Apiterapi

Diyet Yaparken Bal Yenir Mi?


İnsanların bir çoğu bal ile zayıflamanın pek mümkün olduğuna inanmamaktadır. Kilo vermeye çalışanlar için en fazla kullanılan yöntem şeker içeriği bulunan besinlerden uzak durmaktır. Ancak içeceklerde ya da yiyeceklerde şeker yerine bal kullanmak balın doğal özelliği sayesinde zayıflatma etkisi yaratmaktadır. İşte bu yazımızda sizlere bal zayıflatır mı, diyet yaparken bal yenir mi? gibi soruların cevabını vereceğiz.

Şeker Yerine Bal Kullanmak

Diyete başlayan biri olarak şeker yerine bal kullanarak önemli bir adım atarız. Balın şekerden kalori miktarı daha düşüktür. Rafine şeker sadece tatlandırma amaçlı kullanılmakta iken bal ise vitamin, mineral, aminoasit bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Şeker yerine bal kullanmak bu nedenle bizim için daima daha sağlıklıdır.

Bal tüketimi sayesinde stresten kurtulabilir ve uyku düzeninizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Balı gece yatmadan önce tükettiğinizde açlık hissinin önüne geçerek ;gece aç olarak bir şeyler atıştırma hissini engelleyebilirsiniz.

İnsanların aklında bal zayıflatır mı? Bal diyeti nasıl yapılır?, Bal diyeti ile kilo vermek mümkün müdür? Gibi sorular yer almaktadır. Bu yazıda bu soruların cevabını diyet yapanlar bulabilirler.

Diyetisyenler tarafından da tüketilmesi öngörülen bal tüketimi sayesinde zayıflamak mümkündür. Diyet yapan kişilerin kilo vermek adına bal tüketmesi oldukça sağlıklıdır. Bal, normal rafine şekere göre metobalizmayı hızlandırmaktadır. Gelin hep beraber bal zayıflatır mı, diyet yaparken bal yenir mi konusunda bazı tariflere beraber göz atalım:

diyet yaparken bal yenir mi?
diyet yaparken bal yenir mi?
Bal İle Zayıflama Diyeti Nasıl Yapılır?

1.gün

Kahvaltıda iki yumurta sarısı ile 1 çay kaşığı bal ve yanında ;şekersiz çay yada limonata tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinde ise haşlanmış havuç ya da brokoli ile yanında ;beyaz peyniri ister normal şekilde isterseniz blenderde karışım haline getirerek tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde sebze çorbası bir parça tam tahıl ekmeği; 1 adet armut ve portakal yiyerek günü bitiriniz.

2.gün

Diyetin 2.gününde kahvaltıda 2 adet yumurta sarısı ile 1 çay kaşığı bal tüketiniz. Yanında isterseniz şekersiz çay ya da limonata tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinde yumurta ile 100 gr peynir karıştırarak yiyebilirsiniz. Yine çayı şekersiz içebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise balık ya da tavuk filetosu ile yanında ;sebze salatası ve üzerine şekersiz çay içerek öğünü tamamlayınız.


3.gün

Diyetin son gününde güne 2 yumurta sarısı ile 1 çay kaşığı balı karıştırıp tüketiniz. Yanında yine limonata ya da şekersiz çay tercih ediyoruz. Üzerine 1 adette elma yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde 50 gr peynir bir dilim çavdar ekmeği ve çavdar ekmeği yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise 300 gr pişmiş sebze ile yanında; 1 yumurta ve 1 çay kaşığı bal ile şekersiz çay içebilirsiniz.

Metabolizmanın yavaşladığı kış mevsiminde vücuttaki yağ ve toksin seviyesinde artış söz konusu olabiliyor. Yaz öncesi kıştan kalan kiloları atmak isterken birçok yanlış uygulama yapmaktayız. Kilo vermek için sağlıklı bir şekilde kilo kontrolü sağlayıp, vücudun toksinlerden arınmasını sağlayabiliriz.

Ham Balın Metabolizmaya Etkisi

Ham bal antioksidan etkisine sahip özellikte olduğunda dolayı metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak; vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olmanın yanı sıra kilo verme konusunda da oldukça yardımcı olmaktadır. Bu balın içerisinde bulunan B vitaminleri, mineral ve enzimler metabolizmanın çalışması için büyük önem taşımaktadır.

Özellikle sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı ham bal, tarçın ve ılık su tüketilmesi; tokluk hissi sağlayarak az yememizi sağlamaktadır. Ham balın metabolizmaya olan etkisi oldukça fazladır.

Spor yaparken 1 litre suya 1-2 tatlı kaşığı bal ve limon karışımını tüketmek kan şekerin düşmesini engellemekte; daha çok yağ yakımını sağlamakta ve kas kaybını engellemektedir.

diyet yaparken bal yenir mi?
diyet yaparken bal yenir mi?


Bal Diyeti Kimlere Önerilir?

Bal diyeti yaparken her gece uyumadan bir 1 kaşık yersek ve yemek konusunda dikkat edilirse; üzerine bir de hafif egzersizler ve spor eklersek kilolardan kısa süre içinde kurtulmak mümkün olmaktadır.

Ancak bal diyetini yüksek tansiyon hastalarının yapmaları önerilmemektedir. Şeker hastalığı olanlar da doktorlarına danışarak diyeti uygulamalıdır.

Diyette Ne Kadar Bal Tüketmeliyiz?

Sağlık üzerinde olumlu etkileri olan balı yetişkin bir bireyin günde 4-5 yemek kaşığı kadar tüketmesi yeterli olacaktır. Bunun gram olarak karşılığı ise yaklaşık 80 gramdır. Aynı zamanda çocukların da günlük olarak ortalama 1 gr kadar bal tüketmesi faydalıdır.

Balın Sindirime Faydası

Sindirim sistemi konusunda da balın sindirime faydası oldukça fazladır. Akşam yemeğinizden sonra 1 kaşık bal tüketmeniz ise vücudunuzda büyük mucizevi fayda sağlıyor. Aynı zamanda sindirim sisteminde biriken ağırlığı azaltmak için bal tüketmenizi öneririz.

Ballı Ilık Su İçmek Kilo Aldırır Mı?

Ballı su içmeniz kilo aldırmaz. Aksine kilo vermeye yardımcı olur. Bal içerisinde yer alan doğal şeker sayenizde aynı zamanda şekerli içeceklere karşı isteğinizi karşılamış olursunuz. Kola, gazoz, meyve suyu gibi içerisinde aşırı şeker bulunan içecekler yerine ballı su içmek sizin için daha sağlıklıdır.Bal ve Limon Suyunun Faydası

Kilo vermek isteyen biri olarak güne nasıl başlamalıyım diyen birisi iseniz bal ve limon suyu tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Sabahları aç karnına ballı limon suyu içerseniz kilo vermeyi hızlandırırsınız. Böylece vücudunuzda bulunan fazla yağları hızla yakarsınız.

Elma Sirkesi ve Bal İle Zayıflama

Ev yapımı elma sirkesi ile hakiki balı karıştırarak çok güzel bir kür hazırlayabilirsiniz. Eğer sizlerde zayıflamanın yanında boğaz ağrısı çekiyorsanız sabahları aç karnına tüketmeniz fayda sağlar. Elma sirkesi ve bal karışımı vücudunuzu güçlü tutar ve bedeninizdeki asit oranının azalmasını sağlar. Vücudunuzdaki alkali oranı 7,0-7,4 arasında olduğunda organizmanız daha sağlıklı çalışır. Böylece sizlerde bu kürü tüketerek ph değerlerinizi dengede tutabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Manuka Balı Nedir?

 Sıkça Sorulan Sorular

Bal Yağ Yakar mı?

Metabolizmayı hızlandırma konusunda bal kullanmak oldukça faydalıdır. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre baldaki doğal şeker kilo vermeye yardımcıdır. Gece yatmadan önce bal tüketmek bizlerin şeker arzusunu bastırarak yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.

Kilo verirken Bal yenir mi?

Balı diğer tatlı ürünlerden ayıran en önemli özelliği metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya yardımcı olmasıdır. Bu yüzden kilo verirken tatlı krizlerinin önüne geçmek adına kontrollü bir şekilde bal tüketimi her yönden fayda sağlar.

Bal ve Tarçın Yağ Yakar mı?

Bal kullanmak diyet esnasında şeker ihtiyacını karşılamaktadır. Diğer ürün tarçın ise vücut ısısını artıran özelliktedir. Böylece iki doğal ürünü bir araya getirip kullanmak vücuttaki yağ yakım sürecinde hızlanmayı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu