Evcil HayvanlarKöpek

Ezan Okunurken Köpekler Neden Ulur?

Birçok kişi özellikle sabah saatlerinde ezan okunurken köpeklerin havladığına ya da uluduğuna şahit olmaktadır. Bunun henüz bilimsel nedeni henüz bilinmemektedir. Fakat yüksek seslere karşı köpekler uluyarak ya da havlayarak tepki vermektedir. Peki, ezan okunurken köpekler neden ulur? Köpeklerin ezan okunduğu zaman uluyarak ya da havlayarak verdikleri tepkinin sebeplerini bu yazımızda sizler için derledik.

ezan okunurken köpekler neden ulur?
ezan okunurken köpekler neden ulur?

Köpekler Ezan Okunurken Neden Havlar?

Yapılan araştırmalar neticesinde ezan sırasında köpeklerin ulumasının bazı sebepleri olduğu kanısına varılmıştır. Duyu organları oldukça gelişkin olması nedeniyle köpekler yüksek seslere karşı tepki vermektedir. Aynı zamanda büyük işitme açısından da hassas oldukları için bizlerin duyamadığı frekansları dahi duyabilmektedir.

Köpeklerin ezan okunurken havlamasının bir başka sebebi ise şartlanmış olmasıdır. Yüksek seslere karşı köpekler neye tepki verdiğini bilmeden havlamakta ya da ulumaktadır.

İlginizi çekebilir: Köpekler Neden Geceleri Havlar?

Dini Açıdan Köpeklerin Uluma Nedeni

İslami açıdan köpeklerin ezan okunurken havlaması yönüyle bir bilgi olmasa da eşek ve horozların ezan sırasında bir takım tepkiler verdiği Hadis-i Şerifler de bulunmaktadır. Bazı hadislerde horozların melekleri görmesi sebebiyle öttüğü ve ezan okunurken şeytanların kaçtığı belirtilmiştir. Bu duruma göre İslam âlimlerinden bazıları köpeklerin ezan okunurken havlamasını iyi yönde yorumlar.

Bilimsel Yönden Köpek Uluması Nedenleri

Köpeklerin gürültülü seslere karşı aşırı tepki vermesi ve ezan sırasında da bunu algılaması ezan okunurken köpekler neden ulur? Sorusuna en net cevaptır. Ancak bir köpek durduk yere sürekli olarak uluyorsa bir hastalığı olabilir.

Bu yüzden özellikle sahipli bir köpek böyle bir eylemde bulunuyorsa onun veterinere danışması önemlidir. Aynı zamanda köpeklerin uzun süre sahiplerinden uzun kalması onlarda kaygı bozukluğuna yol açmaktadır.

Şu ana kadar yapılan araştırmalar neticesinde köpeklerin uluması yönünde sadece bir neden olmadığı belirtilmektedir.  Köpeklerin duyu organları diğer canlılara göre oldukça gelişmiş şekildedir. Koku alma, görme, işitme yetenekleri bir insana göre daha hassastır.

Köpek soylarında şartlanmışlık teorisi de köpeklerin uluması nedenleri arasında yer almaktadır. Örneğin; Pavlov’un köpekleri yemek gelmeden önce zil çalardı. Ancak zili çalmaları halinde bile sahibi et vermemesine rağmen yine salyalarını akıtırlardı. Bu da şartlanmış olmalarından kaynaklanmaktadır.

Toplumsal Görüş Açısından Köpeklerin Havlama Nedeni

Ezan okunurken köpekler neden havlar? Sorusuna halk arasında farklı görüşlerle cevap verilmektedir. Bir görüşe göre köpekler alışkın olmadığı yabancı bir ses duyduklarında kendisini koruma içgüdüsüne göre harekette bulunmakta ve ulumaktadır. Bu şekilde köpekler diğer arkadaşlarını herhangi bir tehlike olduğu konusunda uyarması ve alarm niteliği taşıması şeklinde yorumlanır. Fakat bunun bilimsel olarak kesinliği bulunmamaktadır.

Köpeklerin Uluması Konusunda Başka Görüşler

Bilimsel ya da dini olmayan şekilde köpeklerin uluması ya da havlaması konusunda bazı görüşler yer almaktadır. Bu görüşler şu şekilde belirtilmektedir:

  • Köpeklerin siren, korna vb. yüksek seslere karşı uluması ya da havlaması tepki gösterme niteliği taşımaktadır. Bu yüzden bu tür durumlarda köpekleri havlaması oldukça normaldir. Fakat sürekli olarak havlıyor ya da uluyor ise köpekte ayrılık kavgası ya da başka bir sorun olabilir.
  • Köpekler arasında oldukça yaygın bir davranış şekli olan ayrılık kavgası da köpeklerin havlama ve uluma nedenleri arasındadır.  Siz evde olmadığınız sırada komşularınız köpeğinizin havlaması ya da ulumasında sürekli olarak şikâyetçi ise bu durumda köpeğiniz evde sizi istiyor olabilir. Bu yüzden havlayarak ve uluyarak dikkat çekmeye çalışıyordur.
  • Ancak köpeğiniz siz evde yokken ya da sizin yanınızdayken sürekli olarak havlıyorsa bunun altında başka sebepler yatabilir. Bu konuda her ihtimali düşünmek gerekir. Köpekte herhangi bir hastalık olabilir ve bu yüzden uzman bir veterinere bu konuda danışmak ve bilgi almak gerekmektedir.
  • Aynı zamanda köpek havlamasını ve ulumalarını azaltmak adına köpek sahibi olarak sizlerde köpek eğitimi hakkında tavsiye alabilirsiniz.

Köpek Havlaması Şikayet Hakkı Var mı?

Apartman içerisinde köpek beslenmesi, apartmandaki kurallara uygun olduğu sürece şikayetinden sonuç alınmaz. Ancak apartmanda insanların sağlığını tehdit edecek boyutlarda etrafı kirletmesi, tüy dökmesi ve gürültü yapması gibi eylemlerde bulunması durumunda şikayette bulunulabilir.

Apartmanda Havlayan Köpek Nereye Şikayet Edilir?

Komşuların apartmanda beslediği hayvanları fazla gürültü yapması ve insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle Çevre İl Müdürlüğüne beyanatta bulunulabilir. Buradaki görevliler ses ölçümü yapmadan gelirse uzaklaştırma kararı konusunda hükmü yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu