Arivehayat

Gerçek Bal Neden Şekerlenir?

Petekli balları süzme makinesinde süzdükten sonra elde ettiğimiz balın kıvamı sıvıdır. Gerçek bal neden şekerlenir? sorusuna cevap verecek olursak; bu sıvının içeriği nektar kaynağına göre farklılık göstermekte ve zamanla da kristalleşmeye başlamaktadır. Gerçek bal şekerlenir mi? diye soracak olursanız, evet gerçek balın kristalize olması tamamen doğal bir olaydır.

Bal, içerisinde bulunan nektar özelliğine göre bazen geç donar, bazen çabuk donmaya başlar. Bazen ise bazı tür ballarda hiç donma ile karşılaşmayız. Örneğin, çam balında donma olmaz. Balın katı hale gelme süresi değişkenlik gösterir. Dolayısıyla gerçek balda donma meydana gelir mi sorusunda çam balını göz önüne alarak cevap vermemiz doğru olmaz.

gerçek bal neden şekerlenir?
gerçek bal neden şekerlenir?

Toplum olarak bu konuda maalesef yanlış ve eksik bilgilere sahibiz. Bin bir emekle arıcının ürettiği bal, tüketiciler tarafından donduğunda yani şekerlendiğinde sahte olduğunu düşünmekteler. Bu yanlış bir düşüncedir.

Burada tüketici olarak bilmemiz gereken şekerlenme olayının doğal bir olay olmasıdır. Balda şekerlenme meydana geldiğinde içerisindeki enzim değerlerinde bir değişme olmuyor. Bal kalitesini kaybetmiyor, besin değerleri de değişmiyor.

Özellikle kış aylarında balı soğuk yerlerde muhafaza edersek balda donma olayı daha hızlı gerçekleşir. Balı bu şekilde tüketebilirsiniz. Ancak donan balı çözmek istiyorsanız da benmari usulü çözebilirsiniz.

gerçek bal neden şekerlenir?
gerçek bal neden şekerlenir?

Bal Neden Donar?

Balda şekerlenme meydana gelmesi balın yapısını bozmaz. Balın kıvamı ve görüntüsünde değişiklik olur. Balı kovandan aldığımız andan itibaren içerisinde bulunan doğal glikoz ve diğer enzimlerin vermiş olduğu tepkime sonucu balda donma meydana gelmesi doğal bir durumdur.

İşin aslına bakacak olursak balda donma meydana gelmiyorsa o baldan şüphelenmemiz gereklidir. Fakat balın donması ya da donmaması %100 gerçek ya da sahte bal olduğunu bize göstermez. Balın doğal olduğunu anlamamızın en garanti yolu analiz yaptırmak olacaktır.

Balın Şekerlenme Süreci

Bal içerisinde ortalama olarak tarif edecek olursak %70 karbonhidrat, %20 su ve geri kalanı ise diğer maddelerin karışımı bulunmaktadır. Baldaki karbonhidrat değerinin yüksek olması bize şeker miktarının fazla olduğunu göstermektedir.

Balı kovandan aldığımız andan itibaren belirli bir süre sonra balda donma meydana gelmesi bize doğal olduğunu kanıtlar niteliktedir. Balda donma meydana gelmiyorsa içerisinde katkı maddesinin bulunma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Balın içerisinde bulunan bileşimlerin farklılığına göre şekerlenme süresi değişebilmektedir. Daha detaylı anlatacak olursak bal içerisinde bulunan glikoz ve früktozdan söz etmekte fayda var.

Glikozun früktoza göre çözünürlük derecesi düşük olduğu için daha hızlı sürede sertleşme gösterir. Bu durumda doğal glikoz oranı yüksek olan balda hızlı donma meydana gelir. Bazı ballar 2-3 ay içinde donar. Bazıları ise 1 yıl sonunda anca donar. Bunun balın içerisindeki tepkimeyle alakalı olduğunu bilmemiz gerekir.

Kestane Balı Şekerlenir mi?

Analizcilerin yapmış olduğu araştırmalarda koyu renkli ballar diğer ballara göre daha az şekerlenmektedir. Örneğin kestane balı koyu renkli bir baldır. İçerisindeki mineral miktarı daha fazladır.

Kestane balının içeriğindeki glikoz ve früktoz değerine göre donma olayı farklılık gösterir. Balın içerisindeki glikoz oranı arttığında donma olayı meydana gelir.

Balın içerisinde bulunan meyve şekerleri adı verdiğimiz früktoz oranı yüksek olduğunda donma süresi daha geç olur. Kristalize olmuş kestane balını da tüketmemiz konusunda bir sakınca bulunmamaktadır.

Balın Şekerlenmesi Nasıl Önlenir?

Bu konuda eğer sizlerde balın şekerlenmesi nasıl önlenir diye merak ediyorsanız; muhafaza ettiğiniz yerin nemden uzak ve karanlık bir yer olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında oda sıcaklığı da fazla olduğundan dolayı balı serin yerde muhafaza etmek gerekir. Ancak buzdolabı ve derin dondurucu gibi yerlerde balı muhafaza etmeyin. Eğer bu şartlara dikkat ederseniz ilk günkü kıvamında olmasını sağlarsınız.

Halk arasında yanlış bilinen şekerlenmiş balın bozulmuş bal ya da sahte bal olduğu düşüncesidir. Oysa ki bal şekerlenmesi tamamen doğal bir olaydır. Balda kristalleşme meydana gelmesi fermantasyon sürecidir ve balın daha iyi olduğunu göstermektedir. Sıcaklığı 14 derece dolaylarında tutmak fayda sağlar. Aynı zamanda balı sakladığımız kapların temiz ve kuru olmasına, hava almamasına dikkat etmeliyiz.

Arılar neden dans eder? yazıyı okumak için tıklayınız

Sıkça Sorulan Sorular

Hakiki Çiçek Balı Şekerlenir mi?

Balda şekerlenme olayı meydana gelmesi balın yapısını bozan bir olay olmayıp; içerisindeki enzimlerin nektar kaynağına göre zamanla katı bir hal olmasıdır. Gerçek balda şekerlenme ya da kristalleşme olayı görülmesi tamamen doğal bir olaydır.

Şekerlenmiş Balı Isıtmak Doğru mu?

Balda şekerlenme meydana gelmesi balın yapısını bozmadığı için ısıtma işlemi yapmaya gerek yoktur. Aynı zamanda balın bilinçsiz şekilde yüksek ısıya maruz bırakılması; besin değerini kaybetmesine yol açar. İllaki balı eski haline getirmek istiyorsanız; sıcak su içerisine kavanozuyla birlikte balı koyun ve çözünmesini bekleyin.

Şekerlenmiş Bal İçin Ne yapılır?

Balda belirli bir süre sonra şekerlenme meydana geldiğinde kavanozuyla derin bir kaba koyarak içerisine sıcak su ilave ederiz. Kavanozun kapak kısmına suyu temas ettirmeden sıcak su içerisinde 10 dakika kadar bekletirseniz bal çözülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu