Sağlık

Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük bir cilt bakımı adına doğal olarak üretilen elma sirkesi içerisinde yer alan tortuların içerdiği mineral ve enzimler oldukça fayda sağlamaktadır. Cilt sorunlarına karşı cildi doğal yoldan onarmak için elma sirkesinin cilde adeta sihirli bir dokunuşla birçok fayda vermesi sağlanabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken elma sirkesinin doğal ev yapımı olmasıdır. Peki, elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır? bu yazımızda bütün detaylarıyla sizler için derledik.

Fransızlar tarafından “ekşi şarap” olarak adlandırılan elma sirkesi, bundan yaklaşık beş bin yıl öncesinde tıbbi amaçlı kullanılmış ve mikrop öldürücü etkisi sebebiyle dezenfektan amaçlı olarak insanların hayatına geçmişten günümüze kadar girmiştir. Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat bile yara temizliğinde elma sirkesi kullanmıştır.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt lekeleri için oldukça faydası olan elma sirkesi; eski çağlardan beri hekimler tarafından ilaç olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda bütün cilt sorunları adına da elma sirkesi oldukça fayda sağlar. Fakat organik elma sirkesi kullanmaya dikkat etmek gerekir. Elma sirkesi ile cilt bakımı yaparak sizlerde aşağıdaki sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Sivilceler İçin Elma Sirkesi Kullanımı

Cildi derinlemesine temizleyen elma sirkesi aynı zamanda ciltteki sivilceleri yok edici özelliktedir. Sivilceli olan bölgeye elma sirkesini suyla karıştırıp sürdüğümüzde kısa süre içerisinde etkisini gösterir. Elma sirkesini 1 yemek kaşığı kadar 1 bardak suya ekleyerek bu işlemi yapmak yeterli olacaktır. Sadece sivilceler için değil yüz temizleme amaçlı olarak elma sirkesini tonik olarak kullanabilirsiniz. Hem kuru ciltler için hem de yağlı ciltler için elma sirkesi oldukça faydalıdır.

elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır?
elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Kırışıklıklar İçin Elma Sirkesi Kullanımı

Özellikle bayanların en çok yakındığı konular arasında kırışıklıklar yer almaktadır. Eğer sizde kırışıklıkları giderici doğal bir ürün arıyorsanız elma sirkesini deneyebilirsiniz. Pamuğu elma sirkesine batırarak kırışık olan bölgelere uyguladığınızda belirli bir zaman sonra kırışıklıkların kaybolduğuna şahit olacaksınız.

Aynı şekilde kırışıklıklar için elma sirkesi ile soğan suyu karışımını da aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Ancak bu kürü cilde uyguladıktan yarım saat sonra cildinizi yıkamanız gereklidir. Soğan haricinde yine elma sirkesi ve portakal suyu karışımı da doğrudan kırışıklıklara iyi gelmektedir. Bu tarifleri 1 ay boyunca uygulayarak kırışıklıklardan sizde kurtulabilirsiniz.

Güneş Yanığı ve Siğile Elma Sirkesinin Faydaları

Özellikle yaz aylarında güneş yanıkları oldukça rahatsızlık verici bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Güneş yanıklarından kurtulmak için soğuk su ile elma sirkesini eşit oranlarda bir kap içerisinde karıştırdıktan sonra havluyu batırıp güneş yanığı olan bölgeye uygulayın. 5 dakika kadar havluyu bu bölgede beklettiğinizde güneş yanığı nedeniyle meydana gelen acıdan eser kalmayacak.

Siğil için ise elma sirkesine pamuğu batırarak siğil üzerine bant yardımıyla sabitleyin. Her gün bu işlemi 1 hafta boyunca tekrarladığınızda siğiliniz kaybolacaktır. Fakat siğiliniz geçse bile birkaç gün daha aynı işlemi yapmaya devam ediniz.

Organik olarak kullanılan elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır? sorusuna cevap olarak yüz beyazlatma amacıyla kullanılabilir. 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırıp cilde masaj yapıldığında cilt tonunda beyazlama ve açılmalar meydana gelmektedir. Sonuç almak için bu uygulamanın 1 ay boyunca yapılması tavsiye edilmektedir.

Aynı zamanda ayak kokusu ve mantarları için de elma sirkesi çözüm üretmektedir. 1 leğen içerisine 3 litre su ile 1 su bardağı elma sirkesini karıştırdıktan sonra bu karışım içerisinde ayaklar 10 dakika bekletilir. Eğer düzenli olarak her akşam bu uygulamaya devam edilirse ayak kokusu ve mantarlarından kurtulmak mümkün olabilir.

elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır?
elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesinin Kullanımı

Yaşlılıkta meydana gelen cilt lekeleri için elma sirkesi oldukça fayda sağlar. Yaşın ilerlemesine bağlı deride incelmeler ve yayılmalar sonucunda kahverengi lekeler artar. Fakat kahverengi lekeler yalnızca yaşlılık sebebiyle oluşmamaktadır. Aynı zamanda başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu yüzden elma sirkesi ile cilt temizliği yapmadan önce bu konuda bütün tetkik ve kontrolleri yaparak emin olmalısınız.

Elma sirkesi ile cilt bakımı yaparak kahverengi lekeleri geçirmek pek mümkün olmasa bile cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilirsiniz. Elma sirkesi ile cilt bakımı yapmak için her zaman taze ve günlük olan sirkeli su karışımı uygulamak ta önem taşımaktadır.

Elma Sirkesi Cilde Zarar Verir mi?

Cilt bakımı için kullanımı merak konusu olan elma sirkesi hakkında merak edilen konulardan birisi de cilde zararı olup olmadığıdır. Asidik bir ürün olduğu için elma sirkesi bazı durumlarda ciltte alerjiye neden olabilir. Cilt lekesinden kurtulmak isteyen biri olarak tam ters etkisi nedeniyle elma sirkesi yüzünden cilt lekesi sahibi olabilirsiniz.

Bu yüzden cilt temizliği için elma sirkesi kullanırken direkt olarak cilt ile temastan kaçınmalısınız. Daha çok elma sirkesini su ile seyrelterek kullanmak tavsiye edilir. İçeriğinde elma sirkesi bulunan ürünler de kullanabilirsiniz. Bu sayede cilde iyi gelecek birden fazla aktif bileşeni bir arada kullanmış olursunuz.

Önerilen makale: Cildin Bozulmasına Neden Olan Faktörler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu