Sağlık

Hemolitik Üremik Sendrom

Hemolitik Üremik Sendrom, HÜS ciddi bir hastalıktır ve görülme sıklığı da oldukça yüksektir. Kan içerisindeki toksik maddelerin artmasına da sebep olan bu hastalık üremi hastalığı olarak da bilinmektedir. Kan akışının normal seviyede sağlanmaması sebebi ile böbrek yetmezliği, kanlı ishal ve bunlara benzer enfeksiyon temelli belirtileri içerir.

Hemolitik Üremik Sendrom Nedir?

Hemolitik üremik sendrom HÜS kısaltması ile de bilinmektedir. Kılcal damarlarda oluşan kanama sonucunda ortaya farklı belirtiler ve rahatsızlıklar çıkar. Bu belirti ve rahatsızlıklar ise hemolitik üremik sendroma sebep olmaktadır. Nihai olarak böbrek yetmezliği ve trombosit seviyesinin düşmesi en sık görülen unsurlar arasındadır.

Üremik Sendrom Nedir?

Üremik sendrom E.coli bakterisi sebebi ile oluşur. Bu bakteri hem kanlı ishale sebep olurken hem de böbrek yetmezliği için olası zemini hazırlamaktadır. İshal kanlı ishal dışkının içerisinde kan bulunması gibi bütün belirtiler ilgili bakteri ile bağlantılıdır.  Ölümü hastalığı ile karşılaşan kişiler bu belirtilere de mutlaka yaşamaktadır. Hastalığın seviyesine bağlı olarak ilerlemesinin engellenmesi ya da sabit kalması için tedavi edilmesi mümkündür.

Atipik Hemolitik Üremik Sendrom

Atipik HÜS nadir karşılaşılan bir hastalıktır. Atipik hemolitik üremik sendrom ile karşılaşılması sıklığı oldukça düşüktür ancak karşılaşıldığında hayati tehlikesi olduğu için tedaviye ve tanı aşamalarına önem vermek gerekir. Hem çocuklarda görülebilen hem de gençlerde ve yetişkinlerde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Travmalara vücuduna aldığı yaralara ve enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastalığın bu modelinde kişilerin inme, kalp krizi, böbrek yetmezliği ve bütün bunlara bağlı ani ölüm ile karşılaşmaları olasıdır.

Hüs Nedir Tıp

HÜS tıp Hemolitik Üremik Sendromun kısaltmasıdır. Anneme oluşması ve böbrek yetmezliğine kadar giden bir süreç hakimdir. Hemolitik üremik sendrom yaşayan kişiler çoğunlukla farklı enfeksiyonlar ile uğraşmak zorunda kalırlar. Dolayısıyla bu sendrom ile karşılaşıldığında kişilerin doğrudan tedavi aşamasını başlatmaları gerekmektedir. Tedaviye geç kalınmaması akut böbrek yetmezliği ile karşılaşmamak için önem taşıyan bir durumdur. Hemolitik üremik sendrom ile karşılaşan kişiler mutlaka doktor kontrolünden çıkmamalı ve tavsiyelere uymalıdır. Kanamalı ishal gibi belirtileri bulunan bu sendromun tedavisinde geç kalınmaması hayati önem taşır.

Hemolitik Üremik Sendrom Belirtileri Nelerdir?

HÜS belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Baş ağrısı.
  • Vücudun farklı noktalarında ödem oluşması.
  • Halsizlik ve yorgunluğa eşlik eden uyku hali.
  • Ajitasyon.
  • İdrarda ve dışkıda kan çıkması.
  • Vücudun farklı noktalarında morarma oluşması.
  • Idrara çıkma sıklığının azalması.
  • Ten renginde solma meydana gelmesi.

Hemolitik üremik sendromun belirtileri arasında bulunmaktadır. Belirtiler ile karşılaşıldığı takdirde kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekir. Bazı hastalar farklı hastalıkları da bu belirtileri karıştırılabilmektedir. Üremi hastalığı belirtilerine dikkat edilmesi önem taşır. Belirtiler ortaya çıktığında erken teşhis için vakit kaybedilmemelidir.

Hemolitik Üremik Sendrom Tekrarlar Mı?

HÜS tekrarlaması mümkün olan bir hastalıktır. Üremik hastalığı yaşayan kişiler genellikle iyileşme belirtisi gösterse de daha sonra tekrarlanması mümkündür. Hastalığın tekrarlamaması için kişilerin genel sağlık durumlarına ve doktor tarafından tavsiye edilen bütün unsurlara dikkat etmesi gerekir. Ancak hemolitik sendrom için dikkat edilme yapılmadığında ve kişiler eski yaşamlarına geri döndüğünde bu problem ile tekrar karşılaşılabilir. Hastalık ile tekrar karşılaşmamak için kişilerin hastanede muayene edilmesi ve tedavi süreci bitene kadar hastane dışına çıkmalarının önlenmesi tavsiyeler arasında bulunur.

Hemolitik Üremik Sendrom Öldürür Mü?

HÜS ölüm riski her hastalıkta olduğu gibi belirli seviyede bulunmaktadır. Ölümü hastalığı yaşayan özellikle çocuklar özelinde yapılan araştırmalar bulunur. Bu araştırmalara göre akut seviyede hemolitik üremik sendrom yaşayan kişilerin ölüm riski barındırdığı görülmüştür. Zemin hastalığında ölüm riski kişinin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişmektedir. Tedavi aşamaları birbirinden farklı olabilir ancak kişilerin ölüm riski her zaman var olacaktır. Erken teşhis tanı ve tedavi süreci başlatılmadığı takdirde kişiler diyalize bağlı olarak da yaşamlarına devam edebilir. Bu durumda ise böbreklerin iflasına kadar giden süreç ölüme sebep olabilmektedir. Birçok farklı hastalığa göre ani bir süreci olmayan ancak zaman içerisinde farklı sebeplere bağlı olarak ölüm görülebilen hastalıklar arasında bulunur.

Hemolitik Üremik Sendrom Tedavisi Nelerdir?

HÜS tedavisinin başında ilaç tedavisi yer almaktadır. İlaç tedavisi başlangıçta sık kullanılan bir tedavi yöntemi olsa da böbreklerin daha iyi ve sık çalışmasına odaklanılması gerekir. Bu sendrom ile karşılaşan kişiler bol su içerek kendilerini tedavi edebilmektedir. Tedavi yöntemleri arasında kişilerin böbreklerinin daha iyi çalışması için su tüketmeleri yer alır. Doktor kontrolünde ilaç tedavisi yapılsa dahi su tüketimi oldukça önemlidir. Su tüketimi yapılmadığında kullanılan ilaç tedavisinin de yararını görmek oldukça zordur. Hemolitik üremik sendrom yaşayan kişilerin böbreklerini koruma altına alınması ve önerilen beslenme ve ilaç kurallarına uygun olarak hayatlarına devam etmesi gerekir. Üremi hastalığı nefroloji bölümünde tedavi edilmektedir. Ödeme hastalığı yaşayan kişilerin nefroloji bölümündeki uzmanlardan randevu almaları ve tedavilerini buradaki uzmanlar aracılığı ile devam etmeleri gerekir.

Gtos Terapi Yaptıranlar Yorumları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu