Arivehayat

Donmuş Bal Nasıl Çözülür?

Donmuş Bal Nasıl Çözülür?

Bu yazımızda sizlere donmuş ballara nasıl müdahale etmek gerekir, donmuş ballar hakkında merak edilen bütün soruların cevaplarına detaylı bir şekilde ineceğiz. Donmuş bal nasıl çözülür? konusunda bilgi sahibi olabileceksiniz.

Don bal konusundan bahsetmeden önce belirtmek gerekir ki insanların günlük olarak düzenli bir şekilde organik olan, piyasada güvenli şekilde sofralara sunulan bal tüketmesi gerekmektedir. Sahte balı ne kadar tüketirseniz tüketin, faydasını değil zararını görürsünüz. Bu yüzden öncelikle dikkat edilmesi gereken konu budur.

Bal Neden Şekerlenir? Okumak İçin buraya tıklayın.

Donmuş bala gelirsek, bir balın donması insanların kafasında her ne kadar soru işareti bırakan bir durum olsa da aslında bu üzülecek ya da endişe edecek bir durum değil aksine mutlu olmamız gereken bir durumdur. Bal alırken bunu mutlaka göz önüne alın. Aldığınız bal belirli bir süre sonra donmuyor ise o bal da sıkıntı olabilir.

Çünkü bal donar ise yani kristalize olur ise bu doğal bal için gerçekleşmesi muhtemel bir durumdur. Gerçek olan ballar belirli bir süre sonra donmaya başlamaktadır. Donmuş balı çözmek için birçok sebebiniz olabilir.

Belki arıcı olarak tüketici değil bir üretici olarak balınızı bahar beslemesinde kullanmak isteyeceksiniz. Ya da tüketici olarak don balı tekrar eski haline getirmek isteyeceksiniz. Bal normal şartlarda donar ve katı hale gelir. Eski akışkan haline getirmek için balı çözdürmek amacıyla bazı yöntemleri sizlere sunacağız.

1. Balın Sıcak Suda Eritilmesi


Yüksek ısıda zarar görmeyeceğinden dolayı bir cam kavanoza balı koyuyoruz. Sonra tencere içerisine su ekleyerek ocağa koyuyoruz. Yüksek ısıda kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıp tencereyi ısı geçirmeyen bir zemine alıyoruz.

Sonra bu tencerenin ortasına gelecek şekilde bal kavanozunu yerleştiriyoruz. Belirli bir süre sonra balın kendi kendine çözüldüğünü ve erimeye başladığını göreceksiniz. Erime süresi bal miktarına göre değişmekte olup tahmini olarak 1 saat içerisinde bal tamamen çözünecektir.

Don balı çözdürdükten sonra kavanozu sudan çıkararak kurulayınız. Oda sıcaklığında beklediğinde bal akışkan haliyle kalacaktır. Don balı nasıl çözeriz sorusuna çözüm olarak bu yöntemi deneyebiliriz.

2.Balın Mikrodalgada Eritilmesi


Mikrodalga fırına karşı dayanıklı bir kap içerisine balı alıyoruz. Balı kapla beraber mikrodalga içerisine alarak yaklaşık 40 saniye kadar eritebilirsiniz. Balın erime süresi bal miktarı ve fırın sıcaklığına göre değişkenlik gösterir. Eriyen balı hava geçirmeyen bir kaba aldıktan sonra oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.


Belirli bir süre bekleyen balların donması doğal bir olaydır. Bu şekilde de ballarınızı tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur. Katı balın kaç derecede eritileceği ise ayrı bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Balı 30 derecelik bir ısıda bir kavanoz içerisinde eritir iseniz balın besin değeri kaybolmamış olacaktır.

Katı hale gelen ya da kristalize olmuş balın krem halinde yenmesinde de hiçbir sakınca yoktur. Petek balda donma meydana geldiyse petekleri yine aynı şekilde bir kap içerisine alarak yukarıda bahsedilen yöntemlerle kolayca çözebilirsiniz. 

Ancak yine şunu belirtmek istiyorum ki balı doğal haliyle tüketmenizi tavsiye etmekteyim. Her ne kadar ısıttığımız derecelerde balın yapısının bozulmadığını söylesek dahi yine de garanti olsun diyorsanız nacizane tavsiyem balı doğal haliyle tüketmeniz olacaktır.

Tereyağı kıvamında balı tüketmek lezzet açısından kaybının olduğunu düşünüyorsanız bile sağlık açısından hiçbir şekilde sakıncası yoktur. Balı çözdürme esnasında fazla ısıya maruz bırakırsanız balın enzim değerlerinin düşmesi ve faydasının azalmasına sebep olursunuz. Bu sebeple balı en doğal haliyle ham bal şeklinde tüketmek en faydalısı olacaktır.Bal alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Okumak için tıklayınız.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu