Tarım

Ek 5 Tarım Sigortası Geriye Dönük Borçlanma

Ek 5 Tarım Sigortası Geriye Dönük Borçlanma, SGK geriye dönük borçlanma yasası çıktı mı sorunun yanıtı Ek 5 tarım sigortalıları da çok sık araştırmaktadır. Özellikle geriye dönük borçların yapılandırılması ve af gibi seçeneklerin gelmesi, yüksek primler nedeniyle borçlanan üreticilerin rahat nefes almasını sağlıyor. Öte yandan Ek 5 tarım sigortası kapsamında geriye dönük borçlanma metotları ile vatandaşların emeklilik haklarından yararlanması da sağlanıyor. Bazı yöntemler ile geçmiş dönemdeki boşlukların borçlanma yolu ile doldurulması sağlanmaktadır.

Türkiye’de uygulamada yer alan mevzuatlara göre geriye dönük borçlanma kapsamında doğum borçlanması, askerlik ve yurt dışı borçlanması gibi farklı birçok seçenek yer alıyor. Bu kapsamda belirli dönemlerde yapılan düzenlemeler ve hayata geçirilen uygulamalar ile Ek 5 tarım sigortası geriye dönük borçlanma kapsamında vatandaşların primlerindeki boşlukları tamamlamalarına da olanak verilmektedir.  

Ek 5 Tarım Sigortası Nedir?

Ek 5 tarım sigortası kısaca; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında 2011 yılında eklenen ve eklendiğinden itibaren de uygulamada yer alan bir sigorta türü olarak tanımlanmaktadır. Tarım veya orman işlemlerinde çalışanların Ek – 5 tarım sigortası kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödeyerek emekli olma hakkı elde etmeleri sağlanmaktadır.

Tarım sigortası kapsamında emeklilik şartları ise genel emeklilik şartları ile benzerdir. Prim ödenen yıl, prim ödenen gün sayısı ve yaş gibi temel şartlar aranmaktadır. Ek – 5 tarım sigortası kapsamında emeklilik için aranan şartlardan bazıları ise kısaca şunlardır:

  • Aktif bir vergi kaydının bulunmaması,
  • Sigortalı kişinin herhangi başka bir işte çalışmaması,
  • SGK’nın 4 – A ve 4 – B bendinde tabi olmaması vb.
Ek 5 Tarım Sigortası Geriye Dönük Borçlanma

Söz konusu şartların karşılanması halinde erkeler 60, kadınlar ise 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde diğer sigortalılık şartlarından görece daha farklı özellikleri ile dikkat çeken tarım sigortasında geriye dönük borçlanmalar da farklı şartlar aranacaktır.

Ek 5 Tarım Sigortası İnternetten Ödeme

Ek 5 tarım sigortası toplu ödeme işlemleri veya prim ödemelerinin gerçekleştirilmesi için SGK üzerinden işlem yapılabilir. Türkiye’de tüm sigortalılık işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenecek yöntemler ile anlaşmalı bankalar ve kurumlar üzerinden ödemeler gerçekleştirilmektedir. Gelişen teknoloji ve internet sayesinde vatandaşların e – Devlet üzerinden SGK sigorta sorgulama işlemlerini yapmaları ve sigorta primlerini ve borçlarını da ödemeler sağlanmaktadır.

Ek – 5 tarım sigortası kapsamında yer alan vatandaşların bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu il/ilçe müdürlüklerine giderek ödeme ve borçlanma işlemleri için ilgili birimleri ile görüşmeleri mümkündür. Günümüzde birçok işlem internet üzerinden de başlatılabileceği için vatandaşların e – Devlet veya SGK resmi online işlem sayfalarından ilgili hizmetlere erişim sağlamaları mümkündür. SGK tarafından prim ödemelerinin yapılmasına onay verilen bankaların mobil bankacılık uygulamaları veya doğrudan internet bankacılığı araçları üzerinden de hızlı işlem yapılabilmektedir.

Ek 5 Tarım Sigortası Kaç Ay Ödenmezse İptal Olur?

Ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları arasında prim ödeme şartı diğer tüm sigortalılık türlerinde olduğu gibi ilk sırada yer almaktadır. Ek – 5 sigorta sanıldığının aksine isteğe bağlı Bağ Kur sigortası gibi değildir. Bu kapsamda belirli bir süre ödenmemesi halinde iptal olmaz. Sadece kişi tarafından talep edilmesi halinde iptal edilir veya durdurulabilir. Normal şartlar altında art arda belirli bir süre prim ödemesi yapılmadığında otomatik olarak iptal edilecektir.

Ek 5 Tarım Sigortası Geriye Dönük Borçlanma

Ek – 5 tarım sigortası kapsamında SGK üzerinden işlemlerini gerçekleştirenler prim ödememesi durumunda borçtan dolayı kapatılmamaktadır. İsteğe bağlı sigortadan tam olarak da farkı budur. Ek 5 tarım sigortası geriye dönük borçlanma kapsamında bu sürelerde biriken borçlanmalar için yapılandırma seçenekleri de zaman zaman sunulmaktadır.

Ek 5 Tarım Sigortası Ödeme

Ek 5 tarım sigortası ödeme yerleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenmiştir. Bağlı olunan il ya da ilçe tarım müdürlüğüne giderek mevcut formun onayı alınır. Diğer belgeler ile SGK il/ilçe müdürlüklerine giderek ilgili evrak ile başvuru işlemleri yapılır. Ek – 5 tarım sigortası kapsamında yer alan vatandaşlar başvuruları sonrasında güncel prim oranları üzerinden Vakıfbank veya Ziraat Bankası üzerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde mobil veya internet bankacılığı üzerinden de vatandaşların sigorta prim ödemeleri veya diğer resmi kurum ve vergi ödemlerini gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır. Bu yönden vatandaşlara birçok kolaylık da sağlanmaktadır.  

Ek 5 Tarım Sigortası Geriye Dönük Borçlanma

Ek 5 Yapılandırma Borç Ödeme

Ek 5 tarım sigortası borcu yapılandırma işlemleri için yasal olarak ilgili dönemlere ilişkin yapılandırma seçeneklerinin sunulması gerekmektedir. Günümüzde Ek 5 tarım sigortası başta olmak üzere birçok GSS ve Bağ Kur sigortası türlerinde çok sayıda borçlu bulunmaktadır. Biriken borçların yapılandırılmasına ilişkin belirli dönemlerde başvurular alınmaktadır.

Ek – 5 tarım sigortası geriye dönük borçlanma kapsamında uygulanacak yöntemler ilgili yılda çıkan yasalara ve genel düzenlemelere göre belirlenecektir. Bu kapsamda yer alan vatandaşların borçlarını yapılandırmalarına izin verilmektedir. SGK üzerinden ilgili dönem için işlem yapılabilmektedir.

Arıcılık Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu