Arivehayat

Hayıt Balı Faydaları Nelerdir?


Daha çok Ege Bölgesi’nde yetişen bu bitkinin yaprakları; parmakları andırdığından dolayı halk diliyle ‘beş parmak otu’ olarak isimlendirilmiştir. Çiçeklenme dönemi Haziran-Temmuz ayları arasındadır ve bitkinin çiçekleri mor ve beyaz renklerde olmaktadır. Peki, hayıt balı nedir? hayıt balı faydaları nelerdir? sorusuna cevap verecek olursak bu bitkiden elde edilen bala hayıt balı diyoruz. Aynı zamanda “kadın otu” olarak ta bilinmektedir. Oldukça hoş kokusu olan hayıt bitkisinin aroması da oldukça fazladır. Çiçekleri pembe, mor, beyaz ve eflatun şeklinde çiçek açmaktadır.

Hayıt Balının Özellikleri

Hayıt balı özellikleri olarak ;ilk başlarda balı ilk aldığımız dönemlerde rengi berrak ve kırmızımsıyken zaman içinde renginde koyulaşma olmaktadır. Hayıt balı tadı ise kendine has buruk bir tadı olmaktadır. Eski Yunan zamanından bu yana bu balın birçok faydası olduğunu söylerler.

Çok yoğun olmayan hoş kokusu ve tadı bulunmaktadır. Hayıt balı acı bir bal değildir. Genzi aşırı şekilde yakmayan bal olmasına karşılık ağzı hafifçe burabilir. Balı sağdıktan bir süre sonra renginde değişme olması normaldir. Ege ve Akdeniz bölgesine has bir baldır. İlk hasat edildiğinde hafif kırmızıya çalan rengi daha sonrasında koyu bir renk almaktadır. Kansere karşı hayıt balı koruyucu özelliktedir. Geç kristalize olan, kalite değeri yüksek olan hayıt balı bu yüzden pahalıdır.

hayıt balı nedir? hayıt balı faydaları nelerdir?
hayıt balı nedir? hayıt balı faydaları nelerdir?

Hayıt Balının Faydaları

Bilimsel olarak yaptıkları çalışmalarda hayıt balının özellikle kanser hastalıklarına karşı antikanserojen etki gösterdiğini söylüyorlar. Eğer sizlerde doktor kontrolünde yani tavsiyesini alarak; düzenli şekilde hayıt balı tüketirseniz birçok faydasını görürsünüz.

Aynı zamanda bu bitkinin ağrıları dindirmede, ateşi düşürmede, hormonları dengelemede büyük etkisi vardır. Bal arılarının hayıt bitkisi çiçeğinden nektar toplayıp elde ettiği balda; bitkinin özellikleri aynen yansır. Düzenli şekilde kadınların hayıt balı tüketmesiyle menopoz dönemini daha rahat geçirmesini sağlamaktadır.

Bu bitki diğer taraftan hamilelik şansını artırmaktadır. Ayrıca erkeklerde strese bağlı gelişen iktidarsızlık sorununa karşıda etkilidir. Anne sütüne katkısı bulunmaktadır. Erkeklerde ve kadınlarda hormon bozukluklarına bağlı gelişen; fazla tüylenme ve sivilce oluşmasını da engellemektedir. Evet; hayıt balı nedir? hayıt balı faydaları nelerdir? konusundan sonra nasıl kullanacağımızla ilgili biraz bilgi verelim.

Hayıt Balı Nasıl Kullanılır?

Günlük doz miktarı olarak net bir tavsiye miktarı yer almaz; fakat bazı arı ürünlerini düzenli olduğu gibi dozunda kullanmak gerekir. Bu yüzden aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda var. Diğer taraftan arı ürünlerine karşı alerjisi olan kişiler kesinlikle hiçbir arı ürününü yanı sıra; hayıt balı kullanmamalıdır. Genel olarak piyasada hayıt balı fiyatı; 100-150 TL arasında değişmektedir.

En çok yaptığımız yanlışlardan birisi de balda tahta kaşık kullanarak tüketmemizdir. Son zamanlarda uzmanlar bu konuda araştırma yaptılar ve bazı durumları göz önüne aldılar.

Hayıt Balı Ne Kadar Tüketilmeli?

Sağlık açısından dillere destan lezzetiyle ön plana çıkan hayıt balını sabahları aç olarak 1 tatlı kaşığı tüketmek yeterli olacaktır.

Yaptıkları çalışmada porselen, plastik, çelik ve tahta kaşık kullanıp karşılaştırma yaptılar. Bu kaşıklarla yaklaşık 45 farklı ürün kullandılar. Bazı zaman aralıklarıyla beraber analiz yaptılar.

Tahta kaşıklar miselli olduğundan ötürü kullandıktan sonra her ne kadar yıkarsak yıkayalım; mikroorganizma kalıntısı olmaktadır. Plastik kaşıklarda ise toksin maddeler yer almaktadır. Asitli gıdalarda ve sıcakla temas ettirdiğimiz zaman bu da zarar verir.

Aynı zamanda tahta kaşıklarda vernik ve cila gibi koruyucu maddeler vardır. Bal da asidik bir ürün olduğunda tahta kaşık kullandığımızda faydadan çok zarar verir. Bu nedenle kaliteli bir çelik kaşık tercih etmek her zaman daha doğrudur.

Şunu da unutmamak gerekir ki bal bir gıda ürünüdür ve ilaç değildir. Elbette ki şifa niyetine kullanılabilir ve devamlı şekilde düzenli olarak tüketildiğinde ekstra faydaları görülür. Zamanla vücut direncini artırarak, bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hastalıklara karşı bir kalkan vazifesi görecektir.

Diğer bir bal çeşidi geven balı faydaları nelerdir , ilginizi çekiyorsa okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu