere ıhlamur balı nedir? ıhlamur balı faydaları nelerdir? sorularının cevabını detaylı bir şekilde vereceğiz. Öncelikle bu balı tarif edecek olursak; Artvin, Yalova, Rize ve Bursa gibi iller başta olmak üzere ıhlamur ağaçlarından arıların nektar toplamasıyla elde ettiği bala ıhlamur balı deriz. Aynı zamanda bu bize ıhlamur balı nerede olur sorusunun cevabını da vermektedir. Her balda olduğu gibi bu balda da arılar çiçeklenme dönemini takip ederek harekete geçer ve nektar akımı başladığı zaman bal üretimini başlatırlar.

Diğer ballara göre ıhlamur balının kıvamı daha koyudur. Kendine has aroması ve hoş kokusu vardır. Bu balı üretmek diğer ballara göre daha zor olmasının nedeni; kestane ağaçları ile aynı dönemde çiçeklenmesi ve bu sebeple de balda karışım meydana gelmesidir. Bu nedenle kestane balı ile ıhlamur balı üretiminde bu durumu iyi takip etmek gerekir. Bu bal diğer ballar gibi kendine has özellikleri olmakta; birçok hastalığın tedavisinde faydaları da vardır. Birde ıhlamur balı nedir? ıhlamur balı faydaları nelerdir? sorusundan ziyade özelliklerini de bilmekte fayda var.

Ihlamur Balı Özellikleri

Bu balın özelliklerinden bahsedecek olursak; ağızda hızlı dağılma özelliğine sahip ve akışkandır. Tadı ve kokusuyla birlikte aromatik bir baldır. Bu nedenle de birçok kişi tarafından ilgi görüyor. Doğal ve organik koşullarda ürettikleri zaman sağlık bakımından da birçok olumlu sonuç vermektedir. Kullanımı kolay ve rahattır. Berrak bir görüntüsü olan bu balın tadını yoğun bir şekilde damağımızda hissederiz.

Üretimi ülkemizde sınırlı olan bu bala rağbet oldukça fazladır. Yalnızca ıhlamur çiçeklerindeki nektarlarla oluşan ve içerisinde katkı maddesi olmadığı zaman; balın kalitesi ve faydaları saymakla bitmiyor. Ancak burada dikkat etmemiz gereken nokta balın güvenilir olmasıdır.

Diğer çiçek balları ile kıyasladığımız zaman ıhlamur balının daha koyu kıvamlı olduğunu görmekteyiz. Birçok hastalıkların yardımcı olarak kullanmaktayız. İnsan metabolizmasının daha düzenli çalışmasına katkı sağlamakla beraber; kanser hücrelerinin oluşmasını da engellemektedir. Ülkemizde maalesef her bölgede üretilemediğinden dolayı ıhlamur balı kısıtlıdır. Bu nedenle normal çiçek balı gibi her zaman ve her yerde bulmamız mümkün olmuyor.

Ihlamur Balı Nasıl Kullanılır

Yoğun bir aromaya sahip olan ıhlamur balını sade olarak tüketebileceğiniz gibi yiyecek ya da içeceklerinizle birlikte karıştırıp afiyetle tüketmenizde faydalıdır. Tüketiciler tarafından ıhlamur balı fiyatı merak edilmektedir. Fiyat olarak şuanda 350 gr’ı 60 TL’den piyasada bulmak mümkündür.

ıhlamur balı nedir? ıhlamur balı faydaları nelerdir?
ıhlamur balı nedir? ıhlamur balı faydaları nelerdir?

Ihlamur Balının Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda hastalıkların yayılması ve artmasıyla birlikte hassas bir dönemden geçmekteyiz. İnsan sağlığının oldukça önemli olduğu bu dönemlerde ise bağışıklık sistemimizin sağlıklı olması gerekir. Bu nedenle insanlar alternatif tıp ürünlerine yoğun ilgi göstermektedir. Arı ürünleri de bunların arasındadır. Balda sahtecilik çok yaygın olduğu için de insanlar kaliteli ve güvenli ürün aramaktadır. İşte karşımıza ıhlamur balı da kaliteli ve güvenli olmak kaydıyla birçok faydasıyla sunulmaktadır. Faydalarından bazılarını maddeler halinde sıralarsak;

 • Vücudumuzdaki kanser hücrelerinin oluşmasını ve çoğalmasını engeller
 • Sinir sistemimizin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Soğuk algınlığı olan kişiler tüketmeleri halinde terleterek vücuttaki toksinleri atar.
 • Aynı çayında olduğu gibi ıhlamur balı da sakinleştirici özellik taşır. Stresli olan kişiler tüketirse faydasını görür.
 • Öksürük kesici özelliği vardır ve aynı zamanda ateşin düşmesini sağlar.
 • Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi durumlarda tüketmek faydalıdır.
 • Düzenli bir şekilde ıhlamur balı tüketmemiz halinde kaygılarımız azalacaktır.
 • Migrenden kaynaklanan baş ağrılarında kullanmamız halinde ağrılarımızı hafifletmektedir.
 • Spazm ağrılarında, mide rahatsızlıklarında, hazımsızlıkta düzenli şekilde ıhlamur balı tüketirsek faydasını görmekteyiz.
 • Safra kesesine oldukça faydası olan ıhlamur balı sindirim sistemimizi düzenlemekte; karaciğer hastalıklarında tedavi edici etkisi olmaktadır.
 • Damar sertliğini önlemekte ve kalp rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalıdır.
 • Kan basıncını düzenlemekte ve çarpıntının giderilmesini sağlamaktadır.
 • Vücudumuzda bulunan toksinlerin daha hızlı şekilde atılmasına katkıda bulunmaktadır.

Evet, ıhlamur balı nedir? ıhlamur balı faydaları nelerdir? konusunda sizlere vereceğimiz bilgiler bu kadar. Her balda olduğu gibi bu balı da arı ürünlerine karşı alerjisi olanların tüketmemesi gerekir. 1 yaşından küçük çocuklara da bal vermemeliyiz.

İlginizi çekebilir: Arı Havası (apiair) nedir? Arı havasının faydaları nelerdir? okumak için buraya tıklayın

Ihlamur Balı Nerede Bulunur?

Ülkemizde Rize, Bursa, Artvin ve Yalova illerinde ağırlıklı olarak üretilmektedir. Ihlamur balı hem iç hem de dış piyasada önemli bir arı ürünüdür.

Ihlamur Balının Kilosu Ne Kadardır?

Şuan için piyasaya bakıldığında ıhlamur balının kilosunu 180-200 TL arasında bulmak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu