Tarım

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri, Ege Bölgesi’nde yetişen meyve ve sebzeler arasında birçok farklı ürün sayılabilir. Türkiye’nin en verimli ve gelişmiş bölgelerinden biri olarak tarih boyunca da sayısız medeniyet için hayati öneme sahip bir bölge olmayı başarmıştır. Türkiye genelinde bazı tarımsal ürünlerin üretim miktarında Ege Bölgesi birinci sırada yer almaktadır. Özellikle incir, zeytin ve tütün ilk sırada yer alan ve akla üç ürün olarak sıralanabilir.

Kısaca Ege Bölgesi’nden bahsedecek olursak, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden biridir. Adını kıyısı olduğu Ege Denizi’nden alır. Asıl/Kıyı Ege ve İç Batı Anadolu (İç Ege) olarak iki bölümde incelenmektedir. Her bölümü için farklı tarımsal ürünlerin başarısından söz etmek mümkündür. Ayrıca Ege Bölgesi Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahiptir. İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illeri Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri açısından ayrı ayrı incelenen bölgenin önde gelen illeridir.

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

Ege Bölgesi Tarım Ürünleri

Ege Bölgesi tarım haritası incelendiğinde birçok farklı üründe bölgenin birinci sırada geldiği görülmektedir. Ege Bölgesi’nde nüfusun büyük bölümü uygun şartlar sayesinde geçimini tarımdan sağlamaktadır. İklim toprak, ulaşımın elverişli olması gibi unsurlar bu kapsamda ilk sırada yer alır. Ayrıca bölge turizm açısından da son derece gelişmiştir.

Ege bölümünde ağırlıklı olarak Akdeniz iklimine uygun bazı bitkiler arasında üzüm ve zeytin ilk sırada yer almaktadır. Ege bölümünden İç Batı Anadolu bölümüne gidildikçe, tarımın niteliği değişerek daha çok tahıl ekimi artar ve hayvancılık faaliyetleri de benzer şekilde artış gösterecektir. Buğday ekimi özellikle Denizli ve Afyon bölümünde görülecektir.

Ege Bölgesinde Yetiştirilen Tarım Ürünleri

Ege bölgesinde yetişen ürünler nelerdir sorusu için Ege Bölgesi’nin birbirinden ayrılan bölümlerini incelemek gerekecektir. Ege Bölgesi’nin söz konusu bölümlerine göre bakıldığında tahıl ekiminde buğday ilk sırada yer alırken, arpa ve mısır hemen arkasından izlemektedir. Afyon ve Denizli buğday ile öne çıkarken bu illeri İzmir, Aydın ve Muğla izlemektedir. Mısırın başlıca ekim alanı ise Manisa’dır. Bölgede ayrıca yaş ve kuru sebze üretimine de ciddi önem verilmektedir.

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

İklim koşullarının elverişli olması turfanda sebze üretimini de destekler ve diğer bölgelere yollanmasını da sağlar. Kavun ve karpuz üretimi de bu kapsamda bölgenin farklı bölümlerinde öne çıkan ürünler arasında gösterilmektedir. Birçok yönden tarımsal faaliyetler açısından Ege Bölgesi son derece zengin ve oldukça verimli bir alandır.  

Ege Bölgesinde Ne Yetişir?

Ege Bölgesi’nde en çok yetişen ürünler arasında birçok unsur sayılabilir. Bu kapsamda bazı ürünlerde de birinci olan Ege Bölgesi, her bir bölümü ile sayısız ürüne ev sahipliği yapmaktadır. Ege Bölgesi’nde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan ve ön plana çıkan ürünlerden bazıları kısaca şunlardır:

 • İncir
 • Zeytin
 • Haşhaş
 • Tütün
 • Pamuk
 • Üzüm
 • Anason
Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

İncir ve zeytin üretiminin yaklaşık %70’’ten fazlası ve tütünün ise yarıdan fazlası ve üzün üretiminin de yarıya yakını Ege Bölgesi’nde gerçekleştirilmektedir. İç Batı Anadolu Bölgesi ise karasal iklimin de yardımıyla tahıl, şekerpancarı ve haşhaş üretiminde öne çıkan alanlardır. Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri arasında daha pek çok farklı unsurun sayılması mümkündür.  

Egede Yetişen Tarım Ürünleri

Ege Bölgesi özellikleri itibariyle birçok tarım ürününde bölgenin öne çıkmasını sağlamaktadır. Ege Denizi’ne kıyısı olması, iklimi ve verimliliği ile yüzyıllar boyunca değerini korumuştur. Bölgedeki ekili – dikili topraklar, bölge yüz ölçümünün yaklaşık 1/3’ünü oluşturmaktadır. İklim, yer şekilleri ve toprak özellikleri dikkate alındığında birçok farklı ürünün olması ise şaşırtıcı değildir. Bu tür özellikleri ürün çeşitliliğinin de artırılmasını sağlamaktadır.

Ege Bölgesi’nde yetişen tarım ürünleri arasında baklagillerden ise en çok nohut ekilmektedir. Susam, keten, tütün, pamuk, şekerpancarı gibi başlıca sanayi bitkileri ise ilk sırada yer almaktadır. Edremit Körfezi kıyıları yağ zeytini üretimi kesir ağaç sayısı açısından önemli bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Üzüm bağları da bölgede oldukça yaygındır. Kurum üzüm Manisa ve İzmir çevresinde, incir ise kıyı kesimlerde tercih edilir.

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

Ege Bölgesinde Yetişen Meyveler Nelerdir?

Ege Bölgesi’nde yetişen meyveler arasında ilk sırada incir yer almaktadır. İklim ve coğrafya özellikleri sayesinde bölge meyve yetiştiriciliğinde de önemli bir konumdadır. İncir, zeytin dışında üzüm, nar, turunç, elma, mandalina ve portakal gibi unsurlar da yer almaktadır. Kavun da yine Ege’nin belirli bölümleri için önemli bir tarımsal ürün olarak değerlendirilebilir.

Ege Bölgesinde Yetişen Sebzeler Nelerdir?

Ege Bölgesi’nde yetişen sebzeler arasında turfanda sebzeler oldukça geniş bir yer kaplar. Ayrıca iklim koşullarına göre soğan ve patates ekimi de yaygın olarak görülür. Genel hatlarıyla en çok ekilen sebzeler arasında şunlar ilk sırada yer alacaktır:

 • Domates,
 • Biber,
 • Patlıcan,
 • Patates,
 • Salata,
 • Kereviz,
 • Pırasa vb.

Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri sayesinde bölge sanayi ve turizm dışında tarım alanında da oldukça önemli ve stratejik bir konumda yer almaktadır. Ege’nin birçok bölümünde birçok muhtelif ürün yetişmektedir.

Arıcılık Hangi Bölgede Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu