Arivehayat

Hakiki Kestane Balı Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda tekrar gündeme gelen hakiki kestane balı nasıl anlaşılır? Bugün bu yazımızda sizlere gerçek kestane balı nasıl anlaşılır? Bunlardan bahsedeceğiz. Satın almadan önce kestane balının gerçek olup olmadığını nasıl anlayacağız, bunu detaylı olarak belirteceğiz.

Ülkemizde ve dünyada kestane balı sıklıkla tüketilen, şifa kaynağı bal çeşitleri arasında yer almaktadır. Özellikle son zamanlarda televizyon programlarında kestane balı ve kürleriyle ilgili faydalarından bahsettiklerini sıklıkla görmekteyiz. Önceki yazılarımızda kestane balının faydaları konusunda detaylı olarak geniş bilgileri sizler adına derlemiştik.

Kestane balının faydaları konusunun fazla gündem olması piyasada para kazanmak isteyenlerin hedefi haline gelmiştir. Bu durumda kestane balı satın almak isteyen kişiler hakiki kestane balı nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabını merak etmektedir. İnsanlardan bazıları gerçek kestane balını anlama konusunda kararsız kalmış durumdadır. Uzman kadar olmasa da hakiki kestane balı nasıl anlaşılır? Bu konuda bazı bilgiler vereceğiz.

Orijinal Kestane Balı Nasıl Anlaşılır?

Sizlerde eğer kestane balı almaya karar verirseniz bazı yollarla aşağı yukarı hakiki kestane balı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kestane balı özellikleri bakımından renk olarak diğer ballara nazaran daha koyu renktedir. Kırmızıdan siyaha çalan renge sahip olan kestane balı; kıvam olarak ta oldukça yoğundur. Aynı zamanda çok keskin bir kokuya sahip olduğu için tıkalı burunla bile koklasak kokuyu alabiliriz.

İlginizi Çekebilir: Kestane Balı Nasıl Tüketilir?

Kestane Balının Oluşumu

Yaz mevsiminin ilk dönemlerinde kestane ağaçlarının çiçek açmasıyla beraber arılar bu kaynaklardan nektar toplayarak kestane balı üretmeye başlarlar. Ülkemizde kestane ormanları daha çok Karadeniz Bölgesi’nde yoğundur. Bu ormanlardaki ağaçların çiçeklenme dönemi sonrasında kestane balı meydana gelmektedir. Doğal kestane balı besin değeri açısından önemli bir yere sahiptir.

Bal çeşitleri arasında önemli bir konuma sahip olan hakiki kestane balı eşsiz ve farklı bir aromaya sahiptir. Bu aromasının yanı sıra sağladığı faydaları saymakla bitmeyen bir ürün olduğu için rağbeti fazladır. Ancak üretimi ülkemizde çiçek balı kadar yoğun olmadığı ve az bulunduğu için maddi değeri yüksek olan bir bal çeşididir. Kestane ormanlarında başka nektar karışmadan elde edilen bal hakiki kestane balıdır. Bu sayede diğer ballara göre kendine has aroması ve benzersiz özellikleri ortaya çıkmaktadır.

hakiki kestane balı nasıl anlaşılır?
hakiki kestane balı nasıl anlaşılır?

En İyi Kestane Balı Nasıl Olur?

Diğer ballara nazaran içerik özellikleri olarak muazzam farklılığa sahip olan hakiki kestane balı nasıl anlaşılır? Bazı özellikleri oldukça belirgin olan en iyi kestane balını fiziksel ve yapısal bakımdan diğerlerinden ayırt etmek mümkün olmaktadır.

Aşağıdaki maddelerde hakiki kestane balı nasıl anlaşılır? Konusunda bilgiler mevcuttur:

  • Orijinal kestane balının acımsı ve buruk bir tadı olduğundan kendine has farklı bir aroması bulunmaktadır. Yediğimiz zaman aromasını yoğun bir şekilde hissettirir. İşçi arılar yalnızca kestane nektarı toplamasından dolayı bu yoğun tadı alırız.
  • Doğal kestane balı koyu renkte olmaktadır. Özellikle koyu renkteki ballarda kalsiyum, demir, bakır gibi mineraller daha fazla bulunmaktadır. Kestane balı içerisindeki bu mineral ve enzimler arttıkça rengi daha da koyulaşmaktadır.
  • Diğer bal çeşitlerinden hakiki kestane balını tat ve renk bakımından ayırt etmek mümkündür. Ancak bazıları kestane balı görüntüsü elde etmek için koyu renk vermekte ve aromasını hissettirmek için de boya ve katkı maddesi kullanmaktadır. Bu yüzden üretim sertifikası olan ve güvendiğimiz arıcılardan doğal olduğuna emin olduğumuz ürünleri tercih etmeliyiz.
  • Yoğun kıvamı olan kestane balının PH değeri ile viskozite değeri diğer ballara nazaran oldukça yüksektir. Aynı zamanda içerik bakımından kestane balının früktoz oranı, glikoz oranına göre yüksek olduğu için kristalleşme durumu daha yavaş meydana gelmektedir. Kristalleşme sonrası meydana gelen granüller ise daha ince yapılıdır.
  • Diğer ballara göre hakiki kestane balı 4 kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Aynı zamanda B ve C vitamini bakımından vitamin değeri oldukça yüksektir.
  • Özel bir bal olan hakiki kestane balı, halk arasında acı bal olarak bilinir. Sizlerde bütün bu kriterleri göz önüne alarak hakiki kestane balını aşağı yukarı tahmin ederek satın alabilirsiniz.
  • Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki bütün bu bahsettiklerimiz bir öngörüdür. Kestane balı ya da başka bir bal olsun, gerçek olup olmadığını anlamanın kesin yolu bal analizi yaptırmaktır.

Hakiki Kestane Balı Donar mı?

Polen içeriği fazla olan ballar daha kısa sürede donmaktadır. Doğal ve kaliteli olan ballar belirli bir süre sonra donmaya başlar. Fakat çam balı, kestane balı gibi salgı ballarında donma meydana gelmez. Donma meydana gelen çiçek balları kristalize olmuştur ve gerçek bal olduğunu bizlere göstermektedir.

Kestane Balı Nerede Bulunur?

Ülkemizde kestane ormanlarının yoğun olduğu Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kestane balı üretimi yapılmaktadır. Bu yüzden kestane balının en çok üretildiği yer Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki kestane ormanlarıdır.

Kestane Balının İyi Olduğunu Nasıl Anlarız?

Koyu renkli balların içerisinde potasyum, demir, bakır, kalsiyum gibi mineraller fazladır. Kestane balının içerisindeki enzim ve mineraller fazlalaştıkça rengi koyulaşır. Renk ve tat bakımından hakiki kestane balı olarak koyu kahverengi olanları tercih etmemiz doğrudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu