Sağlık

Genç Kalmanın Sırları Nelerdir?

Beslenme alışkanlığı, stres, uyku düzensizliği, sürekli ve bilinçsiz bir şekilde ilaç tüketimi, spor yapma alışkanlığının bulunmaması vb. birçok etken yaşlanma sürecini hızlandırmakta olan faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle bayanların genç kalmanın sırları nelerdir? konusunda bu kriterlere dikkat etmesi oldukça fazla önem taşır. Bedenimizin hem fiziksel açıdan ve hem de ruhsal açıdan yaşlanma sürecini yavaşlatmak adına yapılması gereken ise mevcut olan alışkanlıkların değiştirilmesi ya da bırakılması gerekmektedir.

Hem kozmetik ve hem de sağlık ürünleri ile birlikte ;bireyler daha uzun süre genç kalarak yaşlılık sürecini yavaşlatmaya yönelik olarak arayış içerisinde bulunmaktadırlar. Gün geçtikçe piyasalara daha yeni ve çeşitli kozmetik ürünleri, vitaminler ortaya çıkmaktadır.

Zaman içerisinde yüz hattında meydana gelen ve yaşlanma belirtisi olan çizgilerin yok edilmesi için birçok yönteme başvurulmaktadır. Yaşlanmayı geciktirmek adına ise sağlıklı bir şekilde hayat sürdürmek yeterli olacaktır. Birtakım bazı alışkanlıklarımızı zorlayarak ta olsa değiştirmek veya bu alışkanlıklarımıza veda ederek yenilikler katmak gereklidir.

erkekler için genç kalmanın sırları nelerdir?
erkekler için genç kalmanın sırları nelerdir?

Erkekler İçin Genç Kalmanın Sırları

Erkek olarak uzun ve başarılı bir hayat geçirmek adına yapılan araştırmalar neticesinde sosyal bir yaşam sürdürmek oldukça fayda sağlıyor. Sosyal ilişkileri zayıf olan insanlar diğer insanlara göre daha stresli ve kalitesiz bir yaşam sürdürmektedir. Aynı zamanda 18 bin erkek üzerinde yapılan araştırmakta yüksek düzeyli sportif aktivitelerde bulunanlar diğerlerine göre daha genç ve sağlıklı bir yaşam sürdürmektedir. Haftada en az 4 kere 4 kilometrelik mesafede koşu yapmak tavsiye edilmektedir. Ancak erkekler için genç kalmanın sırları nelerdir? konusu bunlarla sınırlı kalmıyor.

Erkeklerin Daha Genç Görünmesini Sağlayan Unsurlar

Bir erkek için dış görünüşte en önemli unsur saçların bakımıdır. Bu yüzden saç bakımı konusunda oldukça hassas davranmalı, eğer kelleşme var ise; saç terapilerine yönelmeli ya da tamamen kısa saç modeline geçilmelidir.

Özellikle kelleşme sonrasında at kuyruklu saçlar insanları daha yaşlı göstermektedir. Saç boyasında da abartıya kaçmadan doğal renge uygun bir boya seçilmelidir. Yine saç bakımı kadar erkeklerde cilt bakımı da en az bayanlar kadar genç görünmede önemli unsudur.

Cildin yaşını göstermesini istemiyorsanız nemlendirici kremlerle dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Eski cilt hücrelerinden arınmak için dermatologların reçeteli olarak yazdığı retinoidlerden faydalanabilirsiniz. Böylece cildinizin daha esnek kalmasını sağlayarak daha genç bir görünüm kazanırsınız.

genç kalmanın sırları nelerdir?
genç kalmanın sırları nelerdir?

Genç Kalmanın Sırları- Yüz Yogası

Sağlıklı bir beden için egzersiz ne kadar gerekli ise yüzümüzün güzelliği içinde bazı egzersizler yapmak gerekmektedir. Cildin daha genç görünmesini sağlamak adına yalnızca cilt bakımı yapmak yeterli olmuyor. Bunun yanında yüz yogası yapmakta önem taşımaktadır.

Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak adına kırışıkları engellemek için sizlerde yüz yogası yaparak uzun yıllar genç görünüm elde edebilirsiniz. İnternet üzerinde alın kırışıkları ve göz çevresi için yüz yogası hakkında birçok video yer almaktadır. Sizlerde buralardan izleyerek nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Stres Faktörünün Yaşlanmaya Etkisi

Yaşlanma belirtilerini geciktirmek adına ise stresten olabildiğince uzak durmaya çalışılmalıdır. Stres ile beraber adrenalin hormonu sürüklenir ve sonuç olarak ise kan cilt kaslarına doğru yönelir. Günümüzde ise yoğun iş temposu ve kalabalık şehir nüfusunda çalışmakta olan ve hayatlarını sürdüren insanlar stresin tam ortasında kendilerini bulmaktadırlar.

Günün trafiği, kalabalık, zamansızlık, tartışmaların yoğun yaşandığı ve insanları psikolojik açıdan yıpratan etkenlerdir. Stresi hayattan çıkarmak mümkün değilse etkilerini azaltıcı çözümler üretmeye gayret göstermek gereklidir.

Gün içerisinde trafiğin seyrek alanlarını ya da zamanlarını tercih etmek, toplu taşıma araçları kullanmak, mükemmeliyetçilikten uzak durmak gibi önlemler alabilirsiniz. Stres erken yaşlanmayı tetikleyen en önemli unsurlar arasında ilk sırayı yer almakta diyebiliriz. Kronik bir biçimde stresle yaşamakta olan kişileri yüz kasları istem dışı bir biçimde çalışmaya başlayarak mimik kaslarının yoğunlaşması ile birlikte cildin yaşlı görünmesine sebebiyet verir.

Stres faktörü bağışıklık sistemini de olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte cilt erken yaşlanmaya başlar. Zayıflayan bağışıklık sistemi ile birlikte cildin olumsuz hava koşullarına, kirlilik ve dış faktörlere karşı sahip olduğu; koruma kalkanının yok olmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise yaşlanma belirtileri daha hızlı bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Genç Kalma Adına Spor ve Egzersiz

Erken yaşlanmak istememekte iseniz spor ve egzersizi hayat disiplini haline getirmeniz gereklidir. Spor yapmak oksijen alımını artıracağından ;cildin ihtiyaç duyduğu en önemli kaynak olduğundan dolayı cildin erken yaşlanmasını engeller. Egzersiz yapılması ile birlikte vücut ter attığından dolayı toksinlerden de arınacaktır. Bu da cildin parlak ve sağlık

görünmesini sağlamaktadır. Ancak aşırı biçimde egzersiz yaparak hormonsal dengesizlere yol açmamak gereklidir. Hormonların düzensiz çalışması da aynı şekilde cildin erken yaşlanmasına ve yıpranmasına neden olur.

Su ve sıvı tüketiminde dikkatli olunması gereklidir. Su en az oksijen kadar gereklidir. Egzersiz yapılması vücudu toksinlerden arındırmak adına sudan faydalanmaktadır. Ter ile atılan toksinler vücutta su alınım ihtiyacı doğurmaktadır. Su tüketimine önem verilmelidir. Gün içerisinde çay, kahve, soda gibi içecekler; her ne kadar su barındırsa da tek başına yeterli değillerdir.

Vücudun en büyük ihtiyaçları arasında ise dinlenme yer almaktadır. Dinlenme ihtiyacını gidererek erken yaşlanma belirtilerini azaltabilirsiniz. Derin uyku uyumak ve uykunun iyi alınması önem taşımaktadır. Derin uyku sırasında vücut kollajen ve elastin üretmektedir.

Bu da cilt için gerekli olan bileşenler arasında yer alır. Gün içerisinde 7-8 saat kadar uyumak idealdir. Aksi halde göz etrafında torbalanma, mor halkaların oluşması; mat ve rengini kaybetmiş bir cilt ile kırışıklara sebebiyet ortaya çıkmaktadır.

Genç kalmanın sırları nelerdir? konusunda vereceğimiz bilgiler bu kadar. Bir başka konu olan Glütensiz besinler yazısını okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu