SağlıkApiterapi

Evde Propolis Kremi Nasıl Yapılır

Cilt kremi kullananlar, cilt kremiyle merhem yapmak isteyenler adına propolis gerçekten de mucizevi bir üründür. Eğer sizlerde hem yaralar için merhem kremi ya da cilt bakımı kremi yapmak için; evde propolis kremi nasıl yapılır diye soruyorsanız; bu yazıyı okuyunuz.

Doğadaki reçinemsi maddelerin arılar tarafından toplanmasıyla elde edilen propolis; bilimsel çalışmalar neticesinde enfeksiyonlara karşı iyi geldiğini ve aynı zamanda ağız ve cilt konusunda da bize fayda sağladığı ortaya koyuldu. Antibakteriyel, antimikrobiyal, antifungal özellikleriyle propolis birçok konuda alternatif tıp olarak apiterapi özelliği taşımaktadır.

Cildinizi Propolis İle Koruyun

Hem merhem hem de cilt kremi olarak propolis kullanımı yönüyle birçok etkiye sahiptir. Cildimizin bakterilerden temizlenmesine katkı sağlar. Cildimizdeki gözenekleri açarak ölü deri hücrelerinden arındırır. Aynı zamanda akne, mantar, egzema gibi cilt problemlerine karşı da oldukça etkili bir üründür. Geleneksel yöntemlerle propolisli merhemler ve kremler uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Sizlerde isterseniz evde kendi imkânlarınızla propolis kremi ve merhemi yapabilirsiniz. Peki, evde propolis kremi nasıl yapılır, bununla ilgili sizlere birkaç tarif vermek istiyorum:

Propolis Kremi Tarifi

Kullanacağımız Malzemeler

  • Propolis Damla
  • Bal mumu
  • Papatya çiçeği yaprakları

Hazırlama:

Bir kap içerisinde papatya yapraklarını iyice eziyoruz. Ancak yaprakları döverek değil ezerek hazırlamalıyız. 1 çay bardağı yağı, ezdiğimiz papatya yapraklarıyla beraber tencereye atarak kısık ateşte ısınasıya kadar karıştırıyoruz. Sonra içerisine 80 damla kadar propolis damla ekliyoruz. İyice karıştırdıktan sonra tencere kapağını kağıt havluyla kapatıp 1 gece bekletiyoruz.

1 gün bekledikten sonra papatya yağı ve propolis karışımı yoğun bir kıvam alacak. Daha sonra karışımı kahve filtresiyle beraber boş bir kaba süzüyoruz. Karışımın katı hale gelmesi için içerisine bir miktar bal mumu ekliyoruz. Daha sonra kısık ateşe koyup balmumu eriyesiye kadar karıştırıyoruz. Sonrasında katı hale gelen karışımı temiz bir kapta muhafaza ederiz. Ancak burada dikkat etmemiz gereken nokta; yağı bekleterek değil ısıtarak çıkarıyoruz. Bitkinin yağlarını ısıtarak çıkarabiliriz. Papatya yağını beklettiğimizde ürün küflenebilir, buna dikkat etmeliyiz.

Propolis Merheminin Faydaları

Reçinemsi bir madde olan propolisin rengi beyazdan kahverengiye kadar değişkenlik gösterir. İçerdiği faydalı bileşenler onu özel kılar. İçerisindeki antibakteriyel maddeler, organik asit ve proteinler, vitaminler ve elementler değerli olmasını sağlamaktadır.

Bu yararlı bileşenleri sayesinde farmakolojide propolis kullanımı oldukça yaygın hale gelmektedir. Aynı zamanda antifungal ve antiiflamatuar özellikleri vardır. Elde ettiğimiz merhem, cilt döküntülerinde, hemoroitte, soğuk algınlığında fayda sağlar. Diğer yararları özellikleri ise; kan dolaşım sürecini iyileştirmek, metabolizmayı düzenlemek, antifungal özelliği, ağrı ve kaşıntılara iyi gelmesi yanı sıra; yenilenme sürecini hızlandırmak, hoş olmayan kokuları gidermek, çürükleri önlemek gibi faydaları vardır.

Propolis Kremi Nasıl Kullanılır

Doğal kökenli bir ürün olduğu için doğru şekilde kullanırsak herhangi bir yan etkisi olmaz. Fakat yanlış şekilde kullanırsak faydadan çok zarara neden olur. Arı ürünlerine karşı alerjisi olanlar uzak durmalı, alerji için ise kullanmadan önce minik bir parça cildinize sürerek test yapabilirsiniz.

UYARI: uzun süre ve kontrolsüz şekilde propolis kullanmak bağışıklık sistemindeki fonksiyonlarda azalmaya neden olma ihtimali vardır. Bu yüzden dikkatli kullanmamız bizim için önemlidir.

Vidyoda sizlere farklı propolis merhemi tarifi vermekteler. Verdiği tarifte; bal mumu, propolis, hindistan cevizi yağı, fesleğen gibi kokuyu güzelleştirmek için içine katıyor. Bu da güzel bir tarif tavsiye ederim..

Propolis Yüz Maskesi Tarifi

Bu tarifi hazırlamak için ise zeytinyağı, avakado, yumurta ve propolis özütü malzemeler olacak. 1 adet havucu rendeleyerek yarım avadoyuda ezerek iyice karıştırıyoruz. Sonrasında içerisini yarım çay kaşığı kadar soğuk sıkım zeytinyağı ekliyoruz. Kıvamı bulması için içerisine bir adet yumurta sarısı koyuyoruz ve iyice karıştırıyoruz.

Son olarak içerisine 1 tatlı kaşığı kadar bal arı sütü propolis karışımını atıp, üzerine de 10 damla prolis damlatıyoruz. Yüz maskesi hazır hale geldi. Bunu artık cildinizi uygulayıp yarım saat kadar bekletin ve sonrasında yüzünü durulayın.

Diğer bir konu propolisin ağız ve diş sağlığına faydaları okumak için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu