Arivehayat

Geven Balı Nedir? Geven Balı Faydaları Nelerdir?

Bilimsel adıyla astragalus olarak adlandırdıkları geven otu hakkında son yıllarda yaptıkları araştırmalar gün yüzüne çıkmaktadır. Bu bitkinin ve bitkiden elde ettiğimiz balın şifalı bir bitki olduğu ve sağlığımız konusunda birçok fayda sağladığını söylemekteler. İşte sizlere geven balı nedir, geven balı faydaları nelerdir sorularının cevabını vermekteyiz.

Arıların geven çiçeğinden nektar toplayarak kovana getirip salgıladıkları enzimler sonucu kaliteli olarak ortaya koyduğu; geven balı faydaları konusunda bu yazımızda detaylı olarak bilgiler vereceğiz.1500-2000 m rakımlardaki yaylalarda geven bitkisi yoğun olarak yer almaktadır. Bu geven bitkisinden meydana gelen bal ise çok ender ve kaliteli niteliktedir. Aynı zamanda geven balı tadı olarak oldukça lezzetli ve kendine has aroması olan bir baldır. Genel olarak baktığımızda geven balı rengi açık altın sarısı tonlardadır.

Keven Balının Özellikleri

Arıların keven çiçeğinden elde ettiği nektardan ürettikleri keven balı oldukça anti-bakteriyel özelliktedir. Çok hızlı bir şekilde kana karışmakta ve böylece enerji vermektedir. Özellikle alerjik hastalıkların bazılarında alternatif tedavisi fayda sağlamaktadır. İçeriğinde yer alan A, B, C vitaminleri ile mineralleri dinçlik vermektedir. Antioksidan özelliği ile bireylerin daha sağlık olmasını sağlamaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına katkıda bulunmaktadır. Diğer taraftan hücrelerimizdeki metabolizmanın zararlı ürünlerden temizlenmesini sağlamaktadır.

Keven bitkisinin 200 farklı çeşidi yer alır ve bunlardan bazıları sarı geven, kar keveni, çoban yastığı, dal geven gibidir. Bu bitki yaz- kış yaprağını dökmez. Bazıları yuvarlak bazıları yastık görünümünde ve dikeni olan kevenlerin yaprakları ise tüysüdür. Yaprakçıkları oval ve sivridir. Genel olarak öbekler halinde toplu pembe, mor beyaz çiçeklerinin biçimleri ve büyüklükleri de farklılık göstermektedir.

Geven Balı Ne İşe Yarar?

Antibakyeriyel özellikleri olan geven balının ne işe yaradığı konusunda faydalarını saymakla bitiremeyiz. Çık hızlı bir şekilde kana karıştığı için kan yapıcı özellikte olup aynı zamanda enerji kaynağıdır. Kalp adalesine iyi gelmekle birlikte kalp hastalarına geven balı tüketmesini tavsiye ederler.

İştah açıcı özelliğe sahip olan geven balı nasıl tüketilir? sorusuna cevap verecek olursak; 1 tatlı kaşığı bal ile 1 kahve kaşığı çörek otu balını karıştırırız. Ardından 1 su bardağı ılık suda karıştırarak günde 1 defa içeriz. Aynı zamanda geven balı diş ve diş etlerini temizleyerek mikropları korumakta, ağız yaralarına iyi gelmektedir.

Geven Balı Nerede Yetişir?

Ülkemizde Sivas, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Muş, Van, Bitlis gibi yüksek rakımlı bölgelerde ve kayalıklı alanlarda yetişmektedir. Bu bitki kuraklığı ve soğuğa karşı oldukça fazla dayanıklıdır. Bununla birlikte bu bitkiden elde edilen geven balı da oldukça meşhur ve faydalıdır. Şuan için geven balı fiyatı olarak 1kg’ı 100-150 TL arasında değişmektedir.

Şimdide geven balı nedir, geven balı faydaları nelerdir konusunda kaleme aldığımız yazıda bu balın faydalarından bahsedelim:

Geven Balı Faydaları Nelerdir

  • Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyona karşı etkilidir.
  • Kronik halsizlik ve yorgunluğu olanlar, astım rahatsızlığı olanlar düzenli olarak tüketirse faydasını görür.
  • Bazı alerjen rahatsızlıklara ve yaralara karşı faydalıdır.
  • Hazımsızlığa iyi gelmektedir.
  • Kemoterapiye bağlı meydana gelen yorgunluk ve iştah kaybına karşı kullanabilirsiniz.
  • Bağışıklık işlevi sağlayan aatragli polysaccharoses bileşeni içeren geven bitkisinin; soğuk algınlığının şiddetini azalttığını söylemektedirler.
  • Bunun yanı sıra kan pompalama hacminin iyileşmesini sağlamakta ve karaciğerdeki hücre hasarını engellediğini söylemekteler.
  • Beyin ve kalp dokularında oksijen taşımasına katkı sağladığı; vücudun direnç geliştirmesine faydası vardır.
  • Fareler üzerinde araştırmalar sonucunda is astragalus özü kullandıklarında; farelerde idrar torbası kanserinin daha az meydana geldiğini görmüşlerdir.

Kekik Geven Balı Nedir?

Kendine has kokusu ve aroması olan kekik geven balının diğer ballardan ayrı bir özelliği vardır. Ülkemizde yaklaşık olarak 200 çeşit keven bitkisi yer almaktadır. Kış aylarında yapraklarını dökmeyen keven bitkisi eşsiz bitki örtüsüne sahip olan ülkemizde oldukça yaygındır.

Arıların keven bitkisi ve kekik bitkisinden elde ettiği bal olarak karşımıza keven-kekik balı çıkar. Bu iki bitkiden kendine özgün ortaya çıkan kekik geven balı tadı; türünün özelliğine göre değişmektedir.

Kekik balı faydaları okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu