Arivehayat

Ham Propolis Nasıl Çözülür?

Arı ürünleri arasında değerli bir ürün olan propolisin kullanımı son zamanlarda daha da artmaktadır. Ancak bu ürünü ham haliyle tüketmek değilde bazı yollarla ayrıştırarak tüketmek fayda sağlar. Ham şekilde propolis bal mumuyla karışım halindedir ve bu şekilde tüketirsek vücut bunu sindiremez. Arıların bitki sap ve tomurcuklarından topladığı reçinemsi bir maddedir. Peki ham propolis nasıl çözülür? işte bütün detaylara bu yazıda ulaşacaksınız.

Kovandan ilk topladığımızda balmumuyla karışık halde olan propolisi mutlaka özütleyerek kullanıma hazır hale getirmek gerekir. Bu özütleme işleminde öncelikle balmumundan ayrıştırma işlemini yaparız; sonrasında flavonoid ve fenolik bileşenler açığa çıkar ve ürün kullanıma hazır hale gelir. Propolisle alakalı günümüzde çok sayıda bilimsel çalışmalar yapmışlardır fakat bu çalışmalarda propolisi çözdürürek kullanmışlardır.

Arılar bu ürünü kovanda dezenfekte amaçlı kovanı dış etkenlere karşı korumak için kullanmaktadır. Yani asıl amaçları evlerini virüs ve bakterilerden korumaktır. İçerisindeki şifalı kısmı reçinedir. Geri kalan kısmı ise balmumudur.

Propolis Zeytinyağında Nasıl Çözülür?

Bu ürünü faydalı ve kullanıma hazır hale getirmek için üç farklı yöntem kullanmaktalar. Bunlar, etil alkol, zeytinyağı ve sudur. Su ile çözdürme işlemi genelde çok zor olduğu için pek fazla tercih etmezler. Alkol ile çözündürme işlemini de genelde labarotuvar ortamında yaparlar. Herkesin yaptığı en ideal yöntem zeytinyağında propolisi bileşenlerine ayırmaktır. Bununla ilgili bazılarının vidyoları vardır. Aşağıdaki vidyoda bunun örneğini görüyorsunuz.

zeytinyağı ile propolis nasıl çözeriz

Propolisi zeytinyağında ayırmak tamamen doğal olmaktadır. İçerisinde alkol olmadığı için vücuda etkisi daha sağlıklıdır. Mide ve bağırsakların emilimini olumlu yönde etkilemektedir. Zeytinyağı bağırsak sistemine oldukça faydalıdır. Propoliste bağışıklık sistemine katkı sağlamaktadır. İşte bu iki sağlıklı ürünü bir araya getirdiğimizde oldukça şifalı bir karışım ortaya çıkmaktadır. Ancak burada dikkat etmemiz gereken zeytinyağının fabrikasyon değil; soğuk sıkım olmasına özen göstermeliyiz. Buradan anladığımız ham propolis nasıl çözülür konusunda eğer fikir sahibi olmak istiyorsanız; en sağlıklı yol zeytinyağıyla çözmek olacaktır.

Propolisin Faydaları okumak için tıklayın.

Yukarıdaki vidyoda hem hazırlama konusunda hem de tüketme konusunda bütün detayları vermişler. Herkese iyi seyirler ve iyi okumalar diliyorum. Sıradaki yazı ; DELİ BAL nedir , deli balı nasıl tüketmemiz gerekir bu yazıyı okumak için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu