Apiterapi

Devedikeni Balının Faydaları

Devedikenin balının faydaları konusunda bilgi sahibi olanlar daha öncesinde bu balı kullanmadığı ve tadına varmadığı için pişman olmaktadır. Devedikeni balı arıların deve dikeni bitkisinden nektar toplayarak ürettikleri bir bal çeşididir.

Devedikeni ( Eşek Dikeni) Nedir?

Boyu 1 metreye kadar ulaşabilen kurak arazilerde rahatlıkla bulabileceğimiz devedikeni mor renkli çiçekleriyle ve güçlü gövdesiyle heybetli bir bitki türüdür.

Özellikle Toroslarda yaygın şekilde yetişen ve arılar için önemli bir nektar kaynağı olan deve dikeni Ortaçağ’dan günümüze kadar tıbbı bitkiler konusunda kaynaklarda ve araştırmalarda yerini almış ve insanlık için fayda sağlayan bitkidir.

Devedikeninin Özellikleri

Her ne kadar ot sınıfı içerisinde yer alsa da bazı durumlarda bu bitki 1-2 yıl süreyle yaşamaktadır. Çiçekleri dikenli olsa da hoş kokuludur ve bu bitkinin balı iştah açıcı özelliktedir. Daha çok yoğun olarak Akdeniz bölgesinde yüksek kesimlerde bulunmaktadır.

Bu bitki aynı zamanda “Kutsal Meryem Dikeni” olarak ta bilinir. Bir rivayete göre Meryem’in sütü deve dikeni yapraklarına damlamış ve beyaz noktalar meydana gelerek böyle devam etmiştir. Bu bitki özünü aynı zamanda Romalılar balla karıştırıp tüketmişlerdir.

Akdeniz kuraklığına uyumlu olan devedikeni bitkisi kurak geçen dönemlerde dahi arılar için önemli bir nektar kaynağı oluşturmaktadır. Nadir üretilen bir bal olduğu için de devedikeni balı oldukça değerli bir baldır.

devedikeni balının faydaları
devedikeni balının faydaları

Devedikeni Balının Özellikleri

Devedikeni balı yumuşak ve kendine has aroması olan bir bal çeşididir. Alışılagelmiş balların yanı sıra farklı bir tadı bulunmaktadır. İnsanı cezbeden kokusu bulunmaktadır. Bu yüzden çokça tüketilse dahi insanı rahatsız etmez. Altın sarı rengi olan bu bal aromatik bal özelliği taşır.

devedikeni balının faydaları

Aynı zamanda bu bitkiye Niğde-Nevşehir bölgesinin yüksek kesimlerinde de yoğun şekilde rastlanmaktadır. Devedikeni balı faydaları şu şekildedir:

  • Beyin fonksiyonlarını geliştirmektedir.
  • Kemik sağlığına karşı oldukça faydalıdır.
  • Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Kanser hücrelerine karşı vücudu korumaktadır.
  • Anne sütü üretimini artırmaktadır.
  • Yüksek kolesterole karşı etkilidir.
  • Karaciğer yağlanmasına karşı oldukça etkili olan bu bal karaciğeri siroz başta olmak üzere diğer hastalıklara karşı korumaktadır.
  • Mide kaynaklı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Devedikeni Balını Kimler Kullanamaz

Her arı ürününde olduğu gibi devedikeni balının faydaları olduğu gibi bazı hastalıklarda dikkatli kullanımı gereklidir. Aynı zamanda arı ürünlerine karşı alerjisi olanların kullanmaması gerekir. Hamile ve emziren bayanların doktor onayı alması tavsiye edilir. 1 yaş altı bebeklere bal verilmemelidir.

İlginizi Çekebilir: Ardıç Balının Faydaları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu