Apiterapi

Gebelik İçin Arı Sütü Nasıl Kullanılır?


Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan arı sütü, yediden yetmişe herkes tarafından kullanılmaktadır. Arı ürünleri arasında yerini korumakla birlikte; gebelik için arı sütü kullanımı da yaygınlaşmaktadır. İçeriğinde yer alan zengin içerikler sayesinde; insan sağlığı için çok değerli besin kaynağı olduğu kabul edilmiştir. Peki ;gebelik için arı sütü nasıl kullanılır? bu konuda detayları açıklayalım.

Arı sütü, 5-15 günlük işçi arıların yutak üstü bezleri ile salgılayarak ürettikleri ve ana arının beslenmesi için kullandığı ;kıvamı akışkan ve kremsi, rengi beyaz, suda çözünebilme özelliği olan, tadı ekşimsi bir üründür. Ana arı ömrü boyunca yalnızca arı sütü ile beslenirken; işçi arılar ise 6 günlük larva döneminde arı sütüyle beslenir.

Arı sütünün içeriğinde A, C, D ve E vitaminleri bulunmakla birlikte kompleks solarak B vitamini de yer alır. Aynı zamanda selenyum, çinko, magnezyum, fosfor, enzim gibi bileşikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bu zengin içerikli ürünün bağışıklık sisteminden tutunda kısırlığa kadar birçok faydası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde yumurta ve sperm kalitesini artırmak için; Japonlar tarafından uzun yıllardan beri arı sütü kullanılmaktadır.

Bilimsel araştırmalar ışığında ortaya konulan çalışmalar sonucunda ;arı sütü günlük enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılama özelliğine sahiptir. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikalleri bloke ederek kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir.  Şimdi maddeler halinde gebelik için arı sütü nasıl kullanılır? bunlardan bahsedelim.

gebelik için arı sütü nasıl kullanılır?
gebelik için arı sütü nasıl kullanılır?

Gebe Kalmak İçin Arı Sütü Kullanımı

  • Libido seviyesinin yükselmesini sağlamaktadır.
  • Yumurta rezervi ve hücrelerinin onarılma süresini hızlandırmaktadır. 
  • Rahmin gebelik dönemine daha sağlıklı girmesine yardımcı olmaktadır. 
  • İçerisinde yer alan vitamin, enzimler sayesinde ; organların daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak tüp bebek tedavisinde destek olmaktadır. 
  • Arı sütü sperm hareketliliğinde hücrelerin kalitesini ve sayısını artırmaktadır. 


Arı Sütü Sperm Sayısını Arttırıyor mu?


Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda arı sütünün sperm sayısı ve kalitesindeki etkileri gözle görülür derecededir. 2006 yılında Fırat Üniversitesi ‘nin yaptığı deney sonucunda arı sütünün sperm sayısı ve kalitesini artırdığını söylediler.


Hamilelikte Arı Sütü Faydalı mı?Gebelik süresince arı sütü kullanılması halinde; sperm ve yumurta kalitesinde olumlu etki sağladığı için düşük riskinin azalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine de olumlu etkisi vardır. 

gebelik için arı sütü nasıl kullanılır?
gebelik için arı sütü nasıl kullanılır?Kısırlık İçin Arı Sütü Kullanımı:Kısırlık sorunu yaşayan bireylerin son yıllarda umudu olmaya başlayan arı sütü kısırlık için faydalı mı sorusu ise en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Arı sütü alternatif tedavi olarak naturel kısırlık tedavisi olarak yerini alıyor. 

Arı sütünün kısırlığa faydaları olarak içerisinde yer alan vitaminlerin yumurta ve sperm kalitesini artırmasını sağlamasıdır. Hamilelik için arı sütü hakkında yapılan araştırmalar neredeyse hepsi faydalı olduğu sonucunu göstermiştir. Saf arı sütünün kısırlık sorunu için olumlu etkiler oluşturabileceği bilim adamları tarafından onaylanmaktadır. 


Tüp Bebek Tedavisinde Arı Sütü Kullanımı:


Avrupa ülkelerinde kısırlık sorunlarına çözüm olarak ilk başta arı sütü denenmekle birlikte; arı sütünün tek başına tedavi edici özelliği özelliği yoktur. Örneğin kadınların tüpleri tıkalıysa arı sütü tüplerin açılmasını sağlamaz.

Arı sütü ancak yumurta hücrelerinin kalitesinin artmasını, ana rahminin gebeliğe sağlıklı bir şekilde hazırlanmasını sağlamakla birlikte; sperm kalitesini ve hücre hareketliliğinin artmasını sağlar. Tüp bebek tedavisinde arı sütü ancak destek niteliğinde kullanmalısınız. Kullanmadan önce ise mutlaka doktordan öneri almak gerekir. 

 


Arı Sütü Nasıl Kullanılır?


Arı sütü saf haliyle kullanılmalıdır. Tüketirken bir tatlı kaşığı ağza alınarak en az 2 dakika dil altında bekletilerek tüketilmesini öneririz. Arı sütünü aç mı tok mu kullanmalıyız sorusunun cevabı olarak; aç karnına tüketmeli ve yedikten sonra en az 10 dakika üstüne başka bir şeyler yenmemelidir. Gün içerisinde sabah kalktığımızda ve akşam yemeği öncesinde kullanabiliriz. Yetişkinlerin günde 2 gram kadar kullanmasını tavsiye ederiz. 


Arı Sütü Çocuklarda Nasıl Kullanılır
?


Tadı gereği arı sütü çocukların hoşuna gitmemektedir. Arı sütünü bal ile tatlandırarak çocuklara verebilirsiniz. Ancak çocuklarda ise yaş aralığına göre doz ayarlamasını muhakkak yapmakta fayda vardır. 1 yaş altındaki çocuklarda ise arı sütü kesinlikle kullanılmamalıdır. Polen ve bala karşı alerjisi olan çocukların; arı sütü bal polen karışım macununu ise tüketmemesi gerekir. Saf arı sütünü tüketebilirler. Arı Sütünü Kimler Kullanamaz: Kalp ritim bozukluğu olanlar, kilo sorunu olanların mutlaka doktora danışarak kullanılması önerilmektedir. Aşırı dozda kullanımı ise alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Arı ürünlerine karşı alerjisi olanların kullanmadan önce doktordan tavsiye alması önemlidir. Arı Sütü Nasıl Saklanmalıdır:-18 derecede donmuş olarak arı sütü yaklaşık 18 ay dayanır. Buzdolabı raf ömrü ise yaklaşık 6-8 hafta arasıdır. Arı sütünü kap içerisinde buzdolabı rafında tutabilirsiniz. Kaptakini tükettikten sonra yine buzlukta don şekilde bulunan arı sütü; çözdükten sonra tekrardan kaba alarak tüketin ve buzluğa koyabilirsiniz. Arı sütünün bozulmaması için güneş ışığına maruz bırakmamak gerekir. 

İlginizi Çekebilir: Kaliteli Arı Sütü Nasıl Anlaşılır?İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu