Sağlık

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Sağlıklı bir yaşam söz konusu ise yapılan her türlü aktivite göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Sağlıklı bir şekilde uyumak, beslenmek, sağlıklı cilde sahip olmak; cinsel yaşam sürdürmek gibi birçok örnek vermek mümkündür. Bahsedilen faaliyetler temel ihtiyaçlar arasında yer alsa bile en önemlisi ise sağlıklı solunumdur. Bu nedenle doğru nefes alma teknikleri konusunda bilgi sahibi olmamız sağlığımız bakımından büyük önem taşır. Bunlar dışında fazla dikkat edilmeyen ve akla gelmeyen bir şey de; sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermektir.

Nefes alıp verme işi ise sürekli olarak yapılan ve çaba gösterilmeyen bir eylemdir. Hatta sağlık konusunda en önemli unsurdur. Çünkü nefes olmadan hayat olmaz. Su içmeden, yemek yemeden veya uyumadan birkaç gün yaşam faaliyetlerini sürdürebiliriz ancak nefes alıp vermeden birkaç dakika kadar hayatta kalabiliriz. Bu sebepten dolayı üzerinde durulması gereken önemli konulardan birisi olarak ;doğru ve sağlıklı bir şekilde nefes alma ve verme tekniklerinin bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir.

doğru nefes alma teknikleri
doğru nefes alma teknikleri

Doğru ve yanlış nefes alma nedir?

Sağlıklı bir şekilde solunum gerçekleştirmek için en önemli şey burundan nefes almaktır. Burun solunmakta olan havayı ısıtarak nemlendirir. Mikron seviyesine göre toz ve yabancı maddeleri filtreleme özelliğine sahiptir ve akciğer temiz bir hava akımını gerçekleştirir. Ağız yolu ile solunum yapıldığında ise ağızda burundaki bu özellikler bulunmadığından dolayı kötü kaliteye sahip olan hava direkt olarak akciğere giderek bronş yollarını tıkar ve solunum enfeksiyonları sonucu hastalıklara neden olur. Sağlıksız bir solunum yapıldığında en çok zarar gören organ ise kalp gelmektedir.

Önerilen Makale : Uyku Apnesi ve Tedavisi

Gece vakitlerinde kandaki oksijen miktarının azalması ile birlikte bu durum itibariyle kan basıncının artması sonucu kalp ve damar hastalıklarına yatkınlık daha da artar. Bu durum ile aynı zamanda gece horlamaları artar ve uyku apnesi hastalığı ortaya çıkar. Spor aktivitelerini gerçekleştirirken burunu doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. Hareket halinde iken kullanılan enerjinin dengesini sağlamak için burun yoluyla sağlıklı bir şekilde nefes tekniğini kullanmak gerekir.

Solunum ritminin doğru bir şekilde ayarlanamaması sonucunda kişi anaerobik şekilde solunum gerçekleştirerek nefes borçlanmasına girer. Bu durum ile birlikte kaslarda az enerji ile çabuk yorulma sonucunda kaslarda laktik asid birimi artar.

Düzenli bir şekilde solunum yapıldığında kalp ritmi düzenli olarak faaliyet gösterir ve kan basıncı kontrol altına alınır. Uykunun kalitesi artar, kan dolaşımı hızlanır, ruhsal ve bedensel olarak zinde olunur. İyi bir şekilde şarkı söylemek ve ses tellerini uygun bir biçimde kullanmak için de yine doğru nefes alma teknikleri bilmek gerekmedir.

doğru nefes alma teknikleri
doğru nefes alma teknikleri

Doğru nefes alma eylemini nasıl gerçekleştirebiliriz?

Doğru solunum ile birlikte göğüs yerine diyafram faaliyet gösterir. Diyafram solunumu için en uygunu çiçek koklar gibi nefes almaktır. Bu tür bir solunum yapıldığında havayı akciğerlerin en derinine kadar almaya çalışırız. Bunu yapıyor iken karnı dışarı doğru iteriz. Nefes verilirken karnı yavaş yavaş içeri doğru çektikten sonra diyaframı doğru bir biçimde çalıştırmış oluruz. Diyafram hareketi ile birlikte karın bölgesinde yer alan organlara masaj görevi sağlar. Bu durum sonucunda ise karın ile göğüs boşluğu arasındaki basınç farkı ortadan kalkmış olur.

Aynı zamanda safra kesesi ve mide organlarının yukarıya doğru hareketi engellenerek; reflü oluşumu da engellenmiş olur. Nefes verme faaliyeti nefes almadan daha yavaş bir şekilde yapılması doğru bir tekniktir. Sigarayı yeni bırakan bir birey adına diyafram solunumu oksijen alımını artırdığından ötürü; sigaranın vermiş olduğu zararı daha kısa bir süre zarfında azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

En Doğru Nefes Alma Şekli Nasıldır?

En doğru nefes alma teknikleri konusunda solunum esnasında diyaframdan faydalanmak gerekir. Diyaframdan nefes almaya alıştığımızda derin nefes alamama sorununu aşarak kendimizi bu şekilde daha rahat hissederiz. Bu şekilde nefes aldığımız zaman karnımızdaki boşluğun genişlediğini fark ederiz.

Nefes Egzersizleri Hangi Hastalıklara Faydalıdır?

Nefes egzersizleri sayesinde KOAH ve astım gibi solunum hastalıklarının yan etkilerini azaltabilirsiniz. Bu hastalıklar diyafram işlevini azaltmaktadır. Bu durumda solunum egzersizleri yaparak diyafram daha güçlü hale getirilebilir ve nefes performansı artırılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu