Tarım

Damlama Sulama Sistemleri Nasıl Kurulur?

Damla sulama sistemi son yıllarda su ihtiyacına olan oranın artması ve susuzluk sorunu çözümünde kritik rol oynamaktadır. Bu yazımızda sizlere damlama sulama sistemleri nasıl kurulur? kısaca bahsedeceğiz.

Damla sulama sistemi meyve bahçelerinde ve tarla bitkilerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda toprak üstü ve toprak altı olmak üzere iki sınıfta da incelenebilir. Damla sulama sisteminden en iyi şekilde yararlanmak adına bazı kriterlere dikkat etmek gerekir.

Damla Sulama Sistemi Kurulumu

Dünya üzerinde ve ülkemizde su kaynaklarının azalması ve tarım alanlarının yeteri kadar sulanamaması sonucunda damla sulama sistemine olan ihtiyaç neticesinde yönelmeler git gide artmaktadır. Bilinçli ve doğru tarımda damla sulama sistemi sayesinde fazla su kaybı yaşanmadığından en iyi yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Üreticiler damlama sulama hakkında az çok bilgi sahibi olsa da damlama sulama sistemleri nasıl kurulur? sorusunda bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Damla sulama sistemi konusunda arazi durumu ve su kaynağının incelenmesi gerekmektedir. Bu yüzden sistem kurulumu hakkında bir uzman firmadan yardım almak gerekir.

damlama sulama sistemleri nasıl kurulur?
damlama sulama sistemleri nasıl kurulur?

Damla Sulama Sistemi Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arazi Durumu

Arazinin eğimi, toprak yapısı gibi hususlar damla sulama sistemi kurulumunda önceden hesaplanmalıdır. Eğimli arazilerde damlama boruları eğime dik, eş yükselti eğrilerine paralel şekilde yerleştirilir.  Eş yükselti eğrilerine karşı boruların paralel yerleştirilmeli ki ilk damlatma başlığı ile son damlatma başlığı arasındaki basınç kaynaklı oluşacak debi farkı önlenmiş olsun. Debisi sabit olan damlatıcıdan alınan suyu bitki köküne ulaşma süresi ise toprak yapısına bağlıdır. Aynı zamanda minimum sulama zamanını ölçmede bu durum önem taşır.

Ürünün Cinsi

Damla sulaması sistemi planlaması yapılmadan önce bitki türü, boyu ve taç iz düşüm alanı hakkında bilgi alınması gereklidir.

Dikim Mesafesi

Boru kalınlığını, damlatıcı aralığını ve hat uzunluğunu belirlemede ürünün dikim aralık mesafesi bilinmelidir. Bütün bu bilgilerden yola çıkarak kullanılacak boru miktarı hesaplanmaktadır.

Su Kaynağına Uzaklık

Damla sulama sistemi kurulum öncesinde su kaynağı uzaklığı bilinmelidir. Su kaynağının hesaplanması ile su kullanılacak boru uzunluğunun hesaplanmasında önem taşır. Aynı zamanda araziye göre su kaynağının konumu motor gücüne de etki etmektedir. Kullanılacak suyun kanal suyu mu, kuyu suyu mu, durgun gölet suyumu olduğu bilinmeli ve su kaynağının debisinin yeterli olup olmadığından emin olmak gerekir.

Kullanılacak Suyun Kalitesi

Damla sulama sisteminde kullanılacak olan suyun fazla tuzlu olmaması, bitki yakınlarda tuz birikimine neden olarak arazide tuz miktarının artmasına neden olabilir. Aynı zamanda fazla yosunlu sular çok iyi filtre edilemediği sürece damla sulama sisteminde kullanılmamalıdır. Peki, damlama sulama sistemleri nasıl kurulur? adım adım maddeler halinde öğrenelim:

Damla Sulama Sistemi Nasıl Yapılır?

 • Damla sulama boruları bobinlerini açarken boruların metal kısımlara sürtünmemesine dikkat etmek gerekir.
 • Damlama borularını sererken kırılmamasına ve kıvrılmamasına özen gösterilmeli, toprak üzerinde sürükleyerek götürülmemelidir.
 • Damla sulama boruları içerisinde yer alan yosun, kum, kil, sudaki ağır metaller yüzünden tıkanabilir. Bu sebeple damla sulama borularında filtre kullanmaya özen göstermek gerekir.
 • Damla sulama boruları düzenli olarak yıkanmalı, bazı durumlarda sulama suyu içerisine kimyasal iyileştiriciler eklenmelidir.
 • Damla sulama boruları basıncı kontrol edilmeli, basınç yüksekse basınç ayarı yapılmalıdır.
 • Gübreleme işlemi sonrasında sulama sistemine 30 dakika kadar daha su vererek boruların iyice temizlenmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda suda kolay erimeyen gübreleri kullanmak damlatıcıların tıkanmasına neden olabilir.
 • Gübreleme işlemini sulama sistemi basınç elde ettikten sonra yapmak gerekir.
 • Tıkanan damlatıcıları değiştirmek için nipel ya da redüksiyon kullanılmalı ve boruya ek yapılarak tıkanan damlatıcılar değiştirilmelidir.
 • Arazide kullanılan alet ve ekipmanları damlama boruları üzerine hasar verecek şekilde bırakılmamalıdır.
damlama sulama sistemleri nasıl kurulur?
damlama sulama sistemleri nasıl kurulur?

Damla Sulama Sisteminin Faydaları

Salma sulama sistemine göre damla sulama sistemi kullanılarak mahsulün 2-3 hafta öncesinden olgunlaşması sağlanabilir.

Düşük basınç seviyelerinde kullanıldığından dolayı damlama sulama sisteminde enerji gerekmez. Aynı zamanda su kaybı ve buharlaşma az olduğu için su tasarrufu fazladır.

Damlama sulama sistemi sayesinde erozyon ve toprak kayıpları önlenir. Bitkiler az ve düzenli şekilde sulandığı için stres oluşmaz. Özellikle yeterli su kaynaklarının bulunmadığı kurak bölgelerde damlama sulama sistemi büyük önem taşımaktadır.

Ürünün verimliliğini artırmakta, toprak kalitesini korumaktadır. İlk etapta damla sulama sistemine harcanan para fazla olsa da ilerleyen dönemlerde sağladığı faydalar sayesinde ekonomik tasarruf sağlar.

Evde Damla Sulama Sistemi Nasıl Yapılır?

Hobi bahçelerinde, apartman ya da ev bahçelerinde, çiftliklerde damla sulama sistemi kurularak ekonomik avantaj elde edilebilir. Aynı zamanda bu sistem sayesinde konforlu bir kullanım sağlanır.

Evde sulama sistemi için proje oluşturmak gerekir. Kolay bir şekilde kâğıt üzerinde tasarım yapılabilir, planlama dâhilinde metrekare opsiyonu sisteme göre ayarlanır. Kanal açılacak olan bölgenin nizami olması adına ip ya da kireç tozu kullanılabilir.

Kolaylık olması adına başlama ve bitiş noktaları, çivi ya da küçük dal parçaları ile belirlenerek iki nokta arasına ip bağlanabilir. Böylece nitelikli kazı işlemine başlanarak bütün alan açıldıktan sonra düz bir zemin oluşması sağlanabilir. Öncelikle toprağın sulanarak hafif şekilde nemli kalması sağlanmalı, sonrasında üzerine silindir vazifesi görecek bir şey ile zemin düzeltilmelidir. En sonunda damlama boruları yerleştirilerek kurulum tamamlanır.

damlama sulama sistemleri nasıl kurulur?
damlama sulama sistemleri nasıl kurulur?

Basit Damla Sulama Sistemi Nasıl Yapılır?

Hızlı ve kolay bir şekilde bahçelerde basit damla sulama sistemini basit uygulamalar sayesinde sizlerde yapabilirsiniz. Ürünlerin özelliklerine göre bağlantı ekipmanı doğru şekilde kurulmalı, sızıntı olmadan su akışının sağlanması gerekir. Basit damla sulama sistemi için aşağıdaki adımlar izlenebilir;

 • Borular delinerek açılan delik kısma konik conta yerleştirilir.
 • Contanın çıkış nipelinden bağlama aparatı takılarak bağlantı sağlanır.
 • Sulama yapılacak olan bitki türüne göre vana uygulaması yapılır. Kullanılacak olan vanaların 16×16 ya da 10×20 ebatında olması gerekmektedir. Borulara vanalar bağlandıktan sonra kanala yerleştirilir ve boru sabitlenir. Boru sabitlenirken kazık aparat kullanılabilir.
 • Damlama borusuna kör tapa bağlandıktan sonra kurulum tamamlanmış olur.

İlginizi Çekebilir: Yabancı Ot ile Mücadele Yöntemleri

Sıkça Sorulan Sorular

Damlama Borusu Saatte Kaç Litre Harcar?

17 ve 22 mm çaplarındaki bir damla sulama sistemi saatte 1,6-2,2 litre arasında su damlatmaktadır.

Toprak Altı Damlama Sulama Sistemi Kaç Cm Olmalıdır?

Bitkini çeşidine göre boruların yerleştirilmeli derinliği 2-70 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Topraktan 25 cm derinliğe yerleştirilen damla sulama sistemleri patlıcan, biber, fasulye, domates yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. 5-15 cm altına yerleştirilen sistemlerde ise saçak köklü bitkiler yetiştirilir.

Damlama Borusu Kaç Bar dır?

Damlama sulama sisteminde gerekli olan basınç miktarı 1,0 atm. olarak belirlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu