Arivehayat

Gerçek Propolis Nasıl Anlaşılır?

Arı ürünleri arasında üretimi ciddi bir tecrübe istemekte olan propolis aynı zamanda bilgi ve teknoloji ile analiz isteyen süreçten geçer. Ancak şu ana kadar yaptıkları analizlerde piyasada yer alan propolislerin birçoğu gerçek propolis olup olmadığı konusunda tereddüt oluşturmaktadır. Peki, gerçek propolis nasıl anlaşılır, bu konuyu bu yazıda sizler adına derleyerek yanıtlamaya çalıştık.

Satın aldığımız propolis belkide gerçek propolis değildir. Piyasada yer alan propolislerin birçoğu Çin’den gelmekte olup; bunların birçoğu analiz sonucunda doğallıktan oldukça uzaktır. Uzmanların yaptıkları analizler sonucu toz halindeki propolis olarak sattıkları bu ürünlerin içerisinde; ağaç sap ve yaprakları olduğunu gördüler.

Gerçek Propolisi Nasıl Anlarsınız?

Gerçek propolis anlamanın en önemli yolu onun analiz sürecinden geçmesidir. Ancak doğal propolis hakkında birkaç noktayı da sizlere belirtmek istiyorum. Piyasada açık renkli ve koyu renkli tonlarda birçok ürün propolis olarak karşımıza çıkar. Fakat gerçek propolisin rengi açık kahverengiden koyu kahverengiye bir renktedir.

Uzun ömürlü ve dayanıklı arı ürünü olan propolisin içerisinde koruyucu madde olmasına gerek yoktur. Bu nedenle piyasada propolis olarak sattıkları birçok ürünün ne kadar doğal olduğu da incelemeye açıktır.

Diğer arı ürünlerinde olduğu gibi propolisi de kullanmadan evvel dikkat etmemiz gereklidir. Dikkat etmemiz gereken husus; arı ürünlerine karşı alerjimiz var mı yok mu? Bazı insanlarda arıya karşı alerji olup arı ürünlerine karşı alerji olmamakta; bazılarında ise her ikisine de alerji çıkmaktadır. Alerjisi olanların propolis tüketmememizi gerekir.

Tıp Araştırma Enstitüsü tarafından propolis konusunda detaylı şekilde araştırma gerçekleştirdiler. Kanserli hücrelere etkisini ele alan bilim adamları 3 Arjantin ve Çin, 5 İstanbul kökenli propolis örneğini incelediler. Araştırma neticesinde yalnızca İstanbul kökenli propolisin kansere karşı etkili bileşene sahip olduğunu gördüler. İşte kanser hastaları diğer 7 örnekli propolisi kullanırsa bazı bileşenler nedeniyle tedavide faydadan çok zarara neden olur. Bu yüzden çok dikkatli davranmak gerekiyor.

Propolisin Faydaları okumak için buraya tıklayın.

Propolis Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Eğer propolisi daha önce kullanmadıysanız alerjiniz olabileceğini düşünerek kendinizi test etmelisiniz. Bu testi yaparken bileğinizin iç kısmına ya da dudak kenarına bir miktarı propolis damla sürerek bir süre beklersiniz. Eğer o bölgelerde belirli bir süre sonra kaşıntı, kızarıklık gibi bir reaksiyon meydana gelmediyse; rahatlıkla propolis kullanabilirsiniz.

Propolisin İçeriği

İçerik olarak incelediğimizde büyük oranda balmumu ve balsamdan meydana gelen propoliste; kalan kısım olarak reçine yer almaktadır. Petek yapımında ve kovanların inşasında kullandıkları balmumu çok sert bir maddedir. İnsanların bunu ham haliyle tükettiklerinde sindiremezler.

Balmumu ve reçine haricinde içerisinde mineral, protein ve esansiyel yağ yer alır. Reçinesinde sırrı saklı olan propolis; antioksidan ve antibakteriyel özelliklerini içerisindeki fenolik bileşikler ve flavonoidler sayesinde kazanmıştır. Propolisin değerli olan kısmını ortaya çıkarmak için balmumundan arındırmak gerekmektedir.

Propolisin Ekstraksiyonu

Kovandan ham haliyle alınan propolisi bu şekilde tüketmemek gerekir. Çünkü içerisinde büyük oranda balmumu yer alır ve bu da vücut tarafından sindirilmeden dışarı atılır. İnsanın tüketimine uygun hale gelmesine adına propolis ekstraksiyonu haline getirmek gerekir.

Propolis Ekstraksiyonu (Özütlenmesi) Nedir?

Ürünü balmumundan arındırıp reçine içerisindeki faydalı bileşenleri açığa çıkarmak ve sıvı hale getirme işlemine özütlenme adını veriyoruz. Eğer içerisindeki faydalı bileşenler kaybolursa propolis bize fayda sağlamaz. Reçinedeki değerli bileşenleri açığa çıkarmanın en doğru olanı alkol ve türevleri ile bu maddeyi çözmektir.

Suda ve yağda çözünen propolisler de yer almaktadır fakat uzmanlar tarafından en sağlıklı olanı alkol bazlı çözülmüş propolis olduğunu dile getiriyorlar.

Arı Sütünün Çocuklara faydaları okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu