ham-bal-nedir-ham-bal-faydalari.jpg

Ham Bal Nedir? Ham Bal Faydaları Nelerdir?

Posted by

Çiğ bal olarak ta isimlendirdikleri ham bal nedir? ham bal faydaları nelerdir? konusunda tanımlama yapacak olursak; herhangi bir işleme tabii tutulmadan tüketicinin sofrasına direkt ulaştığı en doğal baldır. Normal bala göre en önemli farklı satış öncesi ısıl işlem, pastörizasyon, filtreleme gibi işlemler görmemesidir. Diğer bir ifadeyle kovandan aldığımız haliyle olan baldır. Ticari işleme şekillerini atlayarak direk sofraya sunduğumuz bala ham bal diyoruz.

Ham Balın Faydaları

İçerisinde önemli oranda mineral, vitamin ve enzim barındıran ham bal; sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Özellikle bağırsak florasını yani bağırsaktaki yararlı organizmaları canlandırmakta ve hastalıklara olan direncimizi artırmaktadır. Olası bir hastalıkla karşılaşmamız halinde de daha çabuk ayağa kalkmamızı sağlar.

Ham bal içerisinde yer alan fosfat, klorür, magnezyum, demir gibi mineraller yanı sıra B grubu vitaminleri ve C vitamini yer almaktadır. Yüksek antibakteriyel özelliği sayesinde zararları bakterilerin oluşumunu engellemekte; vücudumuzda bir kalkan görevi görmektedir. Bu da bize ham bal nedir? ham bal faydaları nelerdir? konusunda en güzel cevabı vermektedir.

Ham Balın Kan Dolaşımı ve Sindirim Sistemine Etkisi

Kalp damar sağlığını koruyan ham bal; kalp kaslarını beslemekte ve düzenli şekilde kullanırsak kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Mide içinde fermente olmadığı için hazımsızlık sorunu oluşturmaz. Bağırsak kaslarını düzenli şekilde çalıştırır ve sindirim sisteminin işlevini düzenli olarak yerine getirmesini sağlar. Doğal karbonhidrat kaynağı olduğu için enerji potansiyeli yüksek özelliktedir. Özellikle sporcular için harika bir üründür.

Cilt sağlığını koruyucu özelliktedir. Düzenli şekilde ham bal tüketimi sayesinde cildimiz dış etkenlere karşı daha güçlü olur. Hücre oluşumunu destekleyen vitaminleri içerisinde çokça barındırmaktadır.

Ham Balın Besleyici Özellikleri

İçerisinde geniş oranda vitamin ve enzim yer almaktadır. Yaklaşık 30 çeşit biyoaktif bitki bileşeni içermektedir. Bunlar aynı zamanda antioksidan görevi taşır. Yaptıkları birçok çalışmada bu antioksidanlar sayesinde; kalp hastalığı riski düşmektedir. Ticari balların ise antioksidan değeri ham bala göre oldukça düşüktür. Normal ticari balın birçoğundan polen yoktur. Oysaki arı poleni en az bal kadar değerli olmakta ve besleyicilik değeri de oldukça yüksektir.

Ticari ballarda şeker ve glikoz olma ihtimali yüksek olduğu için ham bal tüketmek daha sağlıklıdır. Bu yüzden balı üreticiden doğrudan satın almak gerekir. Ham bal da üretici dürüst olduktan sonra içerisinde katkı maddesi olmaz ve ayrıca polen olma durumu da vardır. Şunu belirtmek gerekir ki balın faydalı olması onun ham bal olmasıyla ilgilidir.

Baldan fayda görebilmemiz için doğal haliyle katkısız tüketmemiz gerekir. Çünkü normal bala göre ham balın faydalı bileşen oranı oldukça yüksektir. Bala antibakteriyel ve antimikrobiyal özellik kazandıran bileşen; glikoz oksidaz adındaki enzimdir. Ancak bal filtreleme ve ısıtma gibi işlemlere maruz kalırsa bu enzim özelliğini kaybetmektedir. Tam anlamıyla baldan faydalanmak için ham bal tüketmemiz gerekir.

Ham Bal ile Organik Balın Farkı

Sınıflandırma olarak ham bal hiçbir şekilde pastörize işlem görmez; fakat organik bal organik hayvancılık standartlarına göre üretimi olan bir üründür. Kendine göre birçok kriteri olan organik bal üretiminde pastörize işlem yapılmayacağı diye bir kural yoktur. Bu yüzden ham bal ile organik balı aynı kategoriye koyamayız.

Ham Balın Riskleri

Clostridium botulinum bakteri sporları özellikle 1 yaşın altındaki bebeklere zararlıdır. Bu yüzden 1 yaş altı bebeklere ham bal vermemeliyiz. Çok nadirde olsa botulizm riski çocuklarda ve yetişkinlerde de karşımıza çıkar. Tükettikten sonra sizlerde kusma, ishal gibi belirtiler görürseniz kesinlikle doktora gidiniz. Normal bal da ham bal gibi aynı sporları içerir. Bebekler için aynı riski taşır. Bunu da göz ardı etmeyin.

Kolon Kanserine Karşı Ham Bal

Dünya üzerinde en önemli hastalıklar arasında yer alan kanserin kesin çözümü henüz ortaya çıkmasa da aşı çalışmaları yapmaya başladılar. Doğal fenoller yönünden zengin besinler başta kanser olmak üzere birçok hastalıkların oluşumunu engellemektedir. Antioksidan değeri yüksek olan ham balda doğal fenoller bol miktarda yer almaktadır.

Özellikle kolon kanseri dünyada en çok ölüme sebep olan kanserler arasındadır. Kolon kanserine karşı savunmayı artırmak için günde 1-3 çorba kaşığı kadar ham bal tüketmek fayda sağlıyor. Aynı zamanda beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlamakta ve hafızayı güçlendirmektedir. Bu iddiaları doğrulamak adına çok sayıda bilimsel araştırmalar mevcuttur.

Antioksidan özelliği taşıyan kafeik asit, balda yer alan ve beyin hücreleri üzerinde olumlu etki göstermektedir. Baldaki antioksidan aktivitelere olumlu katkı sağlayan catechin ise flavanoid özelliktedir. Nöral hücrelerdeki koruyucu etkisi oldukça yüksektir. Aynı zamanda serbest radikallerin sebep olduğu beyin hücrelerinin ölümünü engelleyen quercetin adında balda yaygın şekilde antioksidan yer almaktadır. Yani bileşenler bakımından oldukça zengin olan ham bal tükettiğimizde; Alzheimer riskini de azaltmış oluruz.

Ham Bal Alerji Yapar mı?

Her arı ürünün de olduğu gibi bala karşı alerjisi olan insanlarda vardır. Bu durumda alerjik reaksiyon ortaya çıkmaktadır. Bu kişilerin arı ürünü kullanması tavsiye edilmez. Ancak arı poleni, arı sütü gibi ürünlere nazaran balda alerji durumu daha azdır. Hatta alerjik astımı olan bazılarına bal destekleyici olarak iyi de gelmektedir.

Evet, ham bal nedir? ham bal faydaları nelerdir? konusunda detaylı olarak bilgiler vermiş olduk.

Bal neden köpürür okumak için buraya tıklayın.

Ham Bal Yenir mi?

Ham bal içerisindeki değerli bileşenleri koruduğu için kristalleşme görülmektedir. Bu durumda balı bu şekilde tüketmek oldukça sağlıklıdır. Üstelik içerisindeki değerli bileşenler korunduğu için antioksidan değeri oldukça yüksektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.