Enerji ve Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm Nedir? Geri Dönüşümün Faydaları-2022

Geri dönüşüm yeniden değerlendirme imkanı olan atıkların kimyasal ya da fiziksel işlemlerden geçerek ikinci kez hammaddeye dönüştürülmesine verilen isimdir.

Geri dönüşümün amacı; kaynakların aşırı şekilde kullanılmasını önleyerek, atıkların ayrıştırma işlemleri ile çöp miktarını azaltmaktır. Sosyal ve ekonomik faaliyetler sonucunda kullanım süresi dolan ve doğa için zararlı hale gelen bütün maddelere atık ismi verilir. Atıkların yeniden değerlendirilebilmesi için geri dönüşüm yapılması gerekir.

Uzun vadede geri dönüştürme işlemi oldukça ekonomik bir yatırımdır. Hammadde ve doğal kaynakların dünyada giderek azalması ilerleyen zamanlarda büyük sorunlara yol açacaktır. Bu noktada ekonominin düzelmesi adına en iyi olanaklar arasında geri dönüşüm yapmak yer almaktadır.

Geri Dönüşüm Nedir? Geri Dönüşümün Faydaları Nelerdir? - Zootarim.com

Geri dönüşümün Önemi

 • Doğal kaynakların azalması önlenmiş olur.
 • Katık atık miktarı azalır ve enerji tasarrufu sağlanır.
 • Ekonomiye büyük ölçüde olumlu yönde etki eder.
 • Gelecek nesillere temiz bir dünya bırakılır.
 • Sera gazı emisyonu azaltılır.
 • Özellikle evsel atıkların kompost yöntemi ile geri dönüştürülmesi ile toprak verimliliği artırılmış olur.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Geri dönüştürülebilen maddeler eğer bilinçli bir kullanıcının elinde olursa kullanıldıktan sonra dönüştürülmek üzere atılır ve yeniden kullanılabilir. Bu döngü ise maddenin yapısının bozulup geri dönüştürülemez hal almasına kadar sürer. Dönüştürme süresi birkaç farklı aşamadan meydana gelmektedir. Yeniden kullanılabilen ürünün tüketilmesi ve sonrasında geri dönüşüm kutusuna atılması gerekir. Buradan alınarak atık yeni bir ürüne dönüşerek yeniden kullanıma sunulur.

Kaynakta Ayrı Toplanması

Yeniden kullanılabilen ürünleri piyasaya yeniden kazandırmak için öncelikle düzgün olarak toplanması gerekir. Geri dönüşüm fabrikaları tarafından işlenmeye uygun olan malzemeler ise çöp kutularından toplanır. Toplama sırasında ürünlerin dönüştürülmeye uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Bu şekilde özelliklerine göre geri dönüşüm atıkları ayrı halde gruplandırılmalıdır. Kaynakların toplanması için iş birliği yapılmalıdır. Bu iş için özel olarak görevlendirilen görevlilerin yanında sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların da bu konuda yardım etmesi gerekir. Geri dönüştürülebilecek atıkları her birey özel olarak bir poşette toplayarak uygun noktalara bırakmalıdır.

Geri dönüşüm nedir?

Sınıflandırma

Düzgün şekilde toplanan geri dönüşüm malzemeleri daha sonra plastik, metal, cam ve kâğıt halinde sınıflandırılmalıdır. Bu ürünler sonrasında temizlenerek balyalar haline getirilir. Bütün işlemlerden geçtikten sonra geri dönüştürülmeye hazır hale gelir. Bazı durumlarda daha detaylı bir sınıflandırma yapılmalıdır. Özellikle plastik atıklarda bu durumla daha çok karşılaşılır. Diğer ürünlerden ayrıştırıldıktan sonra atıklar farklı birimlere gönderilerek plastik türüne göre ayrıca sınıflandırılmaktadır.

Değerlendirme

Ürünler kendi içinde uygun şekilde temizlenip balya haline getirildikten sonra geri dönüştürülmeye başlar. Dönüştürme aşamasında atıklar tesislere iletilerek burada kullanıma uygun hale gelmeden önce gerekli işlemlerden geçer. Hammadde durumuna göre fabrikada atıklar işlenerek yeniden kullanıma hazır hale getirilir.

Yeni Ürünün Ekonomiye Kazandırılması

Hammaddeler yeni bir ürün haline getirildikten sonra kullanıcıların kullanımına hazır hale gelmiş olur. Kullanılmış eşyalardan elde edilen materyallerden tekrar üretilen ürünler böylece çevreyi kirleten bir çöp yığını olmak yerine yeni kullanılacak bir ürün olur.

Yeniden kullanılabilir materyallerin doğru olarak işlenmesi ile ürün elde edilecek ve bu ürün en sonunda kullanılamaz hale gelecektir. Bu durumda eğer bilinçli bir kullanıcı eline geçerse geri dönüşüme kazandırılacaktır. Materyallerin türüne göre belirli bir süre sonra ürünler yapısal özelliğini kaybeder. Ürünlerin bazıları birkaç kez yeniden kullanılabilir hale getirilebilir. Fakat cam gibi yapısı bozulmayan materyaller ise sonsuza dek geri dönüştürülebilir özelliktedir.

Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır? | Zootarım

Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Ülkemizde her bir yetişkin birey 1 gün içinde ortalama olarak 1 buçuk kilo kadar çöp üretmektedir. Bu çöplerin büyük bir kısmı ise geri dönüşebilir atıklar arasında yer almaktadır. Geleceğimiz ve doğal yaşam için geri dönüştürülebilir ürünler konusunda bilinçli davranmak gerekir. Bunu alışkanlık haline getirebilmenin ilk yolu evlerden başlar. Evde geri dönüşüm nasıl yapılır, çöpler nasıl ayrıştırılır konusunda aşağıdaki adımlar takip edilebilir.

Tek Kullanımlık Ürünlere Veda Etmek

Evde geri dönüşüm için atıkları olabildiğince azaltmak gerekir. Bunun için tek kullanımlık ürünlere veda etmek gerekir. Tek kullanımlık ürün olarak plastik saklama poşetleri yerine saklama kumaşları, plastik pipet yerine bambu pipetler kullanılabilir. Böylece plastik atıkların kullanımı büyük ölçüde azaltılmış olur. Aynı zamanda evde plastik kaplar yerine cam saklama kapı kullanılabilir.

Ekolojik Ürünlere Yönelmek

Doğaya verilen zararı bir nebze olsun azaltmak adına ekolojik ürünler önem taşımaktadır. Ekolojik ürünlerin üreticileri üretim ve tüketim konusunda doğal yaşam alanına zarar verebilecek yöntem ve malzemelerden kaçınmaktadır. Tek kullanımlık ürünlerin yerine birçok ekolojik ürünler bulunmaktadır. Diş fırçası, kadın petleri gibi ekolojik ürünler bunlara örnektir.

Çöpleri Ayrıştırmak

Evde geri dönüşüm konusunda en önemli yollardan birisi de çöpleri ayrıştırmaktır. Kağıt, karton, plastik, kutu ve ambalajlar, pil ve elektrik ürünler şeklinde bunları ayrıştırarak geri dönüşüme sunmak verim açısından büyük kolaylık sağlar. Aynı zamanda evdeki atıkları organik atıklar, cam atıklar, plastik atıkları, katı atıklar, yemek atıkları gibi gruplara ayrılabilir. Çöp kutusuna ek olarak bir atık kutusu satın alınabilir.

Geri Dönüşümün Faydaları

 • Çevrenin korunması ve gelecek nesillere temiz bir şekilde aktarılması konusunda katkı sağlar.
 • Doğal madde tüketimi daha az olur ve kaynaklar daha ekonomik şekilde kullanılmış olur.
 • Atıkları ve malzemeleri toplayanlara ayrı bir ekonomik fayda sağlar.
 • Çevre kirliliği büyük ölçüde azalır.
 • Ayrı bir sektör olarak iş olanağı sağlar.
 • Enerji verimliliği artarak ekonomiye katkısı olur.
 • Ülke ekonomisine katkı olarak daha az atık elde edilir.
 • Hammadde tüketimi azalır ve ekonomiye direkt katkı sağlar.
 • Geri dönüşüm atıkları toplayanlara istihdam sağlar.
 • Ağaçlar, su kaynakları ve mineraller korunur.
 • Tüketim malzemesi olarak yeni hammadde ihtiyacı ortadan kalkar.
 • Sera gazı emisyonunun azalması ile küresel ısınmaya katkı sağlanır.
 • İnsan sağlığına zarar veren çöp atıkları engellenir.

ilgili makale: su döngüsü nedir?

Geri Dönüşüm İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Cam Geri Dönüştürülebilir mi?

Cam kalite ve saflık bakımından kalite kaybı olmadan rahat bir şekilde geri dönüştürülebilir özelliktedir.

Plastik Geri Dönüştürülebilir mi?

Plastik ürünlerin bazıları için özel işlem gerekebilmektedir. Ancak balonlu naylon, şeffaf ambalajlar, mağaza poşetleri, cips poşetleri, kirli plastik şişeler gibi ürünler geri dönüştürülememektedir. Yoğurt kapları, deterjan kapları gibi temiz kaplar geri dönüştürülebilir.

Alüminyum Geri Dönüştürülebilir mi?

Alüminyum işleme esnasında saflığını kaybetmez ve bozulmaz. Bu yüzden süresiz olarak geri dönüştürebilir özelliktedir. Alüminyum şişe ve kutuların tamamı yeni şekilde geri dönüştürülebilmektedir.

Atık Maddelerin Tamamı Geri Dönüştürülebilir mi?

Bütün atık maddelerin geri dönüştürülmesi söz konusu değildir. Dönüştürülebilen malzemeler de türlerine göre sınıflandırılabilir. Örneğin plastik, kağıt, cam, metal, tekstil, elektronik gibi gruplara ayrılabilir.
Bazı maddeler de kompost olarak kullanılmak üzere geri dönüştürülmektedir. Toprağı daha verimli hale getirmesi bakımından önemli bir üründür. Malç yapmak için atık maddeler toprak üzerine yayılır. Aynı zamanda bitkileri korur ve yabani otların önüne geçmiş olur.

Eski kıyafetler geri dönüşüm olur mu?

Kullanılmayan birçok ürün gibi eski kıyafetler de geri dönüştürülebilir. Eksi kıyafetler makas ve dikiş hamleleriyle yeni ürünlere dönüştürülüp kullanımı söz konusu olabilir.

Geri dönüştürülemeyen atıklar nelerdir?

Karton bardaklar, ambalaj kağıtlar, tek kullanımlık bebek bezi, hayvansal ve bitkisel atıklar, tıbbi atıklar, yapışkan bantlar, strafor köpükler geri dönüştürülemeyen atıklar arasında yer almaktadır.

Geri dönüşüm renkleri nelerdir?

Kağıt atıklar: mavi, cam atıklar: yeşil, plastik atıklar: sarı, metal atıklar için ise gri renk atık kutusu kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu