Şifalı Bitkiler

Funda Suyunun Faydaları ve Zararları

Funda suyunun faydaları ve zararları konusu; birçok kişinin merak ettiği ve bu bitkinin adını yeni yeni duymaya başladığı bir şifalı bitkidir. En eski toplumlardan bu zamana kadar tabipler tarafından kullanılarak günümüze gelmiş mucize bitkisi funda otu, hastalıklara şifa olması adına suların içinde karışımlarda ve merhemlerde yerini almaktadır.

Birçok faydasıyla ön plana çıkan funda suyu bitki özü üzerinden elde edilen bir extrakt olarak son dönemlerde kullanımı artan bir üründür. Peki, funda suyunun faydaları ve zararları nelerdir, funda suyu nasıl kullanılır, funda suyu ne işe yarar? bütün merak edilen detayları sizler için derledik.

Funda Bitkisi Nedir?

Fundagiller familyasına ait olan funda bitkisi hem yaz hem de kış aylarında yeşil kalabildiğinden dolayı bahçelerde dekoratif bitki olarak kullanılmaktadır. Gölgeli bölgeleri seven funda bitkisi bu alanlarda 1 metre boya kadar ulaşmaktadır. Güneşli alanlarda ise funda bitkisinin boyu 30-35 cm arasındadır.

Latince adı Calluna Vulgaris olan funda bitkisi pembe ve beyaz renklerde güzel kokuya sahiptir. Ağaçlık bölgelerde kendiliğinden yetişebilen bu bitki sonbahar ayı itibariyle çiçeklenmeye başlar. Bitki çiçekleri çan şeklini alır. Oldukça zahmetsiz ve kolay koşullarda yetişen funda bitkisinin anavatanı Avrupa’dır. Ülkemizde ise funda bitkisi Batı Anadolu ve Trakya bölgesinde yoğundur.

funda suyunun faydaları ve zararları
funda suyunun faydaları ve zararları

Funda Suyu Ne İşe Yarar?

İçerdiği doğal bileşenler sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda vücudu rahatlatmakta ve gevşetmektedir. Cilt sağlığını da koruyan funda suyunun faydaları maddeler halinde şöyledir:

  • Nezle, grip vb. soğuk algınlığı rahatsızlıklarına karşı etkili olan funda suyunun ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır.
  • Doğum sancılarını hafifleterek doğum sürecinin daha kolay geçmesine katkı sağlar. Aynı zamanda yumurtalıkta oluşan iltihaplara ve vajinal akıntılara karşı da etkili bir üründür.
  • İçerdiği kalsiyum, potasyum, sodyum gibi mineraller, kas gücünü artırmakta, kemik ve eklem rahatsızlıklarını hafifletmektedir.
  • Damarların genişlemesini sağlayarak kalbin daha sağlıklı şekilde kan pompalamasında etkilidir.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarında ve enfeksiyona bağlı ağrı ve yanma gibi durumlara karşı faydalıdır.
  • Funda suyu düzenli şekilde tüketilirse böbreklerdeki taşı düşürür.
  • Kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür.
  • Cinsel performansı artıran funda suyu aynı zamanda bel soğukluğu tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Funda suyunun cilde faydaları arasında sivilceleri kurutması, gül hastalığını tedavisi etmesi gibi özellikleri vardır.

Funda Suyu Nasıl Kullanılır?

Funda suyu genel olarak zayıflama amaçlı tercih edilmektedir. Peki, funda suyu nasıl kullanılır? diye baktığımızda öğünlerde aç karnına 1 bardak tüketilebilir. Sabah ve akşam olmak üzere funda suyunun günde 2 kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Funda Suyunun Zayıflamaya Faydası

Kilo vermek isteyenlerin en büyük problemleri arasında ödemler yer almaktadır. Yağ olarak bizlerde kalıcı olmasa da ödemler, tartıldığımız zaman fazla kilolu çıkmamıza neden olmaktadır. İşte funda suyu da zayıflama konusunda ödem atıcı özelliğe sahiptir. Yağ yakmayı hızlandırmakta ve daha kısa sürede kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

funda çayı nasıl yapılır?
funda çayı nasıl yapılır?

Funda Çayı Nasıl Yapılır?

Doktor tarafından funda çayı kullanımı konusunda onay aldıktan sonra sizlerde funda suyu kullanabilirsiniz. Funda çayını hazırlamak için funda yapraklarının taze ya da kurutulmuş olanları tercih edilebilir. Kaynamış su içerisine bir miktar funda yaprağı atarak 4-5 dakika demlendikten sonra tüketilebilir. Funda çayının tadı keskin olduğu için isteyenler tatlandırma amacıyla bal ilave edebilir.

funda suyunun faydaları ve zararları
funda suyunun faydaları ve zararları

Funda Suyunun Zararları

Funda suyu faydalı bir ürün olsa da uzun süre kullanım durumunda tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Vücuttan sıvı atımını kolaylaştırdığı için de vücudun sıvı elektrolit dengesinde bozulma meydana gelebilir. Funda suyu aşırı şekilde tüketilirse halsizlik ve yorgunluk oluşturabilir.

Funda Suyu Mideye Zararlı mı?

Uzun süre kullanımı durumunda bazı olumsuz durumlar meydana getirmesi funda suyunun zararları konusunda mideye zararı da soru işareti oluşturmaktadır. Bağırsakları çalıştırıcı özelliği bulunduğu için eğer funda suyu ölçüyü kaçırarak tüketilirse karın ağrısı ve ishal görülebilir. Bu yüzden kullanım öncesinde doktora danışmak gerekmektedir.

Hamileler ve Emziren Anneler Funda Suyu Kullanabilir mi?

Funda suyunun hamileler ve emziren anneler üzerinde herhangi bir yan etkisi olmasa da her ihtimale karşı bu bireylerin doktora danışmadan funda suyu tüketmesi tavsiye edilmez.

Önerilen Makale: Altın Otu Faydaları ve Zararları

Sıkça Sorulan Sorular

Funda Suyu Aç mı Tok mu İçilir?

Funda suyunun kullanım şekli; çay bardağının %25’ini funda suyu ile doldurularak ve üzerine su ilave edilerek aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Funda Suyu Günde Kaç Kere İçilir?

1 çay bardağı tüketilecekse aç karnına günde 3 defa, 1 su bardağı çayı tüketilecekse günde 2 defa funda suyu ya da çayı tüketilmesi tavsiye edilir.

Funda Suyu Aktarlarda Bulunur mu?

Funda yaprakları gibi funda suyu da aktarlarda hazır şekilde satılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu