Evcil Hayvanlar

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir? Muhabbet kuşu soğuk algınlığı tedavisi kapsamında kuşun genel sağlık durumuna ve hastalık türüne göre farklı ilaç tedavilerine başvurulabilir. Oldukça hassas canlılar olan muhabbet kuşları için farklı yöntemler uygulanabilir. Günümüzde yaygın olarak muhabbet kuşlarında görülen hastalıklar arasında genelde hava akımında kalmaları nedeniyle oluşan soğuk algınlıkları görülebilmektedir. Hasta muhabbet kuşlarının tedavisi için ilk olarak ortam koşullarının uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Odanın sıcak ve sessiz olması da yardımcı olacaktır. Eğer başka kuşlar ile beraber yaşıyorsa hasta olan kuşun farklı bir ortama alınması gerekecektir.

Hassas olmaları nedeniyle her kuş için aynı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Vitaminli yemlerin kullanılması ve hastalığa göre veteriner hekim tarafından verilecek damlaların suyuna karıştırılması ile tedavi edilebilir. Hasta muhabbet kuşu tedavisi için bazı yiyeceklerin de verilmesi vücut direncinin artırılması için faydalı olabilir.

Muhabbet Kuşu Hastalık Belirtileri

Muhabbet kuşu hastalık belirtileri mevcut hastalığa göre farklılık gösterebilmektedir. Muhabbet kuşlarında şu belirtiler varsa hasta olduğu düşünülmektedir:

  • Çevresine ilgisiz olması ve tünek üzerinde az hareketsiz durması,
  • Kuyruğunun aşağı yönlü düşük görünümde durması,
  • Tüylerinin kabarık olması,
  • Kafasını kanatlarının altına gizlemesi,
  • Yem ve suya karşı ilgisiz olması vb.

Muhabbet kuşlarının göstermiş olduğu bu belirtilere ek olarak ishal ya da kabızlık gibi sorunlarının da aynı zamanda görülmesi mümkündür. Bu tür sorunların ortaya çıkması halinde farklı tedavi yollarına başvurulacağı için uzman desteğine ihtiyaç duyulur. Muhabbet kuşlarında yaygın olarak görülen rahatsızlıklar baş göstermişse bu durumda genel tedavi yöntemlerine başvurulması da mümkündür.

Muhabbet kuşları genel yapıları itibariyle hastalarını gizleme eğilimi içinde olabilir. Sürekli bir uyku halinde olması ve kafasını sırtına doğru çevirerek kanatlarının altına alıyor olması en temel belirti olacaktır. Bu tür durumlara karşı farklı ilaç tedavilerinin uygulanması gerekebilir.

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Kuş hastalıkları arasında yer alan birçok hastalık muhabbet kuşlarında da görülebilir. Evlerde evcil hayvan olarak çok sık tercih edilen muhabbet kuşları çoğu zaman ev ortamında yaşadıkları için nadiren hasta olmaktadır. Zaman zaman muhabbet kuşlarında da insanlarda olduğu gibi bulaşıcı hastalıkların da görülmesi mümkündür.

Muhabbet kuşlarında görülen yaygın hastalıklardan bazları ise şunlardır:

  • Pamukçuk (kandidiaz)
  • Polyoma Virüsü
  • Salmonella
  • Kursak İltihabı vb.

Polyoma virüsü gibi sadece kuşlarda görülen bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bu tür enfeksiyon hastalıklarına karşı muhabbet kuşlarını korumak için geniş ve iyi bir şekilde havalandırılan kafeslerin tercih edilmesi gerekecektir. Öte yandan bazı ek gıdaların da bu dönemde verilmesi olası hastalıkların önlenmesi ve tedavi sürecinin hızlandırılmasında etkili olacaktır.

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Hasta Kuşa Ne Verilir?

Muhabbet kuşu aspirin gibi ilaç tedavileri ile tedavi edilebilir. Buna ek olarak bazı gıdaları vererek de hastalıklardan daha kolay bir şekilde kurtulması desteklenebilir. İlaç tedavilerini uygulamadan önce bu tür doğal yöntemleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Ekmek mayası kuşlarda bağırsak iltihabının görülmesine yol açacaktır. Buna ek olarak marul gibi sebzelerin de yeterince yıkanmadan verilmesi durumunda benzer sorunlar ortaya çıkabilir.

Muhabbet kuşlarının yeterli düzeyde beslenmemesi durumunda kan şekerlerinin düşmesi de mümkündür. Birkaç damla olacak şekilde şekerli su verilmesi mümkündür. Suyunun taze olması ve vitaminli yemlerin de verilmesi iyileşmeleri için oldukça önemlidir. Çeşitli sebze ve meyveler de bu dönemde iyice yıkanarak uygun şekilde verilebilir. Hasta muhabbet kuşu tedavisi için beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekecektir.

Muhabbet Kuşunun Aç Olduğunu Nasıl Anlarız?

Yavru muhabbet kuşunun acıktığını nasıl anlarız sorusu çoğu kuş sahibi tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşları genelde acıktıklarında kafeslerinde bulunan yemlerden ihtiyacı kadar yiyecektir. Öte yandan eğer muhabbet kuşunuz kafasını kanatlarına gömüyor ve uyuma eğilimi gösteriyorsa genelde aç olduğunda veya üşüdüğü zaman bu hareketi yapmaktadır. Uçmak istemeyen ve kafesinden çıkmayan kuşlar hasta veya aç olduğunda bu davranışları sergileyecektir.

Muhabbet kuşları çoğu zaman oyun oynamayı seven canlılardır. Kuşunuzun düşük enerjisi olması ve oyun oynamaktan kaçınması önemli bir belirti olabilir. Yavru muhabbet kuşları ise anneleri tarafından besleneceği için bu konuda endişe etmenize gerek yok. Ancak annesinin yanından ayrılan muhabbet kuşlarının beslenmelerine olabildiğince dikkat edilesi gerekmektedir.  

Cereyanda Kalmış Muhabbet Kuşu Nasıl Tedavi Edilir?

Kabaran muhabbet kuşu tedavisi için farklı uygulamalara başvurulması mümkündür. Muhabbet kuşlarının kabarması birçok farklı nedene bağlanabilir. Eğer bir hastalıktan dolayı kabarma görülmüşse buna göre uygun tedaviler uygulanmalıdır.

Muhabbet kuşlarında yaygın olarak baş gösteren hastalıklar arasında cereyanda kalma sorunu yer almaktadır. Özellikle kuşun olduğu yerde bilhassa soğuk havalarda pencerenin açılmaması gerekmektedir. Bu sorunu yaşayan kuşun kafesinin sıcak bir yere alınması ve veteriner hekim tarafından önerilecek ilaçların kullanılması gerekecektir.

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Muhabbet Kuşu Kaç Günde İyileşir?

Muhabbet kuşu soğuk algınlığı ilacı kullanılarak kısa sürede kuşunuzun eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Çok büyük bir sağlık sorunu olmadığı sürece muhabbet kuşları birkaç gün içinde iyileşecektir. Ancak temelde daha farklı bir hastalık varsa bu durumda uygulanan tedaviler yetersiz kalabilir. Çoğu zaman ilaç kullanımına bile gerek kalmadan sadece vitamin takviyeleriyle de kuşun sağlıklı haline kavuşması sağlanabilir.

Muhabbet kuşlarının iyileşme sürecine katkı sağlaması açısından yem tercihleri son derece önemlidir. Hasta muhabbet kuşu tedavisi için beslenme alışkanlıklarına da bakılabilir.  

Köpekler Neden Ot Yer?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu