Arivehayat

Deli Bal Nedir? Deli Bal Nasıl Tüketilir?

Bal çeşitleri arasında en sıradışı olan deli bal nedir? deli bal nasıl tüketilir? konusunda bilgi sahibi olmak bizim için oldukça önemlidir. Çünkü gelişigüzel şekilde kullanırsak sağlığımızı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Hatta ölüme kadar götürebilir. Bu yüzden halk arasında deli bal olarak isimlendirilmektedir. Acaba bu bal gerçekten de adı kadar deli ve tehlikeli bir bal mı? Sağlıklı bir yaşam adına bu bal hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda paylaştık. Keyifli okumalar..

Tadını soracak olursanız diğer ballara göre oldukça acımsı bir tadı vardır. Bu bal Karadeniz bölgesinde mor çiçekli orman gülü adı verilen bitkiden arıların ürettiği baldır. Diğer bir adı da komar balıdır. Piyasada sahte olarak satılsa da tadı dışında renginden de gerçek olup olmadığını anlayanlar oluyor. Bu bal diğer ballara nazaran daha koyu renktedir. Aynı zamanda hafif kızıl ve kahverengimsi bir rengi vardır.

deli bal nedir? deli bal nasıl tüketilir?

Deli Balın Faydaları Nelerdir?

Kullanımı konusunda oldukça dikkatli davranmamız durumunda deli balın birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazılarından bahsedecek olursak;

  • Özellikle kış aylarında vücut direncini artırmakta, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda daha hızlı şekilde iyileşmemize katkı sağlamaktadır.
  • Avrupa ülkelerinde yaygın bir şekilde tansiyon düşürücü olarak kullanıyorlar.
  • Bronşit, faranjit, gastrit gibi hastalıklara iyi gelmektedir.
  • Mide ağrısına iyi gelmektedir.
  • Eğer düzenli olarak kullanırsak sinir sistemini düzenlemektedir.
  • Uykusuzluk, halsizlik, sinir bozukluğu gibi durumlarda kolayca sorunların çözülmesine katkı sağlamaktadır.
  • Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.
  • Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
  • Bu baldan yeteri kadar tüketen kolesterol hastaları da büyük faydasını görmektedir.

Fakat; deli bal nedir, deli bal nasıl tüketilir konusunda çok dikkat etmemiz gereklidir. Bunlardan bahsetmekte fayda var. Mutlaka yazının devamını okuyunuz. Çünkü bu konu bizim için hayati önem taşımaktadır.

deli bal nedir? deli bal nasıl tüketilir?
deli bal nedir? deli bal nasıl tüketilir?

Deli Bal Nasıl Tüketilir?

Bu balı yetişkin kişilerin günde 1 çay kaşığından fazla tüketmemesi gerekir. Çocuklar ise kesinlikle bu baldan uzak durmalıdır. Öyle gelişigüzel ekmeğe sürüp yiyeceğimiz ya da tatlıların içeçeklerin içerisine karıştıracağımız bir bal değil. Bu balı tüketmeden önce mutlaka doktora başvurmak gerekir. Onun fikrini almanız gerekir. Yalnızca hastalıklardan korunmak için tüketmek isteseniz bile mutlaka doktora danışmayı ihmal etmeyin. Zaten bir de arı ürünlerine karşı alerjisi olan biriyseniz kesinlikle uzak durmanız gerekir.

Deli Bal Zehirlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Avrupa ülkelerinde doktorlar genelde bu balı tansiyon düşürücü olarak kullandırmaktadır. Her ne kadar yararlı olsa da bilinçsiz şekilde tükettiğimizde ciddi yan etkilere neden olmaktadır. Bu balın zehirleme yapmasının nedeniyse; kimyasında yer alan grayanotoksin ismindeki bir toksindir. Fazla tüketmemiz halinde boğazda yanma, bilinç kaybı, deride ve gözlerde kızarma, kalp ritmi bozuklukları gibi problemlere yol açmaktadır. Bu durumda en yakın hastaneye vakit kaybetmeden gitmemiz gerekir. Bu bitki o kadar etkilidir ki bazılarının söylentilerine göre otlarını yiyen koyunların dahi zehirlendiklerini söylemekteler.

Deli Bal Nerede Bulunur?

Deli balı en çok Karadeniz bölgesinde buluruz. Çünkü bu bitki orada yetişmektedir. Orman gülü adındaki bu bitkiden elde ettikleri deli bal gizemli ve ekonomik değeri oldukça yüksek olan bir bal çeşididir. Normal yaylalardaki çiçek balı kadar ucuza temin edebileceğimiz bir bal değildir. Şunu da belirtmek gerekir ki çoğu kişi kestane balıyla karıştırmaktadır. Deli bal kestane balı değildir ancak bazılarında ikisi aynı dönemlerde çiçeklendiği için bal içinde karışımı söz konusu olmaktadır.

Bu yazımızda deli bal nedir? deli bal nasıl tüketilir? konusunda detaylı olarak bilgilendirme yaptık. Bir başka yazımız Arı otu faselya ekimi konusunda bilgi almak için buraya tıklayınız.

Bal Tutması Nedir?

Beyaz ormangülü ve Kafkas ormangülü çiçeklerinden bal arıları tarafından elde edilen balın tüketilmesi halinde deli bal zehirlenmesi meydana gelebilir. Bu duruma halk arasında “bal tutması” ya da ” tutan bal” adı verilmektedir.

Deli Bal Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Deli bal zehirlenmesi durumunda öncelikle acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmak ve vakit kaybetmemek gerekir. İlk yardım olarak baş ve vücudu soğuk suyla yıkamak, sarımsaklı yoğurt yemek ve tuzlu ayran içmek gibi yöntemlere başvurulabilir.

Deli Bal Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Deli bal tükettikten sonra eğer kusma, mide bulantısı, hipertansiyon, kalp ritminde düşme gibi belirtiler var ise zehirlenme meydana gelmiştir. Aynı zamanda terleme, çift ve bulanık görme ve sersemlik gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu